trocero

  • 3642
  • 10
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

26 mart 2019 londra try swap faizleri

bir de ben anladığımı anlatayım tam olsun. hiç swap demicem.

ben yabancı bankayım. londra'da otururken bir haber geliyor. tc merkez bankasının rezervleri düşmüş. seçim de geliyor. aha bu tl daha da düşer diye ellerimi ovuşturuyorum.

hemen pariteye bakıyorum. 1 tl 0,20 dolar ( yuvarladım)

şimdi elimde tl yok ama varmış gibi ileri tarihli kontrat ile 1000 tl satıp 200 dolar alacağım. iki üç gün sonra tl 0,15 dolara düşecek. o zaman da ben 200 dolarımı verip 1333 tl alacağım. 1000 liralık kontratımı kapayıp 333 lirayı kar yazacağım.

ulan ne yapcam ben tl karı, yabancı bankayım ben. 150 doları satıp 1000 tllik kontratımı kapatırım. karım olan 50 dolarıda akşam yerim.

işlemleri yaptıktan sonra oturup beklemeye başlıyorum. dolar çıkıyor. tamam diyorum bir tl 0,15 dolar oldu. sat doları, al tl'yi kapa kontratı.

bir de bakıyorum ki vay amk, merkez bankası tl arzını kısmış, ben türkiye'de değilim. gidip diğer bankalara soruyorum bilader tl var mı ? kapatılacak bir kontratım var dı da.

var diyor da; az var vereyim mi gecelik % 200'den. o ha diyorum merkez bankası % 24'ten veriyordu. sen neden bu fiyattan veriyon ? valla merkez bankası kural koydu ancak bu kadar çıkartabiliyorum sana. o da % 200'den. ( işte 200 - 300 oldu dedikleri burası)

haaa işte burası zurnanın zırt dediği yer. ben bu kontratı nasıl kaparım. tl bulmam gerek.

1. o faizi öderim. tl kontratı kapatırıp. dolardan kazandığım - faize verdiğim eşittir karım veya zararım.
2. aldığım doları geriye satarım. tl kontratımı kaparım. tl talebim olduğu için dolar düşer.
3. elimdeki diğer tl varlıkları (hisse senedi, dibs) satarım. gelen tl ile kontratımı kaparım, borsa düşer. dibs fiyatı düşer dolayısı ile faizi artar.

finansçı olmayan kafamın aldığı kadarı ile şu anda yukarıdaki üç seçenek de oluyor.

devamını okuyayım »