• --- spoiler ---

barney karakteri her ne kadar türk ahlak gelenek göreneklerine ve inanc mekanizmamıza ters biri olsada; benim icimde idol olmuş bir karakter oldu her zaman..böyle bir karaterin finalde sacmalaması ve herseyden önemlisi 9 sezon boyunca nefret ettigim robin karısının mutlu olması, ted in yavsakca vermis oldugu kardeslik sözünden vaz gecmesi ve dizinin adının 9 sezon boyunca final bölümü sayesinde bize yanlış telafüz ettirilmesi.. evet bunların hepsi dizi finalinin 40 ıncı dakikasına kadar gayet begenerek izledigim diziyi bi nebzede olsa gözümde düsüren faktörler
    --- spoiler ---..herseye ragmen iyiki izlemisim seni himym ..
  • ben bu diziyi tam olarak 5. sezon sonunda bıraktım. bir daha hiç izlemedim ta ki son 1 saate kadar. son 1 saatte de final bölümünü izleyip rahatladım. evet sevgili arkadaşlar hiçbir şey kaçırmamışım.kötü bir dizi mi elbette hayır ama bu şekilde bitirirsen bütün sezonları izleyene hakaret etmiş olursun. o ne lan son bölümde her boku açıklama olayı. neyse robin hala benim hayallerimi süsleyen kadın.

tanım: izlemeyenler için 1-2 sezon izleyip direkt finale geçilebilecek bir dizi.
  • ilk kez bugün yokluğunu hissettiğim dizi. adetimdir, her uzun yurtdışı seyehati sonrası bir gün izin alırım. o gün de ne evden çıkar, ne de kimseyi ararım. ölü taklidi yaparım yani. o seyehat boyunca kaçırdığım dizi var mı yok mu diye hemen bir torrent aramasına girişirim. bugün de aynı şey. gayri ihtiyarii diziyi listede göremeyince, bir aratalım dedim. fakat liste gelince karşıma acı gerçeği hatırladım. gençliğim gibi bu dizi de gitmişti. bir garip oldum. hüzünlendim sanki. final bölümünü izlerken bu denli üzülmemiştim. ilk sezonunun 4. bölümünden itibaren sektirmeden izlediğim dizi, bana yaşlanmakta olduğumu haırlattı.
  • finali ile 'bu sefer güldürmedi.' dedirtmiştir. onları çok özleyeceğim tıpkı tüm sevenleri gibi. benim hayatımda da oldukça yer tutmuştu (sidik yarıştırmalar vol.1). sonu beklediğim ve hayal ettiğim gibi değildi. belki de hiçbir zaman sonu olsun istemediğimdendir. finali maalesef geç, 2 gün önce, izledim. ve ağır spoiler yediğimi düşünüyordum. --- spoiler ---the mother öldü.--- spoiler --- ile. ancak izleyince gördüm ki aslında bu önemli değilmiş. sanki konu hiçbir zaman 'anne' olmamış. öncelikle bunu çok üzücü buldum, sövdüm, saydım, küfür ettim.
    --- spoiler ---

hele o çocuklar ay ne rahatlık yani dedim. anne'nin neyi vardı bilmek istedim. bence de kanserdi.(sidik yarıştırmalar vol.2) bir kemoterapi görseydi yani en azından ted'in ne kadar üzüldüğünü ve ne kadar zorlandığını görebilseydik iyi olurdu. tüm hayatı boyunca gerçek aşkı aramıştı aslında, anne ise onun mükemmeli idi. bulunamaz, ulaşılamaz her daim aranması gerekeniydi. bulunca anlamını yitirdi acaba diye düşünüyor insan. ben hiç değilse sadakatinin, bağlılığının biraz daha yansıtılmasını isterdim. çünkü biz ted'i bağlı, güven verici ve en azından kendi için çok değerli olanlara karşı yarı yolda bırakmayan biri olarak tanıdık. anne'nin ölümünden kaç yıl geçerse geçsin, bir çöküş sahnesi görmeliydik. anne'den sonra ted'e noldu, ne ara toparlandı... final kısaydı sanki 9 yıldır bizimle birlikte olan karakterler için. robin-ted ilişkisini istemiyordum çünkü barney-robin daha çok hoşuma gidiyordu. ancak barney-robin birlikteliği gerçekçi olmuş ve barney, robin'i gerçekten seviyordu. prova yemeğinde yaptıkları, sürprizler beni tatmin etmişti. ted ise her zaman güven ve fedakarlıkla bekledi, uğraştı. ve kadınlar heyecan dolu birlikteliklere yatkın gözükseler de aslında içten içe gerçek mutluluğun 'güven'de olduğunu bilen varlıklar. bu final sayesinde cinsim ile ilgili güzel bir çıkarım daha yapmış oldum. barney ve ellie beni ağlattı. zaten öncesinde de ağlıyordum. barney'nin çocuk yaptığı kadının gösterilmemesi de iyi oldu ama barney'yi harcadılar gibi hissediyorum. baba olmak erkekleri değiştiriyor mu ne... lily ile marshall'ı da tebrik ediyorum. hiç kendilerini bozmadılar. dizi bitti ama ben eski bölümleri izlemeye, eğlenmeye devam ediyorum. acısıyla, tatlısıyla hep benimleydiler. teşekkür ederim onlara...
    --- spoiler ---
  • bi' türlü ısınamamıştım bu diziye. hep friends kolpası gibime gelmişti. ama şu açıdan bakmak lazım bu dizi komik değil. yani daha doğrusu komedi klasmanı altında bakılmamalı. güldürebilen kısımlarına odaklananlar dizinin asıl güçlü yanı olan dram kısmını görmezden geliyor. bu dizide ciddi anlamda melankolik. ben öyle hatırlayacağım en azından.

(bu entry 2 yıl boyunca edit manyağı olmaktan bi türlü yollanamamıştır)

how i met your mother diyince aklıma gelen en başarılı sahneler* şunlar:

--- spoiler ---
    --- spoiler ---

-ted'in stella 'la apartmanın önünde konuşması(hayaliydi bu.)

-barney' in babasıyla kavgası (akabinde potayı söküp götürmesi.)

-marshall' ın babasının ölmesi. *

-lily' nin marshall' ı terk etmesi. ted robinle ilk defa beraber olduktan sonra marshall'ı o halde görmesi.

-ted ve lily' nin çatıdaki dertleşmeleri (ted barney-robin için, lily kaçıp gitmekten bahsetmesi.)

-robin'in doğmayacak çocuklarıyla olan konuşması ve bankta tek başına kar yağarken içmesi.

-barney'nin robin'in yatağına serptiği gülleri geri toplamaya gitmesi, ted'in bunu görmesi.

-ted ve robin'in ayrılması, sonrasında kanepede oturup konuşmaları.

-marshall'ın besin zehirlenmesi olduğunu sanması ama aslında lilly'nin hamile olduğunu öğrenmeleri

-ted'in "hergün inancım daha da azalıyor" temalı konuşması

-tracey'nin ölmesi. daha ne olsun zaten.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • hımym izledikten sonra friends 6. sezonda olan birisi olarak.friends'e sürekli benzetilmesine inanamıyorum.her iki dizide kendine has özel karakterlere sahip.karakterleri birbirine benzetmek tamamen yanlış.

güzel bir final yapmış olması ve uzun soluklu olması belki duygusal yaklaşmanıza neden oluyor ama friends'te hımym gibi kısır döngüler içerisinde ilerlemekte.

--- spoiler ---

rachel düğüne gelir, ross gelinin ismi yerine rachel der ve sonraki sezon boyunca sanki hiçbirşey olmamış gibi devam ederler.
    --- spoiler ---

hımym'ı anneyi görmek için izlediyseniz zaten baştan yanlış bir dizi seçmişsiniz demektir ve ne dizi ne de final sizi tatmin etmemiştir.
  • tarihin en güzel dizisi.

kelime anlamıyla bu diziden hoşlanıyorum.

ya 9 sene.
    her bölümde 20 dakikalığına dünyayı unutuyordum. her bölümü hiç ama hiç sıkılmadan tekrar tekrar izleyebiliyorum.
    müzikleri, sıcaklığı, espirileri, new york.
    o apartman dairesi, bar.
    bittiğine inanamıyorum. cidden inanamıyorum. gerçek anlamda.
    harbiden ama harbiden how i met your mother bir diziden ötesiydi. bir dizi olmasına rağmen bir diziden öteydi.
    belki orada gerçek hayatımızda hiç bulamadığımız ve hep aradığımız şeyleri gördüğümüz için.
    new york, arkadaşlık, sürekli güzel kızlar, hepsi iyi maaşlı işte çalışan 5 arkadaş.
    bitti ya. cidden bitti. ve mükemmel bir bitiriş yaptı. bittiğine inanamam dışında bir olumsuz yanı yok.
    hala o kelimelere -how i met your mother- bakınca içim bir garip oluyor. hem o karakterlerin yaşadıkları, hem kendi yaşadıklarım geliyor gözümün önüne.
    çok güzeldi be.
  • acaba bizde cevremizdeki bi barney yuzunden ted'imi kaybediyoruz diye sorgulatan şahsıma finaliyle tam bir hayal kırıklıgı yaşatan dizi. ah robin aklın nerdeydi ve ah ted ne vefasizmissin hele cocuklar yorumsuz...
  • son bölümünü bugün izlediğim, bittiğinden çok geç haberim olan dizi.
    ilk ne zaman izlediğimi hatırlamıyorum, bi dönem hayatımın o kadar içindeydi ki hayata paralel sürüyordu sanki dizi. son sezonları o kadar keyif vermez oldu ama yine de alışkanlıktan ara ara izledik. son sezonunda tamamen koptum, yine paralel olarak belki. bitti dediklerinde izlemeden edemedim, anneyle tanışmalarını da sevmedim, dizinin sonunu da. nasıl olsa severdim onu da bilemedim. çok da abartmasam mı dedim, alt tarafı bir dizi işte. baya ömrümün 1/3 inde var olmus bi dizi ama dizi. papapapapaaa papapa paapapaapa papapapapapaaaa der ve giderim o zaman. hey gidinin blue french horn u.
  • askerden gelir gelmez son sezonunu komple izleyip bitirdiğim dizidir. kim ne derse desin finali gayet güzeldir. üstelik tahminlerimi de doğru çıkarmıştır.

(bkz: robin scherbatsky)

(bkz: ben dediydim)

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap