• küçükken gemiyle yanından her geçişimizde zaten büyülü gelen istanbul'a bambaşka anlamlar katardı benim için. annemle babam insanların öldüklerini bana söylememişlerdi. bilmiyoruz diye geçiştirmişlerdi. enkazı kaldırıldığında üzülmüştüm, bu şehire denizin ortasında hayalet gibi duran batık bir tanker enkazı bir şekilde yakışıyordu çünkü. hayaleti hala boğazdan geçişini sürdürür. kimseler görmez ve herkesler uyurken, kapkaranlık, sessiz bir şekilde haydarpaşa'ya göz kırpar, biraz ileride yine yok olur, en baştan bir daha denemek üzere. mürettebatın ölmüş üyeleri de aynı saatlerde moda sahiline çıkar, hüzünlü gözlerle bu karanlık gemiyi izlerler. yarıda kalan ve yeniden bir ümit başlayan bu yolculuğa her seferinde şahitlik yaparlar.
  • http://wowturkey.com/…iewtopic.php?t=22604&start=30

kaynaga gore carpismaya sebep olan evirali gemisi aynı yılın sonbaharında demirlediği yerden kurtulup şimdi galatasaray üniversitesi binasına çarpmış
  • bu gemi şaka maka 1 ay kadar yanık vaziyette kalmış boğazda. "geceleri bile gündüze çevirdi" diye anlatırlar, o zamanlara tanıklık edenler.

ayrıca kemal sunal'ın korkusuz korkak filminde, hemşire sevil ile birlikte çay içtikleri bir sahne var; bu sahnede, o sıralar arka planda, yani boğazda yanmakta olan bu gemi de görülebilir, biraz dikkatli izlerseniz...
  • çocukluğumda fenerbahçe'yi izlemek uğruna babamla yaptığımız karaköy-kadıköy-karaköy vapur yolculuklarının hafızamdan çıkmayan silueti.
    feci kaderiyle ilgili babamın anlattıkları ile birleşince ürpertirdi haydarpaşa'ya yaklaşırkenki görüntüsü.
    enteresandır, kazanın olduğu dönemlerde dünyaya gelen, benimle aynı nesildeki arkadaşlarımdan enkazı hatırlayanına rastlamadım.
  • hiç unutmayacağım gemi. bebek'te ikamet ediyorduk, kaza gecesi gökyüzü kıpkırmızı olmuştu. ertesi gün okulda (lise 3) acaip bir muhabbeti olmuştu.
  • bir çok ailenin istanbul'a geliş zamanını belirtmek için kullandığı bir referans olmuş bu gemi. babam, ''biz istanbul'a geldiğimizde o gemi hala tütüyordu'' diye bahseder.
  • bunu gören bırak liseliyi üniversiteliyi, torun torbaya bile karışmıştır.
  • patlamanın şiddetiyle sarsılan yatağımdan fırladıktan, yangın sonrası okulumuzun sahiline vuran bir denizcinin cesedini gördükten, günlerce yanıp parlamalarını seyrettikten ve aylarca denizin üzerindeki hayaletine baktıktan sonra o dönemde üzerinde moda çekimleri yapılmasını bir türlü hazmedemediğim tankerdir.
  • patlamanın çapını anlamaya yardımcı olması açısından: independenta'nın 160 tonluk üst güvertesi, patlamanın şiddetiyle 400 metre uzağa uçmuş (bu, 2002'deki bir iski kazısına kadar bilinmiyordu).
  • 15 kasım'da haydarpaşa açıklarında evrialy ile çarpışıp patlayan;14 aralık'taki fırtına,alevlerin kendiliğinden sönmesini sağlamış olan gemi.
hesabın var mı? giriş yap