• avrupa'yı medeniyetin kalesi, sahip oldukları refahı çalışkanlıklarıyla elde etmişlerin kıtası olarak görenlerin mutlaka izlemesi gereken filmdir. hiçbir alakam olmamasına rağmen bu filmde yaşananların gerçek olduğunu bilmek her aklıma geldiğinde beni insanlığımdan utandırır.

"rwanda is not worth a single vote to any of them; the french, the british, the americans."

(bkz: ruanda)

(bkz: belçika) orospu çocuğu olan bunlar.
  • (bkz: reserved)
  • çaresizlik ancak bu kadar güzel oynanabilirdi sanırım(bkz: don cheadle).mücadele, cesaret, pişmanlık.
    kesinlikle izlenmesi gereken bir film.herkes sizi terkettiğinde sadece sizin çabalarınızla gelen başarılı sonuçlar.mükemmel ötesi bi filmdi.
  • dünyada işlerin nasıl döndüğünü gösteren başyapıt.

--- spoiler ---

ülkeyi bölüp` :belçikasavaşı finanse eden :fransa` avrupa ülkelerini daha sonra "kurtarıcı" olarak beklemekten başka çaresi olmayan insanlar.. film baştan aşağı bir çok çarpıcı sahneyle doluydu ama beni en çok etkileyen joaquin phoenix'in oteli terk ederken yağmurdan ıslanmasın diye şemsiye tutan afrikalı görevliye "gerek yok" deyip "çok utanıyorum" diye neredeyse ağladığı andı. oradaki insanların durumu daha iyi gösterilemezdi herhalde.

--- spoiler ---
  • etkisinden bir hafta kurtulamadim bu filmi izleyince. sonra da "nasil oldu da ben 6 sene boyunca hic farkina varmadim bu filmin?" diye ic gecirdim. burdan imdb nin top 250 film listesine bir tesekkur borcluyum.

ulu jedi yoda'nin kelimeleri ile ozetlenebilecek bir film aslinda;

"fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering"

--- spoiler ---

afrika tarihi ve sorunlari hakkinda ek fazla bir bilgim yok ama acikcasi 2010 guney afrika dunya kupasini izlerken, kamera tribunleri her gosterdiginde, eger secim hakki halka birakilirsa, bir dunya savasinin ne kadar da gereksiz ve uzak bir ihtimal oldugunu dusundum durdum. umutlandim.

ama gel gor ki bu film beni tamamen bir umutsuzluga itti. insanlarin bir sekilde iclerindeki karanlik gudulerin aciga cikmasi ile birlikte yasanabileceklerini cok net bir sekilde gosteriyor bir film.

her insan, grup, halk icinde bir psikolojik rahatsizla meydana geliyor sanirim. kosullar ve yasananlar bu rahatsizligin su yuzune cikmasini sagliyor. yillardir bir sekilde yasayan insanlar bir kivilcimla kendi kendini katleden bir baska canliya donusuyorlar. 30 sentlik palalarla savunmasizlari dograr pozisyona geliyorlar.

malesef bu kivilcimi da bunyeye verenler, isler boka sarinca kuyruklarini bacaklarinin arasina sokup disaridan demokrasi dersi veriyorlar.

bilmiyorum, bilemiyorum....

--- spoiler ---
  • gerçekten gerçek zamanlı bir schindler's list gibi.don cheadle mükemmel bir oyunculuk sergilemiş.film bittiğinde birkaç gün etkisinden kurtulunmuyor.keşke o etki her zaman kalsa.
  • dünya üzerinde olup bitenden haberdar olmayan mal ergenler tarafında sikindirik duygu sömürüsü olarak görülen film.
  • biraz empati kurabilen herkes üzerinde aynı derin izleri bırakabilecek film.

ama empati yerina "ampatik" sempatiklerin sivilce sıkma yarışına girdiği bir dönemde izlenirse elbette 2. dünya savaşından sonraki en büyük soykırımı bilmemek pek elzem olmayabilir ve bu durum doğal karşılanır.

bir diğer yakın geçmiş soykırımı için; srebrenica soykırımı
hesabın var mı? giriş yap