45 entry daha
  • her ne kadar kendi işimizin patronu olsak da çevremizde gördüğümüz kadarıyla avukatlık mesleğinden örnek verelim. adliye , icra , haciz bok püsür işler erkeklere kalır. antalyada duruşma varsa kadınlar sıraya girer gitmek için ve kadınlar gider. ama ağrıda duruşma varsa o kadınları ortada göremezsiniz. giyim ve klima konusuna herkes değinmiş zaten söylenecek başka bir şey yok bu hususta. genel olarak kadınlar daha az çalışarak aynı ücreti alırlar. bir de utanmadan erkekler fazla para alıyor diye ortalıkta gezerler.
  • mobbing yemez yazmış birisi.
    bak kardeşim mobbing in erkeği kadını olmaz.
    bir ortamda mobbing varsa ve bu mühendis kadına yapılmıyorsa, orda değişik bir durum söz konusu olabilir.

yıllardır çalışıyorum, mobbing de yapıldı, hakkımızda yendi. öyle ayrıcalık filan tanındığı yok.

mesaiye kalmaz yazılmış;
    ben 24 saat aralıksız çalışıp, sabahlara kadar ekran başında proje çizdiğimi biliyorum.hemde kaç kere. erkek kadın demeden herkes mesaiye kalıyor iş yerlerinde, ayrım yoktur.
    sahaya da çıkıyoruz ayrıca. sahayı gezip inceleme yapıyoruz. sahada boy boy çekilmiş baretli, montlu fotoğrafları gözünüze sokturtmayın.

sadece şu vardır;kadın olduğunuz için gece mesailerinde yalnız mesaiye bırakılmaz, eve dönüşünüz garantili ve sağlıklı sağlanır. mağdur edilmezsiniz.
  • basliga gelip yorum yapan kadinlarin yorumlari okundugunda cogunlugunun "dalga gectigi" gozlemlenebilir. yorumu size birakiyorum..
  • kadına ayrıcalık var mı bilmem ama çocuklu kadına ayrıcalık kesinlikle var. maaş, prim, izin önceliklidir; şehir dışı duruşmaya gitmez. etc.
  • cam tavan sendromu ve mobbing dururken ayrıcalık mı... güldüren başlık.
  • benim çocuğum var sendromu sebebiyle kurumun hiçbir kuralına uymamaları. sürekli herkesin kendilerine göre davranmalarını beklemeleri sonucu aldıkları ayrıcalıklardır.
  • mesela bazı iş kollarında, kadınların daha çok çalıştığı iş kollarında özellikle, kadınlara uygulanan kıyafet kuralları daha sıkıdır. bu sıkı kıyafet kuralları hem ayrı bir masraf oluşturur hem de rahatsız olan kıyafet ve ayakkabıların giyilmesi yüzünden vücut deforme olabilir. aynı sıkı kıyafet kuralları uygulanan erkeklerin ayakları gün boyu topuklu ayakkabı giymekten kanamaz mesela. en fazla terletir yukarıda bir yazarın anlattığı gibi. kaliteli ayakkabı alın diyeceksiniz ama o ayakkabılar hem çook pahalı hem de rahatsız etmeyeceğinin gene garantisi yok.

üstelik bazı dalyaraklar da bu durumu "işe girerken bilmiyor muydu bu durumu" diye savunur.

anlattığım olay kadınların çalışma hayatında belli bir iş kolunda katlandığı sıkıntının bir tanesi sadece.

tüm iş kollarında olduğu gibi, hepsi evet, üst yönetimin büyük çoğunluğu erkeklerden oluşuyor. daha geçen yıl mıydı neydi kadın haklarını konuşmak için seminer verilmiş içlerinde bir tane kadın yok amk.

işe girerken de zorluk yaşıyoruz. ben fabrikada çalışmak istiyorum, çıtkırıldım değilim ancak cinsiyetim yüzünden eleniyorum. işveren erkek arıyormuş.

katıldığım iş görüşmelerin hepsinde uzun süreli bir ilişkim olduğunu belli ettiğimde (sordular) ne zaman evleneceksiniz vs denildi. eminim evlensem çocuk düşünüyor musunuz diyeceklerdi.

geçen sene bir hocamın katıldığı bir akademik seminerde konuşmacıların isimleri şu şekilde verildi : "prof dr ahmet bilmemne, doç eymen bilmemne, bu da ayşe hanım. ayşe hanım da doçent aslında ama layık görüldüğü hitap " bu da hanım" oldu.

kabul etmek istemeseniz de kadınların önünde camdan bir tavan var. yukarılarda gördüm biri google'dan örnek vermiş. olm sen şaka mısın? dalga mı geçiyorsun buradakilerle. sadhasgfhs. bari şeyi örnek verseydin " ama jennifer anniston mike hannigandan fazla kazandı".

bu camdan tavanı daha çok çalışarak aşacağız. toplantılarda liderlik görevi verildiğinde her zaman cinsiyetçilik yapacak erkekler olacak biliyoruz. yeri geldiğinde kadınları savunmak size bir şey kaybettirmez. yoksa biz de biliyoruz angarya ve ağır işler size kalıyor ancak cinsiyetçiliğe hizmet ettikçe daha çok size kalacak.
  • bekar bir kadin olarak , bunun kadın olmak ile degil; ahlaksız olmakla alakası olduğunu düşünüyorum. bir kez bile bahane bulup ise gelmemezlik etmedim. bir kez bile , yalan söyleyip ayrıcalık beklemedim. ve benim ekibimde cidden ahlaklı kadınlar böyle çalışıyor. ikiz bebek beklerken bile isini kocaman karnı ile yapan, çoluğunu çocuğunu bahane etmeyen insan çok. ama bir de "ben doğurdum" prensesleri var, bunlar dünya etraflarında dönüyor sanar ve işten kaçmak için her şeyi yaparlar. bunlar sevilmez ve ekipteki herkes tembel olduklarını bilir. yani.... bu insanların vasifsizligi bellidir. canınızı sıkmayın. arkalarından dalga geçiliyor hep.

siz de sallayın gitsin.
  • güzel ve sexi kadınların daha fazla ayrıcalıkları olduğunu söylemeliyim. şimdi kimse kalkıp çirkin bir kadınla güzel bir kadına yaklaşım aynı oluyor demesin. yeterince gördüm, gördük, görüyoruz.
  • batan şirketten eşek gibi çalışıp para alamadığı için kadınlara ayrıcalık tanınmadığına inanmamız gerektiğini düşünen kadınların toplaştığı başlık. kimse alamamış, o da alamamış. ama kadın olarak kimse almasa da onun alması gerekirdi. ayrıcalık daha kafada başlıyor.
    yada kendi ahlaklı davranıp bu ayrıcalıkları kabul etmedi diye olmadığına inanan kadınların toplaştığı başlık. sana yapılmamış olması yada senin bunu reddetmen olmadığı anlamına gelmez.

hanımlar, bu ayrıcalıkları en iyi bunların altında kalanlar anlar/fark eder.

havalimanında çalıştığım kısacık süre boyunca birçok görev kolundan birçok kadına, erkeklere kıyasla 'farklı' davranıldığını tecrübe etmiş biri olarak yazdım bunları.
10 entry daha
hesabın var mı? giriş yap