• ben mi kolay yolunu buldum bilmiyorum ama kabloyla bilgisayara bağlayınca dcim klasörü gözüküyor ve oradan video-fotoğraf aktarımı yapabiliyorum hem de çözünürlüğü değiştirmeden? usb bellekten dosya aktarımı yapar gibi
  • çözümü aşağıda paylaşıyorum, acilen tum iphone kullanıcılarına ulaştırın kanser tedavisi gibi bir şey bu.

ayarlar -> fotoğraflar -> mac'e veya pc'ye aktarın (altında) -> özgünleri tut seçeneği işaretlenir ve telefon bilgisayara bağlanır. daha sonra tüm klasör kopyalanır ve yapıştırılır. buradaki sorun dosyaların heıc formatında olmasıdır. bunun içinde hem windows hemde mac'te heic converter diye aratırsanız çeşitli uygulamalar var onlar yardımıyla dönüştürebilirsiniz.

edit : "ayarlar>kamera>biçimler>en uyumlu seçerseniz heic formatından kurtulmuş olursunuz." @kazzak nickli yazar söyledi heic mevzusununda kurtulmuş oluyoruz böylece :)

edit2 : @imprimatura nickli yazarda ek olarak belirtmiş. "heic biçimi yerine iphone zaten jpeg desteği de sunmaktadır. ayarlar > kamera > biçimler > en uyumlu"
  • 2024 yılında hala ve hala drag and drop'a izin vermediği için hala ve hala sorun olan şey.

apple böyle bir şey işte, looney tunes'daki acme firması gibi. dinamiti de, örsü de, üzengiyi de onlardan alacaksınız, yoksa telefondan bilgisayara fotoğraf aktaramazsınız, daha doğrusu bu iş için yazılım tavsiyesi dinlersiniz.
    1997-1998'de panasonic telefonla yapıyorduk. hatta icabında bilgisayardan da telefona bir şeyler atıyorduk ki iphone'un asıl patladığı yer orası. telefondan bilgisayara atmak yine kolay sayılır.

edit: bu mümkünmüş. diğer her işin sorunsuz yapıldığı windows işletim sistemli bilgisayarda nedense bu işlem olmuyor. demek ki piyango bize vurmuş.
  • esasen altta yatan sorun, 2024 yılına gelip hala bilgisayar bağlantısı kurulduktan sonra bunun basitçe yapılamıyor ve markanın kendi ürünlerini dayatma politikasına tüm dünyanın mal gibi eyvallah diyor oluşu.

yok onu indir yok şu ayarı değiştir, yok bu kablo şu giriş bu sürüm, paranla rezil olmak değil de ne bu.
  • (bkz: güven) (bkz: güvenme)

ayrıca varoş sensin mac de sana girsin.

*** peşin debe editi ***
    belki birazcık zor ama paint'te anlattım.
    http://prnt.sc/dge7d6

ayrıca bilgisayarınızda itunes yüklü ise telefonun driverını daha net yüklüyor.

önemli bir ayrıntıdır, telefonunun, telefonu taktığınız bilgisayara güvenmesi. bu yüzden ilk defa taktıysanız, telefonun kendisinde güven/güvenme diye iki seçenek çıkar. güven'e tıkladığınızda windows sesi gelir, dırı diye, bilgisayarım'a girersiniz... gerisi paintte yaptığım manualde.
  • bilgisayarın, tabletin, telefonun, saatin apple olsun istiyor adamlar mesele bu kadar basit.
  • (bkz: türkiye'de okuduğunu anlamama oranının %40 çıkması)

başlıktan da idrak edebileceğiniz üzere sözlükte bu oran çok rahat %50 üzerinde.

adam diyor ki; iphone telefonumu windows 10 yüklü bilgisayara kablo ile bağlayarak fotoğraf aktaramıyorum.

bir ilkokul dilbilgisi konusu olan okuduğumuzu anladık mı bölümlerini nasıl geçtiği belirsiz kişiler ise sürekli tavsiye yağdırıyorlar. aralarında ilkokulda siyah önlük giyenler ile bir kaç sene önce mezun olanlar var. nasıl sikko bir eğitim sistemimiz varsa aralarında iki nesil fark olan insanlar dahi gerçek anlamda okuduklarını ısrarla anlayamıyorlar. ironi yapmıyorum, bilakis anlam veremiyorum.

halbuki konu çok basit. nokia'nın tuşlu telefonlarıyla dahi her hangi bir işletim sistemine sahip bilgisayara kablo ile bağlanarak hiç bir aracı yazılım olmadan halledilebilen bir işlem iphone ile sıkıntı yaratıyor. garibim bundan dert yanıyor. bu adama önerilmedik üçüncü parti yazılım, bulut sistemi, ek aparat, kablo bırakmamışlar. windows bilgisayara airdrop yükle diyen mi ararsın. gönderdiğiniz görseli 1/5 oranında sıkıştıran whatsapp üzerinden gönder tavsiyesi veren mi? ne ararsan var. üstüne üstlük adama bu nasıl mühendis şeklinde hönkürülmüş. planlı programlı bir troll mü söz konusu yoksa hepsi fanboy mu çözemedim.

zannediyorum ki bunlar fanboy değil bizzat tapınakçı kitlesi. bu gözler neler gördü. isteyen iphone başlıklarını aratsın. örneğin rusya gibi soğuk bölgelerde kışın iphone'u cebinden çıkaramıyor insanlar. çünkü telefon -5 derece altında saniyeler içerisinde kapanıyor. forumlara girin bakın binlerce şikayet var. karşılığında verilen tavsiye kalın kılıfla iç cepte muhafaza etmek, cevap vermek için kulaklık kullanmak gibi deli saçması şeyler. kimse de çıkıp lan üç kuruşluk çin markası telefon sibirya'nın eksi 40 derece havasında çalışıyor da bu niye ankara soğuğunda cortluyor demiyor.

yani ne bileyim. vaktiyle şarjı az gidiyor şikayeti gelince; wifi ve mobil veriyi kapat, oyun oynama, ekran ışığını kıs, titreşimi kapat gibi öneriler veren ruh hastaları vardı. pil kapasitesi düşük değil, siz ayı gibi kullanıyorsunuz şeklinde dahi savunan çıkmıştı ama şu bambaşka bir boyut. herif macbook al tavsiyesi veriyor. gerçi diğerlerine nazaran daha akılcı lakin çözüm değil. altı üstü iphone üzerinden fotoğraf aktarılamıyor diye neden telefonun iki katı fiyata bir de bilgisayar alsın lan insanlar?

kaldı ki apple eko sistemi bütün dertlere deva değil. herkes sadece starbucks'da browser açabilmek için bilgisayar kullanmıyor. bunun ios üzerinde var olmayan, bazen daha yüksek donanımla çalışan yazılımı, oyunu, uygulaması, cartı curtu var. lan daha coreldraw'ın mac sürümü geçen sene çıktı. bir sürü cad yazılımının hala ios sürümü yok. bu yazılımlarla çalışanlar zaten eşek yüküyle para vererek üst sınıf bilgisayarlar alıyorlar. bir de fotoğraf aktarırken işkence çekmemek için çuvalla para verip macbook/imac mi alsınlar? yağı bol bulunca göte sürmek bizim adetimiz değildi halbuse.
  • olmaması gerekendir. ıphone'u mac harici bilgisayara bağladığınızda dcim klasörünü görebilmeniz lazım. göremiyorsanız iphone sürücülerini tekrar yüklemeniz gerekebilir.
  • başlıktaki arkadaşlar bilmeden denemeden fikir beyan etmiş, başlığı hortlatan ve iphone'un bu özelliğinden yakınan kişi de bilgisayar mühendisi, kimle dalga geçtiklerini bilmiyorlar.

senelerdir derim iphone, kullanıcısını çok kısıtlayan bir telefon, çoğu zaman da para kazanmak veya işleri şirketin yapmanızı istediği gibi yapmanız için.

mesela adam icloud kullan istiyor, 10 dakika üzerindeki videoları sana aktartmıyor, ya bi drive servisine yükleyeceksin ya da iclouda, oradan da pc'ye.

bilgisayar mühendisi arkadaşın dediği gibi, 2000 resim var diyelim, istediğin kadar dene bazi fotoları aktartmıyor telefon, atıyorum 1850 foto aktarabiliyorsun.

itunes'un ne kadar saçma kullanılan, pcye aktarım mı yaptığını, telefondan veri mi sildiğini anlayamayacağın saçmalıkta bir yazılım olduğunu da hatırlatayım.

adam dalga geçer gibi pc'ye usb portla bağla flash bellek gibi görür demiş, git bak bakalım kaç resim eksik görüyor, resimler kaç dosyaya dağılmış. istersen windows resimlerden aktarmayı dene gene eksik gene eksik.

tamam apple iyi hoş da, eleştirilemez değil yani, kutsallaştırmayın şu markayı, pek çok eksik ve yanlış yönü de var.

linux yerine windows övüp linçlenmeden entry'yi bitireyim.
  • yahu adam beceremedim demiyor, aktarırken hata alıyorum diyor ki bir bilgisayar mühendisi olarak ben de aynı sorunu yaşıyorum. ben iclouddan download ederek ancak hallettim.
hesabın var mı? giriş yap