• abim dediğim insanın yüklü bir miktar para borç alıp üstüne yatması. kaçıp gitmiş babanın fi tarihindeki borcuna say demesi...
  • karı kız
  • yine insanlar
  • birinci derece akraba (eş-anna-baba-çocuk-kardeş) ölümü
  • illallah etmek.usanmak.bıkmak.zamanla takmamaya başlamak.takmamak için daha çok çaba harcıyor insan. bir bakıyorsun değişmişsin.takmayan değilde her şeyi takmamaya çalışan birine dönmüşsün.
  • dönek olmak;

bir ebeveyn ile çocuğu kolay kolay iyi anlaşamaz. bir café'de kızınızla güzel bir akşam yemeği yediğinizi düşünürsünüz ama o masanın altından mesajlaşmaktadır arkadaşıyla. sıkılır sizden. çok laf etmişsinizdir justin bieber posterine, telefonuna, tarzına.

gurbetçiyken kültür devrimi adı altında mao'nun posterlerini berlin duvarına asan zamanın ilericisi siz, artık çağın gerisinde kalmışsınız. farkında değilsiniz. bir çocuğa sürekli ' biz varya gençliğimizde bla bla metalica bla bla, ' anı nutukları atıp ardından 'ezhel' dinlemesine laf ediyorsanız söyleyeyim. çekilmez bi herifsiniz. onu anlamalı, değişmeli, hatta dönek olmalısınız.

filozof (bkz: ahmet arslan) dönekliğe övgü makalesinde der ki;

--- spoiler ---

“aklı başında olan dönek olur. doğru karşısında dönmeyen insan makbul değildir. taştan farkı yoktur o insanın. çünkü taş dönmez ” (...) “biri gelip bir konuda beni ikna edecekse ben fikrimi değiştiririm. insan düşünceleri kesinlikle değişmeli. değişmeyen insan düşüncesi normal değildir. çünkü döneklik olmadan demokrasi olmaz. yoksa bir defa seçim yap, kazanan sürekli iktidarda kalsın ve hüküm sürsün. böyle bir şey olabilir mi? fikriniz doğru düşünceler karşısında değişmiyorsa demokrasiye ulaşmanız mümkün değildir.” (...) “döneklik, her ne kadar toplumda karşı çıkılan ve tepki gören bir kavram olsa da, aslında olması gereken iyi bir şeydir”
    --- spoiler ---
  • (bkz: pipi)
  • her güvendiğim insanın bir şekilde ağzıma sıçması. artık güvenmiyorum diyemem ama artık ağzıma sıçılması koymuyor. insanların bana ne yaptıklarına takılmıyorum. hayat işte kafama göre yaşıyorum.
  • karakterin özünde değişmediğini düşünüyorum. insan neyse o. sadece içinde olduğunu bilmediğin, derinlere gizlenmiş veya o güne kadar ihtiyaç duymadığın özellikler bir olay olduğunda ortaya çıkıyor.
    kiler raflarındaki erzaklar gibi, mühimmat deposundaki silahlar gibi, buzdolabının kahvaltılık bölmesindeki çikolatalar gibi...

her şey güllük gülistanlık giderken kimse değiştiğini düşünmüyor. ne zaman ki bir sarsıntı oluyor o zaman içindeki imdat düğmesine basıyorsun. insan öyle muazzam, öyle yaşama tutunan bir organizma ki söz konusu kendi benliği olduğunda her şeyi yapıyor.
    işte o yaptıklarımız değişim gibi görünüyor olsa da aslında hep sensin, benim. sadece bilmiyordun, öğrendin veya öğrenmek zorunda kaldın.

biraz zaman geçsin güncellenmiş halinizi daha çok seveceksiniz. karşınızda pul 2.0 olarak duruyorum, bir bildiğim var ki konuşuyorum.
hesabın var mı? giriş yap