• bir erkek ismi, ornek icin (bkz: ilber ortayli)
  • azimle çaylaklıktan kurtulup yazar olmus, beytepede çay ısmarlamam ile baslayan bir arkadaslığımız var kendisiyle. artık bek sık görüşemiyoruz ama gonuller bir olsun o da yeter...
  • bir programda ilber ortaylı'nın ağzından duyduğuma göre alper kelimesi ile ilintili imiş bu kelime.
  • sirf bir entry si icin hep yazmasini istedigim 6. nesil yazar..

(bkz: #7400062)
  • (bkz: ylber)
  • aynı zamanda bir bayan ismi.
  • ilber: il (vatan) ver! anlamındadır, efendim...
  • ''dünyada cumhuriyeti ilan edip imparatorluk yıkan, krallığı kaldıran tek devlet, tek toplum biz değiliz. bu kaçınılmaz bir tarihi gelişimdir. bu ülkede cumhuriyetten başka bir şey olması beklenemez. fransa ihtilalle cumhuriyete geçmiştir. rusya'da ihtilalle sosyalist bir cumhuriyete geçmiştir. ortadoğu devletleri de geçmektedir. cumhuriyet monarşiyi, hükümdarlığı reddedecektir ve tenkit edecektir; bu kaçınılmazdır. fakat bizde maalesef bir müddet sonra ölçü kaçırılmıştır. özellikle de 1940'lı yıllarda artık iş oturuyor dendiği zamanda...

bunun arkasında iki sebep yatıyor. bir tanesi, müthiş bir tarih bilmezlik, tarih öğrenmeme ve reddetme tavrı var. bu garip bir mesele. hep söylüyorum, matematik bilmeyen açıkça matematiği reddedemez, gülünç duruma düşer.
    ...
    hiçbir şekilde fransa'nın solcusu, monarşi karşıtı; ''biz bu mirası reddediyoruz'' demez. derse, fransa olmaz. adeta bu fizik kanununa aykırı. fransa kralını sevmeyebilir, aristokratının getirdiği medeniyete karşı olabilir, ama onu inkar edemez. bunu sovyet rusya'da da görmedim. ...

ne kraliyetimizin bir geçmişi var, ne cumhuriyetimizin bir sağlamlığı söz konusu. tarih çim sahası değil ki, istediğin yerleri tespit edip, kazık çakıp çitle çeviresin. ''ben bu kadarını seviyorum, gerisini yakalım'' veyahut 'bana ne!'' diyemezsiniz. bu mümkün değil. ..

ikincisi, bu redd-i miras dış saldırılara karşı bir ara kullanılmış. ''ermeniler böyle tedhiş iddiasında ise osmanlı ile hesaplaşsın'' denilmiş... orada da söz konusu olmuştu ama o sorun değil. ben meseleyi daha ziyade tarihi mütalaa açısından ele alıyorum.''

ilber ortaylı, tarihin sınırlarına yolculuk, sayfa: 40-41, timaş yayınları
  • (bkz: iber)
  • (bkz: albert)
hesabın var mı? giriş yap