1. international association of exchange of students for technical experience. daha çok mühendislik dallarında uluslararası staj olanağı sağlayan bir organizasyon. http://www.iaeste.itu.edu.tr/
  2. ingilizce'den türkçe'ye ve türkçe'den ingilizce'ye çeviri olmak üzre iki bölümden oluşan 45 dakikalık bir sınavı vardır. sınav sonucuna göre her fakülte için kendi bünyesinde sıralamalar yapılır ve o sene fakülteye ayrılan kontenjan dahilinde öğrencilere yurtdışında staj olanağı sağlanır. önümüzdeki seneden itibaren bu sistemin değiştirilmesi düşünülmektedir.
  3. iaeste, 1948 yılında londra imperial college’da 10 adet üye ülke ile kurulmuş bir ngo'dur. 2004’de 83 ülkeden üyeler ve katılımcı enstitülerle, teknik(mühendislik veya temel bilimler gibi) ve uygulamalı sanatlar(mimarlık gibi) alanında lisans düzeyindeki öğrencilerin kendi dallarıyla ilgili olarak diğer ülkelerde nitelikli(tam zamanlı ve en az yaşam giderlerini karşılayacak şekilde maaşlandırılmış olarak) staj yapmasını sağlamakta ve böylece uluslararası iyi niyet ve anlayışın gelişmesine hizmet etmektedir. her ülkenin iaeste yapısı (kamusal, özel, öğrenciler tarafından yürütülme vs.) ülkedeki özgün koşullara paralel olarak gelişmiştir.

iaeste türkiye, “uluslararası teknik stajyer öğrenci değişimi birliği ulusal komitesi” adıyla 1953’de itü’de kurulmuştur. 1953’de aday üye olarak itü'de faaliyete geçmiş ve 1955 yılında iaeste’ye asil üye olarak kabul edilmiştir. bugüne kadar 10.000'den fazla türk öğrencisine dış ülkelerde staj yeri sağlamıştır. genel sekreteri itü senatosu tarafından atanmaktadır ve bütçe olarak da itü rektörlüğü’ne bağlıdır.

iaeste türkiye, 2002 yazında, temsilcisi olan üniversitelerde lokal komite (öğrenci kulüpleri) kurulumlarını teşvik ederek, iaeste staj değişiminde ülkemizde hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeyi amaçlayan bir proje başlatmıştır. bu proje sonucu şu ana kadar itü, ytü ve msü de resmen öğrenci kulüpleri kurulmuştur.

iaeste türkiye, öğrenci kulüplerinin de yaptığı katkılarla birlikte, hem yurtiçinden değişimde kullanılacak nitelikli staj yeri bulma(job-raising) hem de yazın gelen yabancı öğrencilerle ilgilenilmesi ve sosyal aktiviteler düzeltilmesi(reception) konusundaki çalışmalarıyla iki yıl içersinde iaeste ağında hatırı sayılır bir konum elde etmiştir: değişim sayısı olarak tüm ağ içerisinde 5. konuma yükseltmiştir ve ayrıca öğrenci katılımıyla sağladığı gelişme de genel bir takdir kazanmıştır.

eğer önümüzdeki yıllarda da, temel işlevlerini yerine getirmenin yanına sağlam bir kurumsal yapı ve kimlik de eklerse, güzel bir şekil olacak bakalım. tabi bunun için özellikle ilgili gençlerin ellerini taşın altına biraz daha sokmaları gerekecek gibi.
  4. yıldız'daki iaeste oluşumu, bir öğrenci kulübü formatındadır ve ne kadar ekmek o kadar köfte mantığıyla çalışmaktadır. öğrencilerin kulüpteki etkinlikleri ölçülerek bir puan verilir, bu puan yabancı dil sınavından alınan puan ve not ortalamasının da katıldığı bir formülle harmanlanır. bu sistemde kullanılan formül ciddi ciddi 1 sayfa falan tutmaktadır, aynı zamanda kıdeme göre öncelik kavramı da mevcuttur. ortaya nihai bir derece çıkar, buna göre öğrenciler sıralanır, ona göre staj yerlerini seçerler. eğer yeterince staj yeri bulunmuşsa herkes bir yerlere staja gidebilir, amma velakin çoğu zaman bulunan staj yeri sayısı talepten epey az olur. bunun yanısıra yapılacak yerin öğrenciyi reddetmesi gibi bir durum her zaman söz konusudur. açıkçası etkinlik adı altında yapılan işler inanılmaz ciddiyet, özveri (read: takla) isteyen işlerdir, akl-ı selim insanın uğraşacağı iş değildir. (bkz: yapma canım yapma arkadaşım)
  5. her ülke ve okulda farkli yöntemlerle seçilir iaeste stajina hak kazanan ögrenciler.
    odtü'de her sene almanca ve ingilizce için iki ayri sinav yapilir. isteyen ikisine de girer. bu sinavlar eger kisi odtü'de ingilizce hazirlik okumussa hazirlik mid-termlerine benzer. biraz daha zor olabilir. oldukça lakayit bir ortamda gerçeklesir sinavlar ama o sinavda kendi bölümünüz içinde en yüksek puani almaniz gerekir.

sinavdan en yüksek puani alinca, baslarsiniz beklemeye. o sene hangi ülkeden bir staj imkaninin size sunulacagi, hatta sizin okudugunuz bölüme staj çikip çikmayacagi bile belli degildir. bu yüzden eger zorunlu staj yapmaniz gerekiryorsa bir yandan baska bir yeri de staj için ayarlamaniz ve cepte tutmaniz gerekir. zira iaeste isi her an yalan olabilir, siz de çok afedersiniz zig gibi ortada kalabilirsiniz.

daha sonra her bölümden genellikle sinavda ilk siralarda (ilk üç gibi) yer almis ögrenciler toplantiya çagirilir ve stajlar açiklanir. (eger baska biriyle ayni puani aldiysaniz, bölümdeki not ortalamasi yüksek olan kisi staj hakkina öncelikli sahiptir.) ögrencilere stajlarin ayrintilarini açiklayan kagitlar dagitilir. hangi ülke, ne tip bir enstitü ya da sirket, nasil bir is yapilacak gidilince... vs... örnegin bir arkadasa brezilya çikmisti. yol parasini karsilamasi mümkün olmadigi için o istemedi staji, ondan sonra en yüksek puani alan ikinci kisi gitmeye hak kazandi vs... ya da örnegin gelen staj açiklamasinda yapilacak is tanimi hiç ama hiç ilginizi çekmiyor,ya da staj ülkesi israil falan çikmis (gerçekten oldu bu) hakkinizi sizden sonrakine devredebilirsiniz.

odtü'de bu sekilde yürür iaeste isleri. benim zamanimda gida mühendisliginde hami alpas adli sirin bir hocamiz ilgilenirdi iaeste isiyle.

benim iki ay almanya'da nefis bir staj yapmami saglamis, hayatimi da degistirmistir ayrica. o bakimdan hastasiyim. sadece yol parasi verip yaninizda biraz da para götürüp hem staj hem avrupa'da tatiline dönüsen bir kombodur. üstelik dünyanin her biyerinden süper arkadaslar edinmenin sahaneliginden, edinilen deneyimin de paha biçilmez oldugundan ve cv'de nasil güzel durdugundan hiç bahsetmiyorum.* tabi ben almanya için konusuyorum. evet konustukça konusuyorum ben. ama bak dostum, sen de ögren bunlari diye yaziyorum, hey!
    (bkz: entrynin sonuna dogru saçmalamak)
  6. staj yapacağım ülkeye (bkz: irlanda) gitmeme 1 hafta kala bana " acceptance'ınız gelmiştir" diye mail atan(ki ben o sırada çalışma iznini bile halletmiştim) süper bir yönetim zihniyetine sahip, özellikle itü de yurtdışından gelen mailleri sizin tercüme edip görevli kişiye yazdırmanız gereken bir sistem ile işleyen , adam akıllı çalışırsa yararlı olabilecek bir stajerlik programı.
  7. eger staj avrupada bir yerde yapilacaksa mutlaka o seneki gettogether(gtg) ye gidilmeli zira eglencenin tavan yaptigi andir. hatta hatta her hafta farkli bi aktiviteye gidilmeli,avrupa bu sekilde gezilmelidir.
  8. stajıma** 3 gün kala bile hala akseptans notumun* gelmediği ve dolayısıyla iptal etmek zorunda kaldığım stajımı sağlayan kuruluş.

staja gitmeden once seçme sansınız yoktur.size sorar hoca derki,
    elektrik elektronik mühendisliği için staj yeri şurasıdır..gitmek istiyormusun istemiyormusun?tek seçme şansın evet veya hayır seceneklerinden biridir.

ayrıca sınavı öğrenciler okur.sınav kağıtlarındaki isim bölümü katlanıp yapıştırılır ve sonrasında da hoca tek tek cevapları okur.sonra o kağıtların doğruluğunun incelenmesi için inceleneceğini söyler ama ne kadar doğrudur bu soru işareti..

hırvatistanı kazanan bi arkadasım için acceptance note stajın başlama tarihinden 1 hafta sonra geldi..bu da gülünç bi durumdur..

diğer üniveristeleri bilmiyorum ama bizde oluşturulmaya çalışılan iaeste ögrenci topluluğu gibi bişey vardı..üye oldum ancak ne arayanım ne de soranım oldu..

kısacası daha cok yol katetmesi gereken ogrenci topluluğu..
  9. aiesec gibi bir firsat varken pek ugrasilmamasi gereken kurulus, super zamaniniz vardir eyvallah ama kisa yoldan kacarim hoca ben bi staja derseniz direk aiesec'ten yürüyün.

itü bunyesindeki iaeste berbat bir organizasyondur bunu da soylemeden gecmeyelim. sizi not ortalamaniza gore degerlendirirler, sorumlu hocalarin da bayaa bi gotunu yalamanizi gerektirir.
  10. almanya da stajimi ayarlayan,en azindan ytu deki organizasyonu icinde hic bir problemle karsilasmadigim,duzgun calisan ender organizasyonlardan biri

iaeste hakkında bilgi verin