• (bkz: infp) (bkz: enfp) (bkz: infj) (bkz: enfj)

ortalama nüfusun yüzde onunu oluşturan grup. nerdeyse tüm filozof, yazar,öğretmen, lider, sanatçı gibi insanlığın iyiliği için uğraşmış insanlar bu gruptadır. analitik zekaları nt grubuna göre düşük iken yorumlama güçleri çok yüksektir.

(bkz: mbti)
  • yapılan işleri yapan kişilere baktığınızda zekanın ikinci planda, ideallere ulaşmada gösterilen azmin birinci planda olduğunu fark edeceksiniz. idealist insana azim gerek. büyük insanları büyük yapan zekaları değil, küçük ve önemsiz konuların üzerinde durmayıp enerji ve zamanlarını büyük işlerde kullanmaları.
  • tdk'da ilk anlam olarak ülkücü çıkıyor.
    ilginç buldum paylaşmak istedim.
  • olduğumu bugün farkettiğim, pek bir faydasını görmediğim ve dolayısıyla olmasaydım iyiymiş dediğim bir nitelik.

ideal kelime olarak ülkü; amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey demektir.

bu niteliğe sahip kişiler ideallerine ulaşmak uğrunda çok büyük başarılar kazanabilirler, tabi büyük başarı için de büyük emek gerekir. uğrunda dedim çünkü idealist kişi için başarı önemli değildir, diğerlerini yenmek veya bilinmeyen bir şeyi keşfetmek yalnızca kişinin ideali için yaptığı çalışmaların getirisidir.

idealist olmak veya olmamak kişinin kararına bağlı değildir. hadi yarından sonra idealist olayım diye birşey yok. kişinin sahip olmak istediği idealleri olması kişiyi idealist yapmaz. yoksa herkese idealist denirdi. kişi büyüdükçe (fiziken ve zihnen), hayata bakışı değiştikçe bir de bakmış ki idealist olmuş. sonra bir gün bir de bakmış ki artık idealist değil, neden çünkü vazgeçmiş ideallerinden, artık ya bir önemi kalmamış ya da yalnızca hayal kuruyor.

idealin zor olması gerek, bu zorluk göreceli olup ideale sahip kişi için zor ancak başkası için gayet ulaşılabilir olabilir.

ideale ulaşmak için çalışmak gerek. herkes zengin olmak amacına sahiptir ancak bu hayalden öteye gitmiyorsa bu kişi yalnızca hayalperesttir.

idealist kişi, idealine ulaşınca mutlu olmaz; bilakis idealsizlikten mutsuz olur. yeni ideal olmadan rahat etmez. demek ki onu mutlu eden şey ideali uğruna çabalamaktır. fuzuli geldi aklıma şimdi bilenler bilir bilmeyenler için (bkz: fuzuli). fuzuli idealisttir mesela, aslolan aşktır onun için maşuk değil.

bilimadamları (bilim insanına alışamadım) da idealist olmalıdır, değilse bilimadamlığı sıfattan öteye gitmez, kimse de onu hatırlamaz.

idealist insanları ideallerinin sizin açınızdan olan değerine göre yargılamayın. mecnuna demişler ki 'senin yanıp tutuştuğun leylayı gördük, görmez olaydık. çirkin mi çirkinmiş la bunun için mi yanarsın?', mecnun da demiş ki 'o nu bir de benim gözümden görün!'.

felsefi olarak idealizm öğretisini savunan kişiye de idealist denir ayrıca. burda ideal'ler değil idea'lar vardır. (bkz: platon)
  • sanırım idealist olmanın bir adım ötesi the handmaids tale dizisinde aunt lydia karakteri olmak. baskıları, sınırları savunarak insanları bunun içerisinde tutmaya çalışmak, özgürlüklerini ellerinden alma hakkını kendinde görmek demek idealist olmak. bir evlat ile başlayarak kendinden küçük olan herkesi kendi inandığı sınırlar içerisine almak demek. evlat, hayatındaki tercihleri anne için, onun istediği çember içerisinde yapmak zorunda kalarak onu memnun etmeye çalışacak. ebeveyn ise kendi mükemmel anlayışını onda arayarak ve hiçbir zaman bulamayarak evladı yitirecek. bir korku ütopyası çıkarmak için oldukça kuvvetli bir nokta. ve ellerinde güç olursa eğer bu insanlar aunt lydia gibi bu gücü başkalarına baskı yapmak için kullanmaktan çekinmeyecek.
  • aşırı idealist fikirler, hayata geçirelemezliklerinden ötürü motive etmekten ziyade felç ediyorlar genelde. (en azından gündelik hayat için)
  • ortadoğu'da idaristlere yenilir.

(bkz: idare edemem anne)
  • bu dünya yolu, dikenli bir yoldur. bu dikenler sana batacak, ayıklamaya kalkma. dikenler nedir? laf, söz, etrafın kıskançlığı, haset, azaplar, çileler. durup da dikenleri ayıklamaya kalkma çünkü yolundan geri kalırsın.

"dikenlerle yürümeye alış."

(bkz: sâmiha ayverdi)
  • "gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgisi olmadığını. daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu."

bülbülü öldürmek, harper lee
hesabın var mı? giriş yap