kendi yalnizliginda bogulan yazar

  • 1140
  • 15
  • 2
  • 1
  • dün

hayko cepkin

kendisini 7 yaşımdan beri dinliyorum. o günlerden kalma şu an yırtık pırtık olmuş, temizlik bezi olmaya senelerce direnmiş bir tshirtüm bile var hayko cepkin'li. çocukluğumun şarkıcısı kısacası.

bertaraf et ilk dinlediğim şarkısı olduğundan hâlâ en sevdiğim şarkısıdır. albüm boyunca süren ve bertaraf et ile doruk noktasına ulaşan korku atmosferi, şarkı boyunca süren brutal vokaller ve vaktinde şan eğitimi almış olan hayko cepkin'in ara ara kulak yalayan clean vokalleri her şekliyle inanılmaz bir şarkı ortaya koyuyordu.

yalnız kalsın şarkısının son otuz saniyesi hiç şüphesiz ki türkiye müzik şartlarında bir ilktir. aynı korku atmosferi bu şarkı boyunca da geçerliydi ve iliklere kadar yaşayabiliyordunuz dinlerken. tüm duygularıyla söylüyordu çünkü.

paranoya anksiyete'nin zirvesiydi. klipte hayko'nun sürekli değişen ruh hali, tırnaklarını yemesi, sağa sola panikle göz atması her haliyle yine duygu dolu bir şarkıydı.

melekler belki de en hafif ve en arabesk hayko cepkin parçasıdır. klibiyle verdiği toplumsal mesaj, yine tepede bahsettiğim şan derslerinin faydası, ıstırap dolu sözleri.. her türden müzik sevene hitap edebilecek bir şarkı. hayko'yu brutal vokalinden ötürü ağır bulan kim varsa onlara bile dinletilmelidir. keza ölüyorum da aynı şekilde acı dolu, narin bir şarkıydı. tıpkı sonbahar'daki yaprak hışırtıları gibi kulakları okşayan bir müzikti.

çok var daha böyle kaliteli şarkısı. say say bitiremem.

gelelim 2016'ya. beni büyüten şarkılar benim için çok özel bir albümdü. en sevdiğim hayko cepkin albümü diyemem çünkü en sevdiğim albümü bu entryde sözünü ettiğim, ilk defa dinlediğim sakin olmam lazım ve tanışma bitti albümleridir. fakat bu albümün kalbimdeki yeri o kadar özel oldu ki. çünkü söylenen şarkılar beni de büyüten şarkılardı. nem kaldı, neydi günahım, aldırma gönül, yuh yuh falan beni inanılmaz mutlu eden şarkılar oldu bu albümde. dinlerken tarifi imkânsız bir keyif yaşadım.

ha bir de barış manço yorumu vardı. en sevdiğim barış manço şarkısı, yeni bir gün'ü göğe selam isimli kurtalan ekspress albümünde seslendirmişti. o ne güzel ses dedirtmişti yine..

uzun lafın kısası hayko cepkin ülkemiz için üst düzey müzik yapan bir sanatçıdır. siyasetten ve magazinden mümkün mertebe geri durarak gerçek sanatçı kimliğini konuşturur. belki de sırf bu yüzden, siyaset konuşmadığı, sağ veya soldan bir partiye yılışmadığı ya da magazine dalmadığı, kliplerinde çıplak kadınları dans ettirmediği için hakettiği kadar popüler olmadı. yine de popülerliğin kaliteli bir müzik için standart olmadığını hepimiz biliyoruz çok şükür. görüyoruz yeni nesil aşırı popüler çocuk şarkıcıları, bu yaşta çatlayan seslerini. bu yüzden de her geçen gün daha çok seviyorum hayko'yu.

her sene bir grup kendini bilmez sadece gündem olmak için olur olmadık laflar ediyor hayko'ya. biri fiziğiyle alay ediyor, başka bir yerden çıkan dandik popçu müziğine el uzatmaya çalışıyor. tüm bunlara rağmen bu adam efsane konserler vermeye (gerçekten efsane. birine katılmalısınız ölmeden evvel. inanılmaz bir enerji, sahne hakimiyeti ve doğallık oluyor konserlerinde), muazzam albümler yapmaya ve sözler yazmaya devam ediyor.

korkma-hayko feat `ogün sanlısoy`
bakar mısınız şu şarkıdaki atmosfere ya arkadaş.

devamını okuyayım »
30.01.2018 21:52