243 entry daha
  • tabiri caizse anası sikilmiş bir meslektir.

şöyle anlatayım,

iş veren der ki size daha işin ilk günü ''imalat hiç bir zaman durmamalı!'' bu yediğiniz ilk darbedir ve aynı zamandan işinizi eksiksiz yapmanız beklenir, kısaca ''hem pekmezim eksilmesin hem götüm sikilmesin'' isterler ve istedikleri bir şekilde olur. çünkü sikilen göt de eksilen pekmez de sizindir.

-''özlük dosyası evrakları tam olacak'' der. eksik evraklı işçiyi sahaya sokmazsın. hop biri gelir ve işçiyi sahaya sokmadığın için bi posta kayar.

-''kişisel koruyu donanımları eksiksiz olacak'' der. uygunsuz adamı sahadan alırsın. bu işin bitmesi lazım görmezden gel biraz der ve yine kayar.

-''eğitimleri tamamla'' der. gider eğitim vermeye çalışırsın ve mesai saatinde eğitim belgelerini imzala yeter diye gelir sonra, iş durmasın diye kayar.

- sürekli sahada olmanız beklenirken aynı zamanda evrak işlerini de yapmanız beklenir, hatta nasıl olacak diye sorduğunuzda ''biraz ofis işini yap, biraz sahada dolaş'' gibi müthiş bir akıl verilir size.

-her şeyi mükemmel yapmanız sağlanmıştır ya sonra ufak bir iş kazası olur, o zaman derler ki sana ''işini iyi yapmıyorsun.'' ufak bir göz seğirmesiyle beraber ''ama'' ile başlayan bir cümle kurmaya cüret edersiniz. o sırada çoktan dönüp gitmiştir.

-daha büyük bir kaza olur ve duruşma yapılır o zaman ise şöyle bir şey olur: iş veren ''oranın müdürü var'' der. müdür ''sahanın şefi var'' der. şef ''e iş güvenliği uzmanımız var'' der. iş güvenliği uzmanı '' ama ama'' der ve yarrağı yer.

diğer bi husus dolgun ücret maaş falan yazanlar olmuş. onlara sadece tatlı ve küfür dolu bir gülümseme yolluyorum. bir inşaat ustasının yevmiyesi 90-130 tl arasında değişiyor. götürü çalıştığı zaman 1.5-2 yevmiye alıyor. mesai yaptığı zaman yarım yevmiyesini alıyor. benim günlüğü vurulduğu zaman yevmiyem 90tl den az. ben de cumartesi-pazar çalışıyorum. hatta 20 gün aralıksız çalışmışlığım, sabah 3-4 te işten çıkıp tekrardan sabah 7.30 da çalışmaya başlamışlığım ve hatta bunu 3 gün üstüste yapmışlığım var ve ne bir mesai ne bir ikramiye zart zurt verilmedi, ha ama onun yerine çok oturuyorsun dendi, işini iyi yapamıyorsun dendi, iş yaptıramıyorsun dendi, izin istediğim zaman burundan derin nefes verilerek ''peki öyle olsun'' dendi.

o her yerde gördüğünüz ''önce iş güvenliği'' tabelaları var ya tamamen yalan dolan. olması gereken ''önde iş güvenliği uzmanı''

kısaca işe bulaşmayın, yapmayın, yapacak olan tanıdıklarınıza engel olun. girilen önce stres, alınan onca risk, o kadar tatava ve cahil insanlarla uğraşmaya değmez. hem paranoyak olursunuz, hem sinirli, hem depresif ve hem de kendinizden çok şey verirsiniz.

değmez. amına koyim böyle sektörün.
  • birazcık da olsa aklı çalışan birinin yapmaması gereken meslek.

kendinizi biraz seviyorsanız yapmayın!
122 entry daha
hesabın var mı? giriş yap