• youth filmini binlerce kat daha lezzetli hale getiren üstad.
    (bkz: #58096784)
  • adı coco chanel ile de anılan ve hattâ filme de alınan besteci.

(bkz: coco chanel & igor stravinsky)
  • o kadar cimriymiş ki kendine yollanan mektupların içinde adresli ve pullu cevap zarfı olmazsa cevap vermezmiş.
  • the rake's progress'iyle kadıköy'e gelen sanatçı. (öldüğünü biliyorum arkadaşlar)
  • maalesef klasik müzik ile şu zamana kadar fazla hasir neşir olmamış biri olarak bugün içimden gelen bir klasik müzik merakiyla kendisinin symphony in c ile symphony of three movements plagini aldım bu arada bilgi sahibi yazarlar klasik plak tavsiyesinde bulunurlar ise memnun olurum
  • orkestrasyonu zamanınin ötesindedir. bahar ayini eserinde kabile tipi eskiye dönük anımsatan ögeleri kullanmis olmasi ,basta topa tutulmasina sebep olmustur. 2 3 sene sonra ise kendisine deha gozüyle bakılmasinı saglamıştır.
    hector berlioz da farklılıkları seven bir besteci mesela ... ama symphony fantastique te bu tarz bir tepkinin zerresini almamış,aksine el üstünde tutulmuştur.
    öbür dünyadaki yaratiklari ,dans eden kurukafalari betimleyen 4. bölümu baya ilgi çekmiştir.
  • orkestrasyonun ne olduğunu ders niteliğinde bahar ayini adlı eserinde bize tedris ettirmiştir. özellikle bahar ayini eserinin 2. bölümü olan "kurban" çok etkileyicidir. ağlatır. onu zamanında anlamamış olmaları çok normaldi. çünkü tanrının sesi denilen batı sanat müziğinde çığır açacak yenilikler getirmiştir. rus ulusal müziğini kendi bestelerinde tematik olarak işlemesi beyinleri bulandırmıştır.
  • "tek bir yolu takip etmek, geri dönmektir." demiştir.
  • north state symphony'nin 2017 kasım firebird performansında ortaya çıkan "the scream" versiyonu efsanedir.

https://youtu.be/wnmv6-xtroy
  • (bkz: #100441298)

bir elif ba'da kirk hata yapmak nasil olur goruyoruz:

"1910 senesinde paris‘te seslendirdiği ateş kuşu adlı bale müziğiyle ün kazanan sovyet kökenli abd’li besteci."

"seslendirdigi" yerine "yonetti" dense daha iyi olabilir zira bahsedilen temsilde stravinsky herhangi bir ses cikarmamaktadir.

esas trajedi yapitlar listesinde karsimiza cikiyor.

"bale müziği:

le baiser de la föe (perinin öpüşü) 1928
    orpheus (1947)"

stravinsky'nin bale muziginden dem vururken orfeus'tan bahsetmek hos ama pulcinella, petruska ve herseyden ote 20.yy'in en unlu, en onemli orkestra yapitlarindan birisine donusen bahar ayini'ninden bahsetmemek affedilemez bir hata.

"orkestra müziği:

scherzo fantastigue (1908)
    feux d’arlifice (1908)
    piyano sanatı (1924)
    keman konçertosu (1931)
    iki piyano konçertosu (1935)
    senfoni no. 2 (1940)
    yaylı çalgılar konçertosu (1946)
    "

'orkestra muzigi' basliginda 'piyano sonati'na yer vermek pek hos olmus.

keza yazar "iki piyano konçertosu (1935)"nu sanirim iki piyano ve orkestra için bestelenmis bir konçertant yapit saniyor. degil. o yapit sadece iki piyano için bestelenmis bir yapit, aslen bir sonat, adi 'konçerto', yani bir orkestra yapiti degil.

dahasi 1940 yilinda bestelenmis 2. senfoni diye bir sey yok, do major senfoni var. stravinsky'nin senfonileri numaralanmis yapitlar degildir. bir yerde 'stravsinky'nin 2. senfonisini çok seviyorum' derseniz suratiniza bon bon bakarlar. do major senfoni var, uc bolumlu senfoni var, bir ilk donem senfonisi var (mi bemoldu sanirim) bir de uflemeliler icin senfonisi var. ve bu yapitlarin numaralari yok.

yayli caliglar koncertosu'ndan ziyarde re major koncerto 'basle' diye anilan bir yapit soz konusu. yayli calgilar koncertosu deyince bir baska benzer yapitla karisiyor zira.

'ozelde yazilabilirdi' diyeceksiniz de ben bu kadar 'ozel'e girmek istemedim.

tanim: çohos yapitlari olan bir besteci: https://www.youtube.com/watch?v=-awdjwnty8u
hesabın var mı? giriş yap