şükela:  tümü | bugün
 • ben bir bu topragin sesi programin duydugum sarkiyi atylarca soylemeye calismistim olmamisti.
  "eyiyeyiiim oooaauauu uum ak koyunuuuu nideeeeeyiiiim?"
  diye gidiyodu.
  babam delirmisti "yeter ulan gotune sok o akkoyunu!" diye bagirmisti da, oyle vazgecmistim.
 • "eskiden şarkı-türkü yok imiş, boğazlar varmış böyle böyle" diyor ramazan hoca ardından kısa bir boğaz havası çalıyor..
 • sibiryada bulunan tuva cumhuriyeti kaynakli bir vokal teknigi. bogazdan soyleme diye cevrilebilir turkce'ye. bu tarz vokalde, bogaz ve ses telleri manipule edilerek ayni anda 2-3 degisik ses cikarmak mumkun oluyor. soguk iklimlerde yasayan diger topluluklar [eskimolar, finlandiya'daki samiler vs.] arasinda da benzer vokal tarzlari mevcut.
  ilk defa duyan insana bogurme dinliyormus etkisi yapsa da, ozellikle yat kha grubunun calismalari, bu tarza yabanci olanlar icin baslangic acisindan iyi. diger onemli temsilcileri arasinda huun hur tu grubu ve unlu ondar gosterilebilir.
  yakin zamanda abd'de bu tarz muzigi merkezinde bulunduran, ve kor bir blues gitaristi olan paul pena'nin bu vokali ogrenmek uzere tuva ya gitmesini konu alan genghis blues adli belgesel sayesinde, gundeme geldi.
 • agiz acik tutulur, kafayi hafif geriye almak suretiyle boyun bolgesi gerilir (tiras olurkenki gibi) ve bogaza hafif parmak darbeleri uygulanir. agiz sekilden sekle sokularak degisik sesler elde edilir.
 • buna tuvaca hoomei denmekte.
 • "khöömei" throat singing olayının orta asya ülkelerinde ki ismi. khöömei vokal yapan gruplardan biri huun huur tudur

  gırtlaktan şarkı söyleyebilme sanatının orta asyada ki ismi. çıkan sese benzediğinden böyle söyleniyor sanırım
 • "throat singing" tuvada khöömei olarak bilinir. altaylarda ki ismi kai vokal tatarlarda ve hakaslarda ise hai vokal olarak bilinmektedir. khöömei vokal genellikle bu tekniği kullanan kişinin doğada gördüğü şeyleri gırtlaktan yükselen, alçalan, incelen veya kalınlaşan sesler çıkartarak tarif etme sanatıdır. khöömei vokal ile savaşlar, dağlar, ırmaklar, bulutlar, gökyüzü ve çoğunluğu doğa olayı olan bir çok şey anlatılabilir bu o dili kullananın veya şamanın gördüklerine kalmıştır.
  şamanların ayin esnasında da bu şekilde konuştukları görülmüştür.
  bu tarz vokal finliler tarafından da benimsenmiş ve kullanılmıştır.
 • doguda tibet rahiplerinin yaptıgı, gırtlaktan söylemek suretiyle, cıkarılan sesin üstüne aynı anda bir ya da daha fazla armoniğini ekleyerek yapılan, aynı anda birden fazla ses cıkarmayı saglayan vokal tekniğidir.

  dave hykes ve jim cole gibi isimler bu teknikten esinlenmiş, bunu yeni yorumlarla emprovize müziklerine uygulayarak ilgi cekmiştir. cok ilginc ve gizemli, dinlendiri olabildiği kadar ilgiyi uyandırıcı olabilen, cok kendini belli etmeyen karmasık detayları iceren bir müziktir.

  (bkz: overtone)
 • (bkz: flageolet)
  (bkz: doguskan)