şükela:  tümü | bugün
 • modern dünyada internet üzerinden kurulan, sanal ortam dışına pek taşmayan arkadaşlık türevi.
 • efendim bu tuhaf bir durumdur aslına bakarsınız. kendimden yola çıkacak olursam, önce twitterdan takipleştiğim, sonrasında facebooktan arkadaş olarak eklediğim, sonra tumblr, sonra foursquare, msn falan derken bütün sosyal ağlarda birbirine bağlı fakat gerçek hayatta hiç yüzyüze gelmediğim insanlar var mesela. ha, sözlük de buna dahil tabi.
  arkadaşlık kavramını sorgulamak gerekiyor zannedersem burada. paylaşımlar söz konusuysa (ama facebooktaki skim sokum 'share'ler değil) sağlam olabilir pekala da.
 • internet kullanımının geldiği noktaya bakarsak, çok güzel olabilen bir arkadaşlık türü olduğunu görürüz.
 • tuhaf bir arkada$lik türü belki, belki de "arkada$lik" bile degil tam olarak, ama mümkün.

  99 senesinde o zamanin chat kanallarinin birinde tani$tigim bir internet arkada$im var örnegin. hala yüz yüze görü$medik, ba$larda 1-2 telefon görü$mesi yapildi, ama onun da devami gelmedi. o dönemler o platformda laflardik, daha sonra msn, $imdilerde facebook da eklendi tabii buna, ama hep bir $ekilde sadece internet arkada$i olarak var oldu hayatimda.

  ikimiz de her gün msn'de online olmamiza ragmen bazen haftalarca, hatta aylarca hic konu$mayiz. sonra yine ba$lar, biraz girgir, biraz geyik, biraz dertle$me, ama oralardadir hep, bilirim.

  senelerdir gün a$iri diyalize giriyor, senelerdir organ nakli icin sira bekliyor, o yüzden de endi$elenirim onu uzun bir süre online görmeyince, mesaj/mail yollarim "her $ey yolunda mi? iyi misin, yoksun ortalarda" vs. $eklinde. onun msn'de daima online olmasina ali$igim, konu$masak da, online gördügüm sürece "iyi/sag" oldugunu bilirim.

  yine kaybolmu$tu bir süredir, bugün facebooktan mesaj atacakken o bana mesaj yolladi "organ nakli oldum, hastanedeyim, böbrek cali$iyor, artik herkes gibi normal ya$icam". hic tanimadigim bir insan icin delicesine sevindim. cünkü sanal da olsa, o benim arkada$im ve artik hep iyi olacak, artik görmedigimde "acaba" paranoyam olmayacak, tatildedir, yogundur, cani istemiyordur vs. diyebilecegim.

  tuhaf bir arkada$lik türüdür evet.

  seneler sonra editi: msn bile tarih oldu ve fakat bu adam hala internet arkadaşımdır ^^
 • icq zamanında tavan yapmıştı.
  msn ile azaldı.
  facebook ile bitti.
 • pek mühimsenmeyen ama hayatımızın bazı dönemlerinde, özellikle zor olan dönemler, bize destek olan uzaktaki yakın kişilerle kurulan münasebet.
 • internet uzerinden bir sekilde tanisilmis ve uzun suredir gorusulup belli bir samimiyet noktasina gelindigi halde cesitli nedenlerle bir turlu yuzyuze gorusulememis arkadas turu. ısin ilginci internetin yeni yeni yayginlastigi donemlerde bu tur arkadasliklara yuzeysel, gizemli ve cok bir sey paylasilamadigindan anlamsiz gozuyle dudak bukulurken, simdilerde internette hayatinizin her turlu detayini sere serpe sergilemek mumkun olabildigi icin, aslinda yuzyuze gorusmemis olsaniz da gayet de sizi yakinen taniyabilen, hatta oyleki yuzyuze gorusmussunuz gorusmemissiniz cok da farketemeyecek denli yakinlasabileceginiz arkadas turlerine dogru evrimlesmekte. benim sozlukten, bloglardan surdan buradan taniyip gayet de kanka muhabbeti cevirdigim fakat henuz yuzyuze gorusmedigim birkac "iyi arkadasim" olarak tanimlayabilecegim kisiler var. onyargili yaklasirsak ne kadar saglikli bu tur iliskiler diyebiliriz belki ama aslinda cok da farkli veya sorunlu hissettirmiyor. yalniz yakinda hayati iyice the sims formatinda yasayacagimizin habercisi olabilir bu durumlar.

  ayrıca (bkz: internet sosyalliği)
 • bazen çok daha iyidir, daha önceden görüp de ön yargılara sahip olmamıştır. çevreden, ortamdan etkilenmeden kendinizi rahatça açıklayıp tanıtabilirsiniz.
 • internette kalmalıdır..