• istanbul film akademisi youtube kanalında, nazım yılmaz ve veysi sala ile sohbet havasında geçen "olmaz öyle saçma şey" serisinde, sinemaya veya yönetmenliğe ilginiz olmasa dahi kendini sizi hiç sıkmadan izleten yönetmendir.
  • boyle sozluk tarafindan genel itibari ile sevilen insanlara karsi, bir bilgi sahibi olmadan elestiri getirmeyi kendime uygun gormem, ancak 2 adet kisa filmini izledim , ve umarim daha cekmiyordur.
  • "çok aslında azdır" argümanına "ne gibi sigalarar içiyorsunuz ?" sorusunu yöneltecegim insan.
  • önemli bir meziyeti; anlatma ve öğretme kabiliyetinin çok yüksek olmasıdır. anlattığı konuyu, aptal da abdal da gayet net anlar.
  • "sorularınızı yanıtlayacak" ekşi sözlük serisinde, kaliteli insanların da gelebileceğini göstermiştir.
  • ifa’ya gitmek istememin ilk sebebi. kanalını takip etmeyen varsa etmeli bence.(reklam içermez)
  • birçok kişi demiş ki "filmi olmayan ama film eleştirmeni olan şahıs". gerçekten mantıktan ve idraktan yoksun olduğunuz için adım adım açıkalayacağım;

1) öncelikle adam film eleştirmeni değil, yönetmen. bu işin mektebinden gelmiş ve mektepliliği bile eleştiren biri.

2) yönetmenliğini yaptığı birçok kısa film var, fakat bu filmler über kültürlü ekşisözlük yazarlarınca maalesef filmden sayılmıyor.

3) burada yapılan teknik / metodolojik bir hata daha var; lavuk demiş ki "filmleri eleştirmesini biliyor ama bir tane bile filmi yok". sevgili zekası geri kalmış arkadaşın mevzuyu ayıkabilmesi için örnekle açıklayacağım:

- konservatuarda klasik müzik üzerine öğretim veren bir akademisyen ("hoca") düşün, bu kişi bu seviyeye gelebilmek için çocukluğundan itibaren nota nedir, enstrümanların çalım teknikleri nedir, ses nedir vs bunun üzerine kafa yormuş ve artık bu öğrendiklerini yeni nesillere aktaracak seviyeye gelmiş. yeri gelmiş sahne almış, ufak tefek besteler yapmış ama albümü yok.

mesela ajdar'ın da albümü var sevgili üstün-insan sözlük yazarları ama sizin o kıt beyniniz ajdar'ın albümünün, hayatını müziğe adamış eski bir konservatuar hocası tarafından eleştirilmesine izin vermeyecek çünkü daha bir tane albümü bile yok.

... canikligil'e çamur atmakla yukarıdaki şahsa "ya parçaları eleştirmesini biliyorsun ama bir tane bile albümün yok" demek arasında hiçbir fark yok.

aptallık mutluluktur diye boşuna dememişler gerçekten. o yüzden sizi allah'a havale ediyor ve yaşamınızın devamında mutluluklar diliyorum.
  • tanımadığım, bu nedenle soru sormaya da gereksinim duymadığım zat.

yahu bir de neye göre karar veriliyor bu kişileri çağırmaya anlam veremiyorum. hadi bu adam tabiri caizse taşaklı birine benziyor da kalben neydi lan?
  • uzun süredir izlediğim, bana çok şey kazandırmış(kelime hazineme de çok şey kattı) kısa film yönetmeni, şimdilerde youtube'da içerik üreticisi ve de ifa'da eğitimci. ayrıca nazım ile veysi'yi yanında getirmezse hasan mercan kefirleri sponsorluğunda tüm sözlüğü ateşe veririm.

kendisinden öğrendiğim bir şey: bu gazetelerde, dergilerde ya da internet gazetelerinde film eleştiren ve kendilerini sağda solda film eleştirmeni olarak tanıtan insanların gerçekte birer eleştirmen olmadığı aksine hepsinin birer balon olduğudur. şöyle demişti oösş bölümlerinden birinde: "iyi bir eleştirmen olman için boğaziçi sosyoloji'yi bitirmiş olman yeterli değil (kusura bakmasın arkadaşlar yani). sosyolojiyi biliyorum o zaman filmleri okurum (oku oku ipe diz, -gülerek- onu daha önce açıklamıştım). yetmez o yani.. sanat tarihi bilmen lazım, sanat bilmen lazım, sinemayı-tekniğini az çok bilmen lazım, belki bir denemiş olman lazım, psikoloji bilmen lazım, tarih bilmen lazım, bütün sinema tarihini biliyor olman lazım, o ülkenin spesifik tarihini biliyor olman lazım, sinema tarihini (o ülkenin) bilmen lazım.."

bizim "eleştirmen"lere bakıyorum da adam hayatında bir kere eline kamerayı almamış, tekniklerden haberi yok, blogger hesabından güm pat filmi yeriyor ve onu imbd'de criticlere ekliyor. ilker hoca'nın söylediği bir diğer şey de yönetmenlerin eleştirenlerden beklentilerinin analiz olduğu, yorum olmadığı. özellikle bu blogger gibi mecralarda görülen şeylerin neredeyse hepsi yorum. yani şu an türkiye'de eleştirmenlerden beklenen şey yok sayılır.
  • kendisinden şu cevabı bekledim ama ciddi ciddi cevap verdi. sağolsun.

beni aydınlatan kişi.
hesabın var mı? giriş yap