şükela:  tümü | bugün
  • üniversite eğitimi denen nanenin fos olması ile alakalıdır..
    adam koskoca iktisat profesörü olmuş, daha dolar artar mı azalır mı cevap veremiyor cahil.
    tek geliri , 1 ay boyunca gençlere masal anlatma karşılığında devletin verdiği maaş..
    lan sen ne sikime iktisat profesörü oldun paranın hareketlerini doğru tahmin bile edemeyeceksen..

iddia ediyorum, üniversitelerdeki bütün fakültelerdeki eğitimin %99,9'u trışkadır.
    aksini iddia eden, mantıklı gerekçeler göstersin.
    yoksa siktirsin gitsin halı üzerine uzanıp ölmeyi beklesin!
  • "dolar artar mı azalır mı"nın cevabını bilse adam evi arabayı satıp oradan köşeyi döner zaten. sanırsın çok kolay bir sorunun cevabını veremiyor adamlar. bu sorunun cevabında milyonlarca faktör var ve birçoğu öngörülemiyor.
  • bizim maliye profesörü para sıçıyordu ona ne demeli.
  • iktisatı paranın hareketini tahmin etmekten ibaret zanneden bir bireyin beyanı. yapmayın lan böyle.
  • zira iktisat ve teorisi öncesi olmayan bir tarih içerir. icat edilen ve edilecek olan ile birlikte üretilecek sonuçlar daha önce yaşanmamış olduğundan geneli sınıf atlayamaz. elbette ve de içlerinde fırsatları yakalayanları var ama çoğunluk değil.
  • çünkü orası üniversite. çoğu mikroekonomi alanında kendini yetiştirmiş öğretim üyelerinden oluşuyor. makroekonomik anlamda verileri analiz edip o ülkenin ekonomisi hakkında oldukça güzel çıkarım da yapabilirler. ama benim tanıdığım hiçbirinin derdi finansal piyasalarda işlem yapmak olmadı. ''mevduat faizi bana yeter. yatırım yapmak ayrı bir iştir.'' diyen bir hocam vardı. kendisi türkiye'nin sayılı iktisatçılarından birisi aynı zamanda merkez bankasında da kritik pozisyonlarda görev yapmış birisi.

kısacası finansal piyasalar iktisatın bir alt dalıdır. temel bir iktisat eğitimi aldıktan sonra ilgisine göre yönlenebilir insan. türkiye'de ise akademik kariyerinin peşinde olan insanlar bu karmaşık dünyaya hiç girmiyor. çünkü girseler iki işin bir arada gidemeyeceğini biliyorlar. o yüzden akademik başarılarıyla paralarını kazanıp sonra o paraları değerlendirmeleri için bizim gibi yatırım yapan insanları tutuyorlar.