• "boyacı,fayansçı,tesisatçı,kalfa,usta" kesimi yani kaymak değil emek kısmı hariç beter olsunlar.

kıymetli evlerinizi ||| kira bedeli * 200 ||| gibi basit bir formülle satarsanız insanlar evlere ulaşabildiği gibi siz de satış yapıp daha fazla ağlamazsınız.
  • sevgili romalılar.
    tamam, iyi, güzel, çöksün inşaat piyasası, beter olsunlar, gebersinler.
    beddualarınıza zeval gelmesin.
    bravo.
    şimdi bir de benim açımdan bakalım. 23 senelik inşaat mühendisiyim ve mezun olduğum günden beri de aynı firmada çalışmaktayım. yani dyp döneminde de çalıştım, dsp döneminde de, akp döneminde de.
    çalıştığım firma bugüne kadar hiçbir siyasi oluşuma yanlamadı. devlet ihalelerine girdi ( konut değil, altyapı, üstyapı), kazanabiliyorsa kazandı, kazanamıyorsa önüne baktı, bugüne kadar yüzünün akıyla yüzlerce iş bitirdi. hiçbir işi de yarım bırakmadı. yol üstyapısı yaptı, altyapısı yaptı, sanat yapıları yaptı.
    bakın, bu firma bugüne değin binlerce kişiye dolaylı ya da direkt ekmek verdi. taşerona verdi, nakliyecisine verdi, agrega tedarikçisine verdi, motorin sağlayıcısına verdi, sanayiye verdi, diğer malzeme tedarikçilerine verdi, makinelere verdi, kendi işçilerine, mühendislerine verdi. herkesin sgk'sını tam yatırdı, vergiden kaçmadı. örnek bir işletme nasıl olması gerekirse ona göre davrandı.
    sizler burada klavyenize güvenip " gebersinler, ölsünler, svih " yazarken şu anda sektördeki daralmanın, likidite ve ödenek sıkıntılarının ceremelerini bu insanlar ve aileleri çekiyorlar.
    neden? sadece ve sadece bu iş kolu ve buna bağlı sektörde çalıştıkları için.
    sen sanıyor musun ki bu sektör sallandığında sadece müteahhitlerin kendisi batacak.
    hayır efendim, öyle değil işte. yanında binlerce insanı da, aileyi de, işletmeyi de götürecek.
    şu anda işler nasıl yürüyor biliyor musunuz? süresi belirsiz temliklerle. çalıştığın devlet idaresinden ödenme süresi bile konulmayan temliği alıyorsun, bunu garanti olarak bankaya veriyorsun, banka bundan yıllık %15-25 arası faizini kesiyor ve sana kredi veriyor. tüm karın bankaya kalıyor. ama mecbursun bunu yapmaya, zira devlette para yok. sadece ayakta kalmaya, maaş ve borçlarını ödemeye çalışıyorsun. belediyelerin hepsi yüzlerce milyonluk borç içinde. son 1 yıldır türkiye'de yaşanan bu işte.
    ayrıca inşaat sektörü de sadece konuttan ibaret değil. bunun tüneli var, barajı var, santrali var, içme suyu var, kanalizasyonu var, altyapısı var, köprüsü var, arıtma tesisi var, " türkiye'de üretim neden yok " diye hayıflandığınız duruma söz konusu olan fabrikaların inşaatı var, çelik konstrüksiyon işleri var, doğalgaz hatları var, var oğlu var.
    o yüzden bir gün suyu kesilse, kanalizasyonu tıkansa, elektriği/doğalgazı kesilse ortalığı ayağa kaldıracak, bilmemne kesintisi/bok kokusu/elektrik rezilliği başlığı açacak adamlar rica ediyorum gelip de burada bu sektöre sallamasınlar. komik oluyorsunuz.
  • zaten balondu, iyi de olmuş, bir ömürlük maaş ev yapmıyordu
  • coktu, cokuyor, cokecek..
    bir mimar olarak uzulerek soyluyorum; bir akdeniz ulkesinin lokomotif sektoru insaat olmamali.
    20 senedir bina dikecegimize pamuk dikseydik, narenciye dikseydik, urunleri isleyip ihrac etseydik ne issizlik kalirdi ne de ekonomik kriz.
    beton yiyin simdi, cimento yaptiginiz deniz kabuklarini yiyin..
  • boyacı, fayansçı emekçi kardeşlerimiz aç kalmaz. altın bilezikleri var ki çoğu vergi vermez, dükkan işletmez durumları iyidir iyi de olsundur.

ama o inşaat firmaları ne haliniz varsa görün. dandik evlerin fiyatları uçtu. devletten aldığınız kentsel dönüşüm yardımları, vergi indirimleri ayrıca belediyelerden aldıkları imtiyazlar elbet bir gün girecekti götünüze.

sözüm ev satan ev kiralayan ev sahiplerini de kapsıyor. ederi bes para etmeyen fiyatları uçurdunuz. ne kadar yükselirse o kadar düser unuttunuz. 200binlik evler 500bine çıktı ama yakındır 200bin altına satışlar.
  • sabah erken kalkan "müteahhit" oluyor, normal bir şey böyle olması.
  • orta gelirliyi yok sayıp zengine yatırım yaptılar yıllarca. o yüzden hiç üzülmüyorum.
  • ay hadi inşallah.

ılk üç dilegim:

ali ağaoğlu
    nihat özdemir
    mehmet cengiz.
  • piyasaya bolca 2.el range rover cikacaginin habercisidir.
hesabın var mı? giriş yap