• pekçok şirkette, pekçok olay ile gerçekliği kanıtlanmıştır.

zira varolan müdürlerin, yöneticilerin yerine de kendilerinden daha yırtık, daha çalışkan, kafası çalışan alt kademe personeller geçecek kural bu. bunu istemeyen yöneticiler de potansiyele sahip personelleri şutluyor.

kendi biriminde sırf sonradan şirkete girdi diye birim yöneticisi olmayan ama uzun vadede sağlam bir aday olan personeli saçma sapan bir şekilde işten çıkartmışlardı. sonrasında 3 kişi aldılar, meğerse adam 3 birimin işini yapıyormuş ciddi anlamda. tabi bu olayar genelde dedikodu ile dönen, yöneticilerin personeli sadece gelen dedikodular ile değerlendirdği şirketlerde yaşanıyordur.

yönetici herşeyi bilir, yönetici bilmiyorsa senin bilmen mümkün değildir. biliyorsan da yanlış biliyorsundur. malesef bizdeki mantık bu.
  • toplasin toplasin teori sicacagim dedigim tespit.

olm bi si farkettim sirketleri yoneten adamlar hep zeki cin gibi adamlar. masallah. ama bir alt kademedeki mudurler genelde aptal.

olm dikkat edin lan bu sizin bizim gibi girip yukselmis adamlar ama patron da olamamis adamlar hep aptal oluyo lan. aptal da demeyim de bazi konularda kafa bi yere kadar basiyor. sonra hani sacma sapan konularda israr ediyorlar ya, iste onda yukardan oyle dendigi icin israr ediyorlar. kendi insiyatifleri yok.

simdi teorim su. sirketi yoneten adam zeki. altinda calisan adamin cok zeki olmasini istemiyor. forrest gump gibi adamlar istiyorlar. duz basit ve basarili. sen cok zekiyim diye ortalikta gezinip cok goze batarsan yukselemezsin kardesim. adamlar zeki adam istemiyor gorev adami istiyor.
  • "bir çift el istediğimde neden bir beyinle birlikte gelir ki?"

demiş henry ford yıllar yıllar önce. anladın mı canım kardeşim? çoğu zaman sadece bir çift elden ibaret insan gerekir.
  • yeri geldiğinde aptal taklidi yapacak kadar zeki olmayanlar için geçerli durum.

sen her şeyi ben bilirim edasıyla bütün birikimini her yerde ortaya koyarsan üstündeki koltuk sahibi seni kendine potansiyel tehlike olarak görür ve yeri geldiğinde üstüne basar.

unutmayın cinsellik haricindeki tüm insan ilişkilerinin özü iyi ya da kötü insan olmaya dayanır ve kötüler tahmin ettiğinizden çok daha fazladır.
  • bence bu cok derinlemesine incelenecek bir sey

mesela arastirmalar daha zeki insanlarin (ıq) konuyu daha derin irdeleyebildigi icin daha kararsiz oldugunu gosteriyor. digerleri ise daha girisken ve ozguvenli oluyor, yani karar veriyor ve biz de diyoruz ki aha bu lider. halbuki o ozguven biraz dusuk zeka ve yuksek ego'dan geliyor.

diger bir konu da su, basarili ve zengin diyebilecegimiz insanlara bakiyorum. mesela goldman sachs ceo su falan zeki adam harbiden adamla bir konferansa girersen konusmasindan anliyorsun. jamie dimon falan yine konusunca diyorsun ok bu erif zeki. bunlar ok.

ama girisimci tarzi adamlar, bakiyorum cogu zaman basarilari zeka sebebiyle degil, adam cok agresif ve girisken ve deli gibi tirmaliyor. ornek bizim burada vietnamdaki yatirimdaki ortagimiz, lokal vietnamli. bence deli adam gercekten, ama inanilmaz inatci ve surekli imkansiza dogru itiyor insanlari ve oyle boyle sonuc almis. dinlesen adami dersin gercekten deli bu, ama boyle boyle denemis 1 proje tutmus ve adam inanilmaz basarili disaridan bakarsan. bana gore inanilmaz kotu bir yonetici. bu adam +100m dolar degerinde falandir.

benim sirketimin ceo'su da ayni, deneme, yanilma, ve deli gibi itme ve hop bir proje buluyor ucak kiralama firmasini batmaktan kurtarip aliyor, hala anlatir sirf yonetim ucreti olarak (ingilizcesi management fee, fon yonetirken belli bir % alirsin o fonu yonetmenin karsiliginda) olarak 150m falan kazanmis. bir anlasma ile dusunursen sadece, ve o zamandan beri benim sirketimin yaptigi anlasmalar cok da iyi degil mesela ama disaridan bakarsan is hayatinda basarili bu adam. zeki mi? bence gordugum zeki tiplerin yaninda hic degil, ama baska ozellikler onu basarili yapmis.

ozetle, is hayatinda ve hayatta basarinin tamamen zekaya bagli olmadigini anlamak lazim. buna hatta sasirmayin, cunku kariyerinizde ilerledikce bu korelasyonun kirildigini goreceksiniz.

edit: evet yahu turkcem bozuk. ılginc olan ise bazisi "turkceniz cok kotu keske duzeltseniz" yaziyor, bazisi da "anani sikim senin ne bicim turkce yaziyor".

edit 2: elestirileri dinledim ve duzelttim. bir daha da yazarken iki kere dusunecegim haha. ama sunu soyleyim, ben turkiye'de hic calismadim bu yuzden bazi is terimlerinin turkce adini bilmiyorum bile. sebebi bu ama bahane degil tabi.
  • sadece züğürt avuntusudur. bir hocam, zeka için kişinin adaptasyon yeteneğidir derdi. bu da kişinin içine girdiği ortamı analiz edip buna göre eylemlerde bulunması anlamına geliyor. sen analiz yeteneğinden yoksunsan, çevrende olup biteni öngöremiyorsan kusura bakma ama zekiyim diye gezinme ortamlarda.
  • ülkemizdeki iş hayatındaki en makbul kişi çalışan ve itaat edendir. zeki insan sorgulayan, önerilerde bulunan ve akılcı olmayan işleyişi kabullenmeyi reddedendir.
    bu sebeple doğru önermedir.
    öte yandan; çevresi tarafından zeki olarak sıfatlandırılan kişinin zekasından şüphe ederim!
    gerçekten zeki olan kişiyi kimse anlayamamalıdır.
    iyi yalancının yalanının ortaya çıkmaması, profesyonel bir gizli görevlinin asla deşifre olmaması, başarılı!! katilin yakalanmaması gibi...
  • iş hayatında yükselmenin sırrı yalakalık ve torpildir. zekayla ve bilgiyle yükselmek sınırlıdır. sizi bir noktaya kadar taşır. sonra iş yine yalakalık ve torpile kalır.
  • zeka ortama ayak uydurabilmektir diyen arkadaşa 2 çift lafım olacak:

nerdeyse bütün bilimsel buluşlar var olana karşı çıkma, durumu kabullenmeyip daha iyisini arama üzerine gelişmiştir. yani yazarın mantığına göre bilim adamları da ortama ayak uydurmalıydı. tabi bu durumda yeni bi buluş olmayacaktı.
  • doğru tespit. çünkü artık insanların zeki insana ihtiyacı yok daha çok itaatkar, herşeye sesini çıkarmayacak, ayak altında dolaşmayacak, sorgulamayacak kitlelere ihtiyacı var bu durumda zeki adam kimsenin işine gelmeyecek, mobbingle filan yollanacaktır.
hesabın var mı? giriş yap