şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
6257 entry daha
 • yılların birikimi öğrencilik halimle bir araba almak istiyorum, karşılaştığım duruma bak...
 • hyundai getz, 2008 modıl, 41.000 törkiş liras.

  hunday gets diyom olm! hani şu çaydanlıktan hallice olan, semaveri de biraz andıran metal yığınları var ya, hıh o.

  (bkz: vay babayın kemiğine'nin ingilizcesi)
 • 2,5 yıl kadar önce yılbaşı kampanyasından 83 bin tl olarak aldığımız sıfır aracımıza oto galeri 120 000 tl verdi. 120 000, yüz yirmi bin. demek ki 130 bin civarı bir rakama satacak abimiz. %50 ye yakın kâr vallahi güzel para.

  arabada egea ha. 1.6 benzinli. gaz pedalını dibine kadar basınca anca hareketlenen araç.
 • 2.5 yıl önce dolar 3.74 tl iken 22200 dolara araba alan biri var ve bugün aynı arabanın 120 bin liraya yani 17600 dolara alıcısı çıkıyor ve araba sahibi kar ettim diye seviniyor.

  tanım: insanların ayaküstü sikilirken mutlu olduğu piyasa.
 • devlet müdahale etsin yazılmış bazı entrylerde. ben 6 ay arastirdiktan sonra bundan 2 ay önce bir araç aldım. biliyorum o parayi etmediğini, ama arkadaş ben 5 kuruşa aldığım mali sana neden 3 kuruşa vereyim. bu kafayla gittikçe daha çok beklersiniz.

  edit: ötv indirimi olacağını da sanmıyorum. arz olacak ki talep olsun. piyasada araba yok. yıl sonu belki.
 • bu başlıkta en son covid19 yüzünden insanlar işsiz kalacak arabalarını komik fiyatlara satacaklar deniyordu . o da olmadı. sırada nasıl bir beklenti var acaba.
 • ucuz kredi müjdesinden(!)sonra yükselmeye devam edecek piyasadır.
 • hemen hemen her yıl 1-2 araç değiştiren biri olarak söylüyorum.

  17 ocak'ta 107 bin tl ye aldığım aracı, bozulan iş hayatım yüzünden ilana 165 bin tl ye satışa koydum ve telefonlarım susmadı. araca bakmaya gelen ve arayanların %90 'ı al-sat yapan çakallardı. bu aracı bu fiyata alıp kaç paraya satacaklarını düşünüyorlar anlam veremedim. birtane alsatçıyla anlaştım (tabi ki yalan söyleyip uzun yıllar bineceğim falan diyor ama 160 bin km de arabayla nasıl uzun yıllar binicek anlıyorsunuz)

  bundan önce eşime bir jeep marka aracı 76 bin tl 'ye almıştım. onuda 4-5 ay sonra 108 bin tl ye satmıştım. hatta şöyle bir anım var, adam eşine alıyorum diye yalvardı yakardı 115 e yazdığım aracı 108 verdim. aracın satışını yaptıktan sonra malüm sitede 120 civarı bir fiyata satışa koymuştu.

  ikinci el piyasası için konuşuyorum, öyle abartıldığı gibi bir araç ihtiyacına gerek yok hele ki tr gibi halkın cogunluğunun şehirlerde yasadığı ve toplu ulaşıma kolay ulaşım imkanı olduğu yerlerde araç almak işkence olarak düşünüyorum.

  babamın eski bir galerici olmasından dolayı az çok arabadan anlarım. su tesisatçı olan bir arkadaşıma işi bildiğim kadarıyla öğrettim ve adam şuan sadece al-sat işiyle uğraşıyor. 45 -50 k lık bir sermaye ile başladığı işe şimdi 300 k lık bir sermaye biriktirmiş ve bu tutarıda yaklaşık 18-24 ay arasında yaptı.

  almayın kardeşim taksiler bedavadan biraz pahalı sağ sola giderken taksiye binin. piyasa düşsün elinde patlasın bu çakalların.

  neden bedava onuda söyliyim araca binmek masraftır. sigorta + kasko + bakım + arıza + yakıt + muayene + gezme isteği daha fazla maliyetli oluyor.
 • arkadaşlar sizlerden naçizane bir isteğim olacak.

  birçok arkadaş arabaların yıllara göre tl olarak piyasalarını yazdığını görüyorum.
  sizlerden ricam lütfen tl karşılığının yanına parantez içinde o günkü kura karşılık dolar değeri nedir yazabilir misiniz?

  bu sayede araçlar yıllar içinde değer kazanmış mi kaybetmiş mi anlamak çok daha kolay olacak.
  her entry için ayrı ayrı dolar bakmaktan yoruldum.
  lütfen bu hizmeti bize çok görmeyin.
  saygılar.
 • hasarlı araçlar kategorisinde ,patates olmuş 2001 modeo palio'nun 32 bin lira olduğunu dördüğüm malum site'ye müdahele edilmedikçe daha cok komik rakamlar göreceğiz.
1548 entry daha