4 entry daha
  • (bkz: #108013366)

4. resimdeki filtreyi bilen yesillendirirse sevinirim.

biraz kan donduran bir subreddittir. insanlar gerçekten çok haklı. ınstagram delilik haline gelmeye başladı bazı insanlarda.
  • yalan yok, çok gülüyorum. aynı zamanda çok çok çok acıyorum. maalesef şu an trend bu. belki 10 yıl sonra aynı insanlar fotoğraflarını sıfır oynama ve sıfır filtre ile koyup bu sefer de "yaşasın doğallık" diye paylaşıp prim yapacaklar. bilemiyoruz ki.

bir yanda sahteliğin kölesi olmuş, ne yaparsam daha çok beğeni ve takipçi kasarım diye kendini heder eden bir güruh, diğer yanda onlar ne yaparsa yapsın tiye almaya devam edecek olan sosyal medyanın uzaktan takipçileri ve hatta hiç takip etmeyenleri...

bu böyledir, bir kez sosyal medyanın maymunu olmuşsa bir kişi bir daha onu geri döndüremezsin. şu an elindeki fotoğrafı göğüslerini ve kalçalarını büyüterek instagram'a yükleyen bir kıza gülüyorum misal, bundan belki bir hafta belki bir yıl sonra aynı kıza insanlara kendi vücutları ile barışık olmalarını, kendilerini sevmelerini falan salık veren bir paylaşım yaptığında da güleceğim. çünkü biliyorum ki o bir köle ve kölelerin bir tık daha fazla beğeni almak için yapmayacağı şey yok =/
  • insanlarda aynı zamanda utanma duygusunun kalmadığını gösterir. benim anlamadığım mesela şu camdan görüntüsü yansıyan ablanın hiç mi gerçek hayatta görüştüğü yakın arkadaşı yok. yani nasıl olabiliyor aklım ermiyor. ya da hadi internetten biriyle tanıştı, kandırdı ve beğendirdi kendini bu şekilde diyelim.. hiç mi yüzyüze görüşmüyor mk bu insanlarla. yüz yüze geldiğinde kendisiyle yüzleşecek, ona gerçekleri yüzüne vurduracak hiç mi söz duymuyor çevresinden anlamadığım durumdur.
  • aylardır her gece uyumadan bir doz aldığım subreddit. sayesinde photoshop radarım gelişti, instagram’da her “vücut gösterme” resmi gördüğümde zoom yapıp arka planda yamulmuş demirler, kıvrılmış duvarlar, yok olmuş ufuk çizgileri falan bakınıyorum. meğer bütün o “mükemmel” vücutlar gelişmiş shoplama yetenekleri eseriymiş de haberimiz yokmuş.

ama bu subreddit’in en sevdiğim yanı ifşa ettiği bu “güzellik” yalanları değil. hemen hemen her postun altına yapılan aşırı dürüst yorumlar ve insanlar arasında kurulan bir nevi “vücut dayanışması.”

örneğin kylie jennerın bir resmi paylaşıldı diyelim (bu camiada popüler bir figür kendisi malum sebeplerden ötürü), altında biri -varsayımsal olarak- diyor ki “bu kızı hiç anlamıyorum. benim aynı onunkine benzer-ya da benzemez- bilmem nerem var, bu gayet normal insani bir şey. neden değiştirmeye çalışıyor ki?”

ve işte bir günahsızın attığı bu ilk taşla bir yorumlar silsilesi başlıyor sözlük herkesin kendisinin “kusur”larını dürüstçe paylaştığı.

“ay senin de mi koca kıllı göbeğin var? benim de koca kıllı göbeğim vaaar :)” benzeri yorumlar çok yaygın anlayacağınız. meğer ne çeşitli vücutlar varmış, herkesin neleri neleri varmış da sosyal medya bizi “siz hariç herkes mükemmel” alt temasıyla kekliyormuş.

bir de sanity sunday uygulaması var tabii, her pazar sosyal medyadaki dürüst paylaşımlar sergilenip takdir ediliyor. biz de alkışlıyoruz sizin shop’suz vücudunuzu yerim diye :)
  • gerçek ile kurgu arasındaki farkı göz önüne koyan subreddit.

şunu da bırakalım buraya.
  • instagram gerçeği yansıtan paylaşımlar yapılan bir ortam olduğuna ya da olacağına dair bir iddia da mı bulundu? hayır. instagram'ın amacı fotoğraf paylaşımı, insanların kolayca kendi dijital galeri ve sergilerini oluşturabilmesi zaten. instagram profil sayfanız küçük bir fotoğraf sergisidir, formatı bu şekilde. fotoğrafçılıkta kurgu yok mu, edit yok mu, manipülasyon yok mu peki, neredeyse fotoğraf makinası icat edildiğinden beri var bu bunlar. o yüzden beni rahatsız etmiyor bir sıkıntı da görmüyorum böyle paylaşımlar gördükçe. rahatsız olanı da anlamıyorum.
  • konu "reality" mevzusu ise, bu örnekler üzerinden, bu konunun eleştirilme eylemine de yine "reality" mevzusu üzerinden ayrıca bakılabileceğini düşünüyorum. referans noktası olarak da jean baudrillard-vari bir yaklaşım tercih edilebilir.

misal; "gerçekliği sorguluyoruz" değil mi? bunu da "bakın gerçek diye önüne atılan şeyin, aslında altındaki gerçek budur" diye diğer bir örnekle birlikte sunuyoruz. durum "gerçekten" böyle ise bir sorun yok. yani bu eleştirel eylem amacına ulaşıyor. fakat, "diğer örneğin" gerçekliğinden ne kadar eminiz? "direkt güvenmek" de "gözümüze sokulan başka bir reality tezgahı" olamaz mı?

örneklerden birisinde bir kadın bir cam kenarında foto çektirmiş ve sonra fotosunu elden geçirerek kendini daha da zayıflatmış ve/veya güzelleştirmiş. peki ya durum bunun tam tersiyse? yani o kadın belki cidden cam kenarında çektirdiği fotoyu olduğu gibi paylaştıysa? ve bu "reality sorgulama" eyleminin sahipleri o fotoyu elden geçirerek "bakın kendini nasıl da güzelleştirmiş ama yansımadan bunu yakaladık" demişlerse? çünkü her ne kadar "ilk durum daha gerçek" görünse de bir kadın, fotosuna o kadar emek harcarken, hiç mi fark etmeyecektir camdaki yansımayı? diye düşünmeden edemiyorum.
  • bu insanlardan olmadığım için kendimi şanslı hissediyorum ama o kadar çoklar ki azınlıkta olanlar sanki anormalmiş gibi algılanıyor.
    sahte anların kanıtı olan hesap.
  • harika bir subredit. ben de sosyal medyanın her deliğini kullanıyorum fakat insanlar artık çığırından çıkmış durumda. buna bir dur demek gerekiyor. bunları hepimiz bilsek de belki de foyaları böylesine ortaya dökmek toplum genelinde bir aydınlanma ve akıllanmayı tetikler.
  • olay sadece gerçeği sorgulamaktan ziyade gerçeklik algımızın sistematik olarak bozulmasıdır. bu vücutları gördükçe, bu güzel hayatları izledikçe kendi vücudumuzu ve hayatlarımızı sorgulamaya başlıyoruz.

durum o kadar vahim ki, gerçeğin öyle olmadığını içten içe bilmek ve "daha düzgün hesapları takip et o zaman" veya "uygulamayı kullanma o zaman" demekle çözülmüyor iş. zira düzgün(!) hesapları takip etmeyi bile seçseniz, instagram önünüze reklam koymak zorunda ve bu reklamlar da bir süre sonra gerçeğin eğilip büküldüğü hesaplarla karşılaşmanız ihtimalini arttırıyor.

oradaki zayıf bedenleri gördüğü için zayıflamaya çalışanlar, oradaki güzel insanları gördüğü için etraflarında gördükleri "sıradan" insanları beğenmeyen kişiler, oradaki zenginliği görüp aynısını kendi hayatında bulamadığı için bunalıma girenler, yeterince gezmediği için şu kısacık hayatının hakkını vererek yaşayamadığını düşünenler, sevgilisinden instagramda gördüğü gibi bir evlilik teklifi/düğün/ilişki isteyenler...

bir süre sonra daha fazla mutsuz insana sebep olacak bunlar.
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap