şükela:  tümü | bugün
  • 2015 2. teog 'da sorulan bir soru.
    http://imgur.com/mrzl1zc

cevap gramer olarak d ama anlam olarak çok saçma oluyor. ingilizce öğretmenlerinin bir yıllık emeğini heba eden soru.
  • zaten many pictures drawmadıysa neden very successfuldu mına koim dediğim soru.
  • bir öğretmenin yazdığını paylaşayım bu konu hakkında.
    --- spoiler ---

gerçekten sinir bozucu bir soru anlamca c en yakınken yapı olarak d doğru ama çocuk before + simple past +past perfect olduğunu bilecek de sonra onun yerine could olabilir diye yorum yapacak acaba 8. sınıfta bu ayrıntı verildi mi bilmiyorum ama lisedeyim ve birçok öğrenci lisede bile bu ayrıntıyı görür mü emin değilim award kelimesine bir çoğunun atlaması kuvvetle muhtemel .ve maalesef oxford quality doğa kolejine giden geçen sene ingiliz hocaların yaptığı sınavda 7. sınıf öğrencisi olduğu halde b2 seviyesinde sertifika alan oğlum da bu soruya c cevabını verip üzüntüden kendini yiyor şu an.bence bu soru tam da şikayetlik bir soru .ne var bunda cevap d diyen sayın meslektaşlarıma da tavsiyem soruya öğretmen gözüyle bakınca böyle yorumlayabiliyoruz çünkü bu bizim işimiz ama bir de o yaş çocuğunun algısı ve bilgisiyle değerlendirmeleridir...
    --- spoiler ---
  • önce sorunun cevabını verelim. bizim suçumuz değil çocukların suçu sistem suçlu biz aslında çok iyi ingilizce öğretiyoruz.

soru ise şu: öğrencilere neden ingilizce öğretemiyorsunuz.

sözlükte biz ilk entry'i yorumlamıyor başlığın tanımını yapıyoruz.

cevap alınamayan sorudur.
  • anlamca farklı, yapıca farklı yanıtı bulunduğundan iptal edilmesi gereken sorudur. üstelik 8. sınıf müfredatında past perfect tense olmadığından öğrenciler burada present perfect kullanılmaması gerektiğini bilmemektedir.
  • tensi mensi siktir edin, hayatımda (konuyu bildiğini iddia eden biri tarafından icra edilmiş) en saçma topicalization örneğini görmemi sağlamıştır. ülkede soru kıtlığı varmış gibi, koca bir soru havuzundan bunu seçen adamı da tebrik etmek lazım. ikincisi de net bir şekilde simple past olacak. hatta düzgün halini yazayım:

mary sanders was a successful artist. she won several awards before she died. hadi konuşurken yapılsa neyse de, yazarken yoda gibi yazacaksak, "a successful artist mary sanders was. before she died, several awards she received" olarak düzeltelim, herkes rahatlasın.
  • her sene sorularını çaldıran bir oluşumdan beklenecek şeylerden yalnızca biri.
  • cevabı ya she won several awards ya da she could have drawn many pictures (grammatik olarak(?)) seklinde olması gereken soru. seçenekler arasında c'yi elemek kolay, ezberleme detayla uğraşmaya gerek yok. pasta perfect bilmesine de gerek yok. present perfecti anladiysa ölen kişide present'a devamlilik olmadigindan defterin kapatip kişiyi geçmişe gömer. ılk cümle past simple iken present perfect'in tırmalayıp bir acayip durduğunu da belki hisseder. demek ki iyi ogretememisler perfect tenseleri. could'lu cümle bu haliyle anlamsız ama grammatik olarak doğru.

edit: koptuk gidiyoruz bulamadığım anlamı gösterdi. could draw haliyle yetenek isteyen işin geçmişte yapılmasıni ifade eden could dedi. ben de sanatçının bize birçok eser miras bırakma imkanı bulduğunu yani çizebildiğini anlamıştim. öyle düşününce daha mantıklı bir cümle gibi geldi.
  • peşinen söyleyeyim ingilizce öğretmeni değilim. formasyon almadım. yeminli tercümanlıkla yetinmekteyim, genç dimağlara ışık saçmıyorum.

"before-after görünce çak oraya bi yere perfect" tadında eğitim verilmiş bu çocuklara (ki bu seçilen kitapların suçudur, öğretmen bi yere kadar esnetebiliyor müfredatı) o nedenle çoğunun yanlış yapması çok normal. diğer yandan doğru cevap d mi amk? anlam olarak bak dilbilgisini siktir et, d mi sence? bu soruyu hazırlayanı sikeyim affedersin.