• henuz gosterim tarihleri aciklanmadi ama 2019 if'i daha bir merakla beklemekteyim. keza mars yapım if'in 17 yıllık kurucu direktörleri serra ciliv ve pelin turgut'u görevden aldı malumunuz: http://m.t24.com.tr/…-da-fle-gurur-duyuyoruz,723671

festivalde neler değişecek hep birlikte göreceğiz.
  • muhtemelen yapılmayacak, yapılsa da maalesef !f ‘e benzemeyecek festival.
  • if'in kurucu direktorlerinin hicbir sebep gosterilmeksizin gorevden alinmalarindan sonra mars group'a yonelik sinemacılar ve sinemaseverler tarafindan sürece dair kaygılari dile getiren bir mektup kaleme alinmis:

https://www.filmloverss.com/…nt-groupa-acik-mektup/
  • bu sene festival programına bakmayı çok geciktirdim, filmler çıkmıştır ama biletlere yetişmişimdir daha çıkmamıştır diye heyecanla bakınmaya başlamışken öğrendiğim olayla beni şok etti.bunu yeni öğrenmem benim ayıbım.en sevdiğim festival.yıllardır beni en sevdiğim filmlerle tanıştıran,sevmediğim kışa katlanılır kılan,görme biçimimi değiştiren,sabahtan akşama 3-4 film izleyip hala yenisi gelsin dediğim,saatlerce beklediğim bilet kuyruklarından bile keyif aldığım festivalim.hep güçlü kazanıyor bu lanet ülkede.emeğin,yaptığın işe sevginin,aşkın zerre değeri yok.
  • az önce ne oldu ya hu bu festivale bu sene dediğim ve başlığı okuyunca hayal kırıklığına uğradığım, cinemaximumda olması dışında en sevdiğim film festivaliydi. ülkede keyif aldığımız ne varsa yitip gidiyor bir şekilde.
  • dün açıklanan sürpriz ve güzel bir kararla 13-22 eylül tarihleri arasında düzenleneceği belirlenen ve sinemaseverlere unutulmaz günler yaşatacak film festivali.

festival normal koşullar altında bu senenin şubat ayında gerçekleşecekti fakat malum sinema zinciri ile ilgili yaşanan sorun dolayısıyla belirsiz bir tarihe ertelenmişti. dün açıklanan karar ile festivalin eylül'de yapılacağı açıklandı.

açıkçası festivalin eylül ayına kayması sanki daha iyi oldu. şubat ayında gerçekleştirildiğinde oscar sezonundaki filmlerin ülkemizde vizyona girmesi bir hayli geç oluyordu ve bu da filmleri takip etme açısından biz sinemaseverlere zorluk yaşatıyordu. açıklanan yeni tarih ile hiç kuşku yok ekim ayında gerçekleştirilen filmekimi için büyük bir tehdit olacak çünkü bugün sona erecek olan 72. cannes film festivali'ndeki birçok ödüllü film filmekimi'nde gösteriliyordu fakat !f'in eylül ayında gerçekleşecek olması rekabet ortamını birazcık kızıştıracak gibi. ana yarışmadaki çoğu filmi filmekimi'ne kaptırsa dahi yan bölümlerde yer alan ve dikkat çeken filmleri programına alması sinemaseverlerin cannes'daki filmleri izlemek için nisan ayına kadar beklemesini önleyebilir ve istanbul film festivali'nin de film yükünü biraz daha azaltabilir gibi.

her ne kadar avm içinde olmasından dolayı bana biraz soğuk gelse de yeniden aramıza dönmesi sevindirdi.

festivalin ankara ve izmir ayağı ise 19-22 eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

edit: festivalin gerçekleşeceği sinemalar belli olmuştur. bu sene istanbul adına en sevindirici gelişme hiç kuşku yok ki festival coşkusunun avm dışındaki bağımsız sinemalara da kayması olacak.

festivalin istanbul ayağının gerçekleşeceği sinemalar:
    cinemaximum city's nişantaşı
    cinemaximum kanyon
    cinemaximum akasya
    kadıköy sineması
    beyoğlu sineması
    caddebostan kültür merkezi

festivalin ankara ayağının gerçekleşeceği sinema:
    cinemaximum armada

festivalin izmir ayağının gerçekleşeceği sinema:
    cinemaximum konak pier
  • bu sene 13-22 eylül tarihleri arasında yapılacağı açıklanmış.

https://twitter.com/…bul/status/1131930465441652736
  • bir film festivali başlığının altına bir san’at başlığının altına bunları yazmayı hiç istemezdim ama,

amına koymuşsunuz gül gibi festivalin...eskiden festivallerin bir tadı olurdu, mikroptan farkınız yok, sermayenizle bulaştığınız herşeyi tatsız tutsuz hale getirip yok ediyorsunuz.
  • 28 ağustos’ta tüm program açıklanıyormuş, heyecan ve açıkçası biraz da merakla seçkiyi bekliyoruz. if galalar bölümündeki filmler yavaş yavaş açıklanıyordu zaten. yeni ekibin seçimlerini görmeden yorum yapmak istemiyorum, beklemedeyiz.
  • biletleri biletinial.com üzerinden satışa çıkmıştır. yüklenin gençler!
hesabın var mı? giriş yap