şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en önemli tavsiye : borç para ile iş kurulmaz. illa borç alman gerekiyorsa sermayen kadar borç al.

  (bkz: ukte)
 • herşeyden önce önemli-işe yarar-çalışacak bir fikrinizin olup olmadığını sorgulayın. söz konusu iş için -her ne kadar biliyor olsanız da, patrondan ayrılıp kendi işimi kuracam deseniz bile- ilgili edinebildiğiniz her türlü bilgiyi edinmeye çalışın.

  iş kurmak için öncelikle ticari bir ünvan edinmeniz gerekir. sorgulayın, yaratıcı olun, daha önceden tescil edilmişmi, uygun domain adı var mı araştırın. sonrasında şahsi vergi mükellefi olarak mı yoksa -daha kurumsal bir imaj olsun diye- limited şirket olarak mı yola çıkacağınıza karar verin.

  şirket yönetimi ile ilgili bilgi edinmeye çalışın. her ay sonu maaşınızı alıp hatunu yemeğe çıkarmaya benzemiyor. işe öncelikle temiz bir mali müşavir bularak başlayın. o gerekli işleri sizin için halledecektir. ancak pezevengin tekine dek gelirseniz sizi batırmaktan da beter eder. dikkatli olun, referanslarla araştırın.

  eğer ki bir şirket kurarsanız ne kadar parlak bir fikriniz olsa da işlerin iyi gitmemesi durumunda kapatması kurmasından 50 kat daha zor olabilir. takriben en fazla 10 günde kurduğunuz limited şirketi 365 günde anca kapatabilirsiniz ki kapatsanızda sorumluluğunuz bitmiş olmaz hemen.

  işler iyi giderse yıllar sonra zaten kurumlar vergisi ödenmiş ve aslında artık şirket kasasında fiziksel olarak mevcut olmayan karın ortaklara dağıtılması ile aynı kazanç üzerinden bir de gelir vergisi ödersiniz.

  yani ödersiniz de ödersiniz. sonuç şirketinizin en büyük ortağı devlettir. buna engel olmak için daima cevrenizdekilerin bu gemiyi nasıl yüzdürdüklerini araştırın, sorun danışın.
 • gen havuzunuzu sonuna kadar kullanın. her iş için biryerlere sürekli paralar ödemeyin. kardeşiniz, babanız, anneniz, iniz, metresiniz, oğlunuz, kızınız, kuzeniniz kiminiz varsa ve eli boşsa çalıştırmaya çalışın.
 • sermayenizi bol keseden, daha iş yapamadan bitirmeyin. bir çok şeyi kendiniz halledin. matbu evrak, tanıtım materyali gibi şeyler için kurumsal büyük matbaalara, üç kağıtcı ajanslara gitmeyin. frontpage benzeri bir programı az kurcalarsanız zaten iyi kötü bir site yaparsınız. photoshop benzeri programlarla da internetten bulduğunuz şablonlar vasıtası ile iyi kötü birşeyler çıkarırsınız. kartvizit, antetli kagit gibi matbu ürünleri de kendiniz yapın, sonrasında da baskı için de mahalle arası bir matbaa ile anlaşıp matbaaya hazırlık tasarımlarını kitleyin.
 • ne işi kuracan velet gir kpss ye daya sırtını devlete bi ömür rahatsın puahaha..
 • çalışanlarınıza adam gibi davranın; arkanızdan ananıza sövdürmeyin.
 • yalan söylemekten tereddüt etmeyin.
 • önce şunu sorun "ben ürünü kime satacam?".

  not: cevap "herkese" ise, vazgeçin.
 • işe yarar cevre edinin. kuracağınız şirketin akıbeti için çok önemlidir. ancak cevre edineceğim diye de çıkar sağlamak için tuskon benzeri oluşumlara -aynı görüste değilseniz bile- katılmayın. kullanılırsınız.