şükela:  tümü | bugün
 • i7 8700k'ya göre %25+ daha performanslı olacağı kesin olan işlemci. 8 çekirdek ve 8 sanal çekirdek* ile boost frekansı 4.9 ghz olacak işlemci. fiyatı ise 385 dolar yeni z390 anakartlarıyla beraber çıkacak işlemci. bu canavar o.c ile 5.4 ghz'e rahatlıkla ulaşır.
  teknik bilgiler
 • 8700k'ya göre %25 daha performanslı olmayacak işlemcidir.

  +2 core'a aldanmayın bu işlemcide ht yok, ht olmaması performansı büyük oranda kısıtlıyor.

  https://www.techspot.com/…review-hits-web-more.html

  fark yüzde 5'den az. tabi 9700k ihs lehimli olduğundan daha serin çalışacak ve oc potansiyeli biraz daha iyi olacaktır. 8 çekirdek 8 sanal izlek olan model 9900k, işlemcileri karıştırdın çorba ettin birader.
 • 8 fiziki çekirdeğe sahip işlemcidir. sanal işlem birimi yoktur. her çekirdek gelen işlemi bitirmeden başka işleme başlamaz. bazı işlemler çok çekirdek üzerinde çalışırsa o işlemin tamamen bitmesi için her çekirdeğin işlemi bitirmesi gerekir. eğer önceden bir çekirdek işlemi bitirirse diğer çekirdeklerin işlemi bitirmesini bekler.

  hyper-threading dedikleri zıkkım ise işlemi önceden bitiren çekirdek başka bir işlemi hesaplamaya başlamasıdır. böylece zamandan tasarruf edilir.

  her fiziki çekirdek aynı anda iki iş yapmaz. sadece yukarıda bahsettiğim aylaklığı yapmasını engeller. yani hyper-threading ile x tane fiziki çekirdek varken 16 tane işlem birimi yaratmaz. ancak ve ancak 16 sanal işlem birimi denir. her fiziki çekirdek ise bir tane işlem birimine sahiptir.

  8 sanal çekirdek ne cahiller.
 • ryzen serisi ile götü tutuşan intel her modeline +2 çekirdek ekledi intel fanboyları yatıp kalkıp amd'ye dua etmeli ki verdikleri para karşılığında yeni serilerde yenilikler görmekteler. kıçı kırık i3 serisi bile 4 gerçek çekirdekli oldu.

  yoksa sene 2018 bitiyor hala 2011 model intel i7 2600k nın açamayacağı oyun yok. ortadaki 6 seri intel ne bok yedi ddr4'e geçmek dışında da bunca seriyi sattı aklım almıyor. ne zaman ki ryzen çıktı piyasaya intel adam akıllı yeniliklerle 8. nesili getirdi 9. nesilde de illa ki performans farkı olacaktır bunun dışında aradaki nesiller yerine bahsettiğim gibi ucuz yollu ikinci el 2600k hala parasına göre canavardır.
 • yukarıda bahsedildiği gibi 8700k ile arasındaki performans farklı maksimum yüzde 5 olan işlemcidir.
  8 fiziki çekirdeklidir, hyper-threading teknolojisi yoktur.

  oyun açısından hyper-threading'in en azından çok büyük bir olumlu etkisi yoktur performans/fps üzerinde. ama diğer işlemler için hyper-threading teknolojisi büyük fark yaratmaktadır.

  ve yine yukarıda bahsedildiği gibi ryzen serisinin ataklarından sonra intel göstermelik de olsa pirinç tanesi kadar yenilik yapmıştır yeni nesil işlemcilerde, kaldı ki ryzen 3 serisini de daha yeni tanıttı.

  son olarak da (bkz: aida64) ile 15 dakikalık stres ve fpu testlerinde paket sıcaklığı maksimum 56, çekirdeklerin maksimum sıcaklığı da 63 dereceye ulaşmıştır. kullanılan soğutma sistemi (bkz: corsair h115i pro).

  tanım: intel'in en son çıkardığı dokuzuncu seri işlemcidir, hyper threading teknolojisi bulunmaz ancak 8 fiziksel çekirdeği bulunur.
 • (bkz: turkiye'de islemci uretilebilme olasiligi)

  keşke amerikalıların 1980'lerde ürettiği işlemcileri bari üretebilsek. keşke hesap makinesi işlemcisi üretebilsek.
 • ht olmadığı için 3 sene içinde çöpe dönecek, bottleneck manyağı olacak olan pahalı işlemci. sen git 8 çekirdek işlemci üret ht teknolojisi kullanma. yarı fiyatına çıkan ryzen 5'lerin ömrü bunlardan uzun olacak sırf bu yüzden, şaka gibi. renderla falan işi olan zaten almaz da oyun oynayanlara zorla 2k monitör aldıracak bu gidişle. 1080p'de çoklu çekirdek kullanımı artan oyunlarla ve her sene güçlenen ekran kartı performansları ile sorun yaşaması çok olası.
  geçmişte i7 oyun odaklı değildi ve ht vardı, şimdi i9 çıkarıp fiyatı katladılar i5 olması gereken işlemciye de i7 adı koyup iteliyorlar.
 • hemen hemen core i7 8700k ile eş değer olan bir işlemci sadece performans odaklı oyun bilgisayarı toplamak isteyenler için üretilmiş gibi görünüyor. z390 yonga setli anakartlar ile beraber satışa çıktı; ama mevcut 300 serisi anakartla da update yaparak kullanılabiliyor. bu işlemciden yüksek performans almak için soğutma sistemi seçiminde tercihimizi sıvı soğutmadan kullanmak gerekiyor.

  detaylı inceleme intel i7 9700k
 • bu işlemci ile ilgili okuduğum çok güzel bir yorum mevcut.

  “iki tane gerçek arkadaş 6 tane hayali arkadaştan iyidir.”

  8700k dan iyidir.8700k ,7700k dan ne kadar iyi ise o kadar iyidir.

  ayrıca yüksek performans için sıvı soğutma falan gerekmez. aio sıvı soğutucular pc dünyasının en kral keriz silkeleme araçlarıdır.

  2011 de satın aldığım thermaltake frio işlemci soğutucu bu işlemciyi stok hızlarda max 50 derecede çalıştırmaktadır.aynı vaziyette corsair h115i 55 dereceyi görmüştür.