• genel anlamda bunlarmış gibi duruyor;

müdahale etmek.
    birinin hayatına karşı hakimiyet kurma isteği.
    kıskançlık ve kısıtlama arasındaki ince çizgiyi bulamama.
    orta yolunu bulamama, yan yana yürüyememe. (bkz: #38766232)

benim kişisel sebebim belli;

çok fazla türk filmi/dizisi izlemek.
  • kesinlikle inat. öyle ki çiftlerin yavaş yavaş birbirinden soğumasına doğru giden bir kısır döngünün de tetiğini çekiyor.
  • taraflardan birinin duygularından emin olmaması, ne istediğini bilmemesi. şöyle basit bir örnekle açıklayayım. diyelim alışverişe çıkacağım, kırmızı mini etek istiyorum. ne istediğim belli, kırmızı mini eteklere bakarım sadece ve bir tanesini alırım. ama o eteği istediğimden emin değilsem ayy şuradaki kazak güzelmiş, aa bu pantolonun rengi tam bana göreymiş, aman şu mavi bluza da bakayım derken kırmızı mini etek falan kalmaz ortada. işte ne istediğini bilip bilmemek kısmen böyle.
  • - ticaret yollarının değişmesi
    - kapitülasyonlar
    - basiretsiz yönetim
    - milliyetçilik akımları
    - sanayileşme
    - dış borçlanma

ve tabii ki

- tımar sisteminin bozulması

edit: agy arkadaşımız kuzey'deki panslavizm politikasının da etkili olduğunu iletti.

rusların sıcak denizlere inmek istemesinin de etkisi olabilir tabii.
  • yanlış seçimler yada doğru seçimler sonrası sabırsızlıklar...
  • dengesizlik. kararsızlık. gidip gidip geri dönmek. insana tükürdüğünü yalatan cinsten hareketler. 10 dakikada değişen kararlar. mantık ve duygunun çatışması. ve bunların sebebi olarak tabii ki yeterince sevmemek, değer vermemek. ya da hissedilenlerden kaçma isteği.
  • (bkz: ego)
  • birbirini olduğu gibi kabul etmeme, sürekli değiştirme çabaları. ve karşıyı kendine endeksleme fetişi. saygı temelinde birlikteliği sağlayamama.
  • aşırı ve yanlış tüketim, ciddiyetsizlik, argo, saygıslık ve menfaat.
  • farkında olmadan kendin olmaktan vazgeçmek.
hesabın var mı? giriş yap