• bir gün gidip glasgow smile'a sahip insanlarını fotoğraflamak istediğim ülke.
  • başbakanları bugün yeni bağımsızlık referandumunun fişeğini çaktı.

güzel ama az güneşli ülke. single malt diyarı.

https://www.bbc.co.uk/…d-scotland-politics-53987594
  • highlander tarafı; irlanda göçmenlerinin çoğunluğu oluşturduğu, celtic taraftarı olan, katolik ve gaelce konuşan kelt kökenli insanlardan oluşur iken,

lowlander tarafı; ingilizlere yakın, bağımsızlıktan yana olmayan, glasgow rangers taraftarı olan, protestan ve ingilizceyi ana dil olarak benimsemiş soysuz itlerden zengin.
  • hiçbir zaman bağımsızlığını alamayacağını düşündüğüm ülke, çünkü iskoçya'nın tarihi ile ingiltere'nin tarihi birbiriyle çok iç içe. birini çıkarırsanız, diğeri eksik kalır gibi bir şey. en basitinden meşhur tudor hanedanlığı sonrası gelen stuart hanedanlığı iskoç kökenli. bundan mütevellit, 1707'de ingiltere ile birleştirildi. zaten 1707'ye kadar olan süreçte de kendisine ait bir devleti ve yasası olmasına rağmen, iskoçya ingiltere'nin hükümdarına bağlıydı. başka bir ülkenin hükümdarına bağlı olmak da o devleti tam olarak bağımsız yapmadığı için, iskoçya aslında hep büyük britanya'nın bir parçası olarak kaldı. tarih boyunca da her ne kadar bağımsız olmak isteseler de hep bir şekilde bir yolu bulundu ve bu önlendi.

ben bunun plânlı yapıldığını düşünüyorum. artık ne kadar iskoçya'nın bağımsız olmasını istemiyorlarsa, zamanında bunu birleşik krallık armasına bile ilmek ilmek işlemişler. armada iki hayvan mevcut. beyaz unicorn iskoçya'yı; aslan ingiltere'yi temsil eder ve aslanın kafasında tacı, unicorn'un boynunda da zinciri vardır. o zincir de iskoçya'nın ingiltere'ye olan bağımlılığını gösterir. nitekim aslan ve unicorn'u birleştiren miğfer ve kral tacının üstünde de aslan vardır. yani egemenlik, güç ve iktidar ingiltere'dedir. iskoçya'nın bu zinciri de çok zor kıracağını düşünüyorum. önceki referandumda da bu sonucun çıkmayacağını tahmin ediyordum ve yanılmadım. umarım bir gün ben haksız çıkarım ve iskoçya da artık irlanda gibi bağımsız bir ülke olur, çünkü bu armayı gördüğüm günden beri o zincir beni çok rahatsız ediyor.
  • offshore kaynak işinde iyiler, doğuştan gtaw torch ile doğuyor olabilirler, futbolun yanında golfü de severler, genel olarak britler kadar ukalasıyla tanışmadım, bir de hangoverları yoktur bakın bu çok enteresan.
  • dunya uzerinde menstrüasyon urunlerini (tampon, ped) tamamen bedavalastiran ilk ulke olmustur.

menstruasyon urunleri, regl olan her bireyin zorunlu ihtiyac duydugu seylerdir, dogal yollarla engellenemedigi gibi, bireyin hayatinin bir parçasidir. diger ulke ve bolgelerin de bu atilimi takip etmesi gereklidir, kimi yerlerde hayatidir. ozellikle de bir cok bireyin ne yazik ki maddi imkanlari bu hijyen urunlere ulasimi zor veya imkansiz kilarken.

ilgili haber
  • abi çok aptalsınız gerçekten. insanların bireysel aptallıkları toplumsal hale gelince gerçekten çok trajikomik oluyor. bu pedlerin parası olayla hiçbir alakası olmayan adamların cebinden vergi yoluyla çıkıyor yahu siz harbiden eğitilmez aptallar topluluğusunuz.

haber yanlı verilmiş. pedler aslında ücretsiz değil. devlet ödeyecek ücretini. yani vatandaştan alınan vergilerle ped üreten firmalara ödeme yapılacak. bu vergilerin kabaca yarısı erkekler tarafından ödeniyor. bu durumda kadınların ped ihtiyacı toplum tarafından finanse edilecek. bir refah devletinde yapılan bu pozitif ayrımcılığı haksız görmüyorum ve eleştirmiyorum da. tabii ki ped kullanmak kadınlar için bir ihtiyaç ve tabii ki devlet tarafından finanse edilebilir ama diğer tarafta her gün tıraş bıçağı kullanarak tıraş olmak durumunda olan erkeklerle ilgili bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. tıraş bıçağı maliyetini hijyenik ped maliyetiyle kıyasladığımızda 6 katı gibi bir oran çıkıyor.

edit: popülist yavşaklar anında damlıyor kendi ülkesindeki müteaahhitleri sorgulamaz bla bla diye. kendi ülkemle ne alakası var sayın sğır bu mevzunun? ayrıca sorgulamadığımı nerden biliyorsun da konuşuyorsun? bu eğitilmez aptallar ordusunun en büyük savları bu işte. kendi ülken bla bla. aklı sıra kendi gibi popülist yavşakların desteğini alacak.
  • (bkz: bedava peynir sadece fare kapaninda olur)sözünü akıllara getirmiş devlettir.
  • çağımızın en büyük belası popülizmdir. gelişkin devlet ve demokrasilerin hedefi, bir şeyleri bedava yapmak değil, bireylerin alım gücünü artırarak, ihtiyaçlarını zorlanmadan temin etmelerini mümkün kılmaktır.

libya'da da bircok şey bedavaydı. hatta yeni evlenenlere ücretsiz konut bile sağlanıyordu. ancak kimse libya ne muhteşem bir ülke diye övgüler düzmedi.
hesabın var mı? giriş yap