shirazi

  • 2408
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

sao paulo

sao paulo'nun ne kadar tehlikeli bir şehir olduğunu ilginç bir olayla öğrendim:

yıllar önce başka bir türk arkadaşımla birlikte gittiğimiz yurtdışı stajından tanıştığımız bir brezilyalı bayan arkadaşımız istanbul'a bize ziyarete gelmişti. arkadaşımın o akşam işi vardı, akşam ben kızla dışarı çıktım. kadıköy'de bir bara gittik sohbet ediyoruz. bar da aşağı yukarı moda'ya yakın bir yerdeydi, maalesef ismini yerini unuttum.

hatun kadıköy'de arkadaşımın evinde kalıyordu. arkadaşın evi de rıhtıma yakın bir yerdeydi. saat çok erken olmasına rağmen o eve nasıl geri döneceğini dert etmeye başladı. "kızım yok birşey olmaz" dedim, "ben seni eve bırakacağım" demekten dilimde tüy bitti, ama tırsmıştı. bir türlü anlam verememiştim. çünkü bar ile arkadaşın evi arası yürüyerek belki 15 dakika sürer.

neyse gece oturduk, içkilerimizi içtik, onu eve bırakmak için bardan çıkıp moda'yı kadıköy'e bağlayan ara sokaklardan geçtik. geçenler bilir, bu sokaklar esnaf kepenk kapattıktan sonra ıssızlaşır. sadece tek tük araba geçer. bazen sokak lambaları yanmaz. ancak bir bayan gene de akşam o saatlerde yalnız başına dolaşabilir.

hatun yanında ben olmama rağmen sokaklardan geçerkenki tedirginliğini hiçbir zaman unutamam. koşturarak gidiyor ve portekizce anlamsız şeyler söylüyordu. paniklemiş bir şekilde hızlı nefes alıp veriyordu, korku içindeydi. kızı teskin edebilmek için yolda herşeyi denedim. kız beni duymuyordu bile.

kadıköy meydana geldiğimizde insanları ve kalabalığı görünce rahatlamıştı. sonradan anlattı bana. sao paulo'da benzer sokaklarda kadın bir erkekle yürüseler bile tehdit edilirmiş. hatta kim vurduya gittiğiniz bile olurmuş. o yüzden o saatlerde insanlar benzer yerlere pek dışarı çıkmazmış. kız bunları aynen böyle anlattı.

istanbul bütün pisliğine rağmen kanımca gene güvenli bir şehirdir, diye tahmin ediyorum.

devamını okuyayım »
23.08.2007 11:50