şükela:  tümü | bugün
 • hiç öyle zannedildiği gibi kişi zevkle yaparmış gibi gelmiyor bana. bir hobi, para kazanma aracına dönünce soğuyor insan.

  "sevdiğiniz bir işi yaparsanız, ömürboyu çalışmamış olursunuz" sözü ne kadar gerçek? insan istediği işi istediği zaman yaparsa mutlu olur bence. zevkle yapmakta olunan şeyin içine para girince o işin keyfi kalmıyor.

  kendimden bir örnek vereyim. ingilizceyi bir hobi olarak kendim öğrendim. yabancı dizi ve filmlerdeki replikleri onlar gibi telaffuz ede ede sık kullanılan kalıpları, binlerce kelimeyi kaptım. yeni kelime öğrenmek, ingilizce bir metni anlamaya çalışmak büyük bir zevkti benim için.

  ancak ne zaman ki full ingilizce kullanmam gereken bir işe başladım, o zamandan itibaren buzlar gibi soğudum. hiç yeni bir kelime öğrenesim gelmiyor. ıngilizce kitap okumayı bıraktım. bilmediğim bir kelime denk gelince sözlüğe bakmaya üşenir oldum. anlamını öğrenmeden çoğunlukla öylece geçiyorum.

  oysa hobimken ne güzeldi. onu sadece turistik seyahatlerde kullansaydım mesela.

  mesela çizim yapmayı seven, bir şeyler tasarlamaktan hoşlanan kişi iç mimar oluyor ve bunu meslek ediniyor. birbirinden güzel dekorasyonlar yapıyor vs. e bir gün bıkmıyorlar mı işten? bence bıkıyorlardır çünkü işin içine insan da giriyor. salt olarak o işi yapmıyor kişi.

  insanla uğraşmak zorunda kalmanın bıktırıcı gücüne hiçbir hobi dayanamaz bence.
 • müzisyenlerde sık görülen durum. ergenlikte zevk için öğrendikleri enstrümanlarla gün gelir de ekmek parası kazanmaya başlarlarsa müzisyenlikten soğuyabilirler. çünkü profesyonel olduğun zaman çalacağın tarzı, müziği veya şarkıyı seçemiyorsun, yorgun da olsan, canın istemese de konsere çıkmamazlık edemiyorsun ya da kafan bozuk bile olsa öğrencilerine ders vermen gerektiğinde dersi iptal edemiyorsun.
 • makyaj yapmak benim için hobiydi. sonra bir şekilde para kazanmaya başladım. mesela bir gece öncesinde yaşasın yrn makyaj yapıcam diye heycanla uyuyorum. kazandığım para üstüne şeker şerbet oluyor. allah da herkese nasip etsin :) şayet bir gün bir çocuğum olursa bu şekilde yönlendirmeye çalışıcam. yani hobisinden para kazansın evlatceğizim. bu arada öncesinde bankacılık gibi yaşama sevincini alan bir meslek yapıyordum. sevmediğin işi yapmanın acısını çok iyi bilirim.
 • az kaldı.