• doları hemen 5,8 ile çarpıp aradaki farkı hesaplayanlar olmuş. yanlış hesap yapıyorsunuz, arada ki fark düşündüğünüzden çok fazla, neden mi amerika'da 1099 dolarmış, yani adam senin cebindeki 1099 tl ye göre alıyor bu sıradan telefonu. senin paranın değeri olmadığı için ve aşırı vergiler yüklendiği için 14 - 15 kat fazla para ödüyorsun. işin matematiği çok basit adamın cebindeki 1 dolar, senin cebindeki 1 lira yani. amerika'da en düşük geliri alan asgari ücretli 1500 dolar civarı alıyor. günde 9 saat, haftada 5 gün çalışan asgari ücretli maaşı bu. bu maaş içinde mesai, ve hafta sonu çalışması yok. eğer onları da eklerseniz taklaşık 2000 dolara yakın ücret eder. bizim ülkemizde de asgari ücret 2020 tl. şimdi iphone alacak arkadaşlar tekrar hesap yapsın ve düşünsün. das kapital...!!!
  • asgari ücretli birinin 6 ay yemeden içmeden çalışıp alabileceği telefondur.
  • aradaki farkı buradaki dolar kuruyla açıklamaya çalışan arkadaşları aydınlatmak için buraya bir entry bırakıyorum:

"doları hemen 5,8 ile çarpıp aradaki farkı hesaplayanlar olmuş. yanlış hesap yapıyorsunuz, arada ki fark düşündüğünüzden çok fazla, neden mi amerika'da 1099 dolarmış, yani adam senin cebindeki 1099 tl ye göre alıyor bu sıradan telefonu. senin paranın değeri olmadığı için ve aşırı vergiler yüklendiği için 14 - 15 kat fazla para ödüyorsun. işin matematiği çok basit adamın cebindeki 1 dolar, senin cebindeki 1 lira yani. amerika'da en düşük geliri alan asgari ücretli 1500 dolar civarı alıyor. günde 9 saat, haftada 5 gün çalışan asgari ücretli maaşı bu. bu maaş içinde mesai, ve hafta sonu çalışması yok. eğer onları da eklerseniz taklaşık 2000 dolara yakın ücret eder. bizim ülkemizde de asgari ücret 2020 tl. şimdi iphone alacak arkadaşlar tekrar hesap yapsın ve düşünsün. das kapital...!!!"

tanım: inovasyon adı altında insanları soyan apple'ın yeni telefon modeli.
  • buna o kadar para verip türkiye'den alanın zekasını sorgularım.
  • iphone 11 pro max 64 gb gece yeşili’nin fiyatı 11.000 tl. turkcell’den 6 taksitle almak istediğinizde 2.248,77 aylık ödemelerle toplamda 13.492 tl ödüyorsunuz.
    sevgili turkcell, bilmem baktın mı enflasyon en son %9’du. neden 6 taksitli fiyatı %25’e yakın farkla satıyorsun?
    bir telefondan 2.500 lira kar etmek ne demek? altı tavşan, üstü salyangoz olan selocanların kafasındaki iki antenin anten olmadığını bu kadar belli etmeyin.
  • turkcell'e hak verdiğim fiyat ayarlaması yaptıran telefon. 64gb'lık versiyonu alacak gerizekalının varlığını bilsem ben de kar üstüne kar etmenin yollarına bakardım.

edit: hala 64gb lık teknolojiyi savunan mallar var. laf da anlatılmaz bunlara. zaten apple da bu gerizekalılarla uğraşmamak adına tatava yapmadan 512 gb lıkları çıkarmış, geçmiş. bir de telefonun köşesinden tutunca anten algılaması yaşayan modeli vardı. rahmetli gerizekalı sağıcı "siz telefonu tutmayı bilmiyorsunuz" demişti. evet icloud nedir, ne değildir biz bilmiyoruz...
  • 64 gb yerine 256'ya geçersen 1300 lira,
    aynı kapasite pro'da pro max'e geçtiğinde ise 1000 lira oynuyor.

bu ne sikim fiyatlandırma lan!?
  • bir gün almak istesem, nasıl alabilirim diye beni kara kara düşündüren telefon modelidir.
  • cehaletinde boğulmak üzere olanların ona buna gerizekalı diyerek insanlara hakaret etme hakkını kendinde gördükleri telefon.

tanımımızı yaptık, mala anlatalım.
    bak mal, 64 gb telefon alırsın, icloud’un ek 50 gb depolama alanını kiralarsın 6.5 tl’ye.
    telefonun olur 115 gb. apple, bulutta tuttuğu içerikle hafızada tuttuğu içerik arasındaki çok iyi bir optimizasyon sağlıyor.
    takılmadan, telefonunu yormadan kullanıyorsun.

sevgili mal
    ayda 6.5 tl dedik, yılda 78 tl ödersin. ikinci yılda zamlı haliyle 94 tl, üçüncü yılda 112 tl verirsin. dördüncü yılında 135 tl yapar. topla mal, yapabilirsin bence, 415 tl para yapar. e ben eben değil ama, neden 64 gb bana yetmez deyip en başından 1.300 lira fazladan vereyim ki? sadece bir mal öyle buyurdu diye mi?

aramayı bilmeyen mal,
    daha önceki sayfalarda da anlattık, iphone x 64 gb telefonumda 6.130 fotoğraf, 229 video, 52 uygulama yüklü. boş hafızam da 39.9 gb. ve tekrar ediyorum ayda icloud için aldığım ödediğim rakam 6.5 lira.

yetmez mi dedin 200 gb ek depolama seçeneği aylık 19 tl. al bu seçeneği, üç kuruşluk beyninle her gerizekalı dediğinin ekran fotoğrafını alır depona sokarsın.

ve her şey bir yana,
    sen kimsin de benim ihtiyacıma benim adıma karar veriyorsun amip.

edit: 4k çözünürlükte itin götüne soksan 64 yetmez diyenlerin yazılanı hala anlamamaya devam ettiği telefon.
    eline versen, 512'yi nuri bilge olacak adamlar bunlar aslında. kızgınlıkları ondan.
  • pro max ultra lüks aşırı havalı oo demeniz için başına artık ne türlü takma adların geleceğinden şüphe ettiğim telefon modelidir.
    harkulade big ultra max 12 xxxxl cti
hesabın var mı? giriş yap