şükela:  tümü | bugün
 • hiv isimli illetin vucuttaki varligini/yoklugunu teyit etmekte kullanilan bir test.

  daha fazla bilgi icin http://www.hivtest.org/
 • (bkz: eliza testi)
 • sonuç yaklaşık 1 hafta içinde verilir, esas stresi testi yaptırırken değil, sonucu almaya gittiğinizde yaşarsınız. hayatımda bu kadar stres olduğum bir an yoktu (öss-öys dahil)
 • elisa ve western blot en sık kullanılan hiv testleridir. elisa bir tarama testi olup sonucunda pozitif veya belirsiz* çıkan numune tekrar test edilir. aynı sonuç çıkarsa, kişinin virüsü taşımadığı halde elisada pozitif çıkması olasılığına karşı* , doğrulamak için western blot testi yapılır. western blot, elisaya göre çalışması zor ve uzun süren bir test olduğundan sadece tarama sonucu şüpheli çıkan numunelere uygulanır. türkiyede tüm laboratuvarlar, taramada şüpheli bulunan numuneleri hıfzısıhha enstitüsü'ne gönderir ve doğrulama işlemi böylece tek elden gerçekleştirilmiş olur. bu sayede ülkedeki toplam vaka sayısı da kayıt altına alınmış olur.
 • ankara numune hastanesi kolej semt polikliniğinde ücretsiz uygulanan ve 15 dakikada sonuç veren test.
 • (bkz: p24)
 • bazı ülkelerde oturma izni alabilmek için yapılması şart olan testtir. bu amcalar sizin sağlık kontrolünüzü sallarlar, verem misiniz, kanser misiniz, onlar için önemli değildir. ama bu test olmadan sağlık kontrolünüzü onaylamazlar.

  biz saraybosnaya uluslararası bir programa yüksek lisans yapmaya gelen bir sınıf öğrenci bu iki yüzlülüğe karşı isyan ettik, önceden bilgilendirilmediğimizi, içimizden birinin pozitif çıkması halinde yönetimden tam destek almayı talep ettik. tedavi masraflarının karşılanması ve ülkesine geri gönderilmeden eğitim hakkını sonuna kadar kullanabilmesinin sağlanmasını istedik. sonuç olarak testi yaptırdık, ve pozitif çıkan olmadı. ama biz ilk defa bunun bir sorun olduğunu gösterdik ve ilgililerin dikkatini çektik. darısı tüm dünyanın başına.
 • ortalama her hastahane de damardan kan alma yoluyla yapılan ve en geç 2 saat gibi bir süre zarfında sonuç alabileceğiniz testir. bu test sırasında virüsün kendisi değil virüs yüzünden vucutunuzun yarattığı antikorlar test edilir. o yüzden virüs ile enfekte olduktan sonra bünyenizin antikor üretmesi için geçen süreye virüsün pencere dönemi yani tanı konulabilir dönemi denir ki bu hiv için 3 ay gibi bir süredir. günümüzde bu p24 antijeni tanımlaması ile ilk 45 günde bir mükemmel tanımlanmaktadır. yani şüpheli bir ilişki sonrası 45 gün geçirdikten sonra yaptırmış olduğunuz test büyük oranda gerçeği gösterecektir. sonrasında 3 ay içersinde yapılacak olan test ise kesinleştirir diyelim.

  hiv testi aslen çeşitli sebepler dolayısı ile yalancı pozitiflik verebilir ve kesin sonuç değildir.yanılgı olmaması için bu tarz her test gibi tanımlama eşiği çok düşüktür. kesin test western blot ile bir kez daha doğrulanır hatta doktor gerekli görürse elinde ne son çıktıysa hepsini yapar ama hiv testi bir şey demektir o da bu hastalıktan korkmak yada şüpheli ilişki sonrasında kabus görüp belirti aramak yerine esas olandır. belirti hikayedir esas olan testtir.
 • nükleik asit testleriyle pencere süresinin 12 güne düştüğü testlerdir.