• "hastanede etnik katliam yapılıyor

washington post, yaralı olarak hastaneye kaldırılan sünnilerin şii milisler tarafından kurşuna dizildiğini yazdı... yaralılar artık korkudan evde tedavi oluyor

.... gazeteye göre hemşireler hastaneye gelenlere bağdat'ın neresinde oturduğunu soruyor. eğer başkentin sünni bir mahallesinde yaşıyorsa mukteda el sadr'a bağlı mehdi ordusu milisleri gelip o kişiyi ve yakınlarını hastaneden atıyor...."

http://www.sabah.com.tr/2006/08/31/dun107.html
  • bunun kanımca harikulâde bir örneği için lütfen bakınız:

(bkz: namaz kılmıyorum ki yalan söyleyeyim)

not: bilmem nazarı dikkatinizi celbetti mi ki bu göndermeyi "islam hoşgörü dinidir" başlığında yapmıyorum.
  • hoşgörü sevimlilik arkasına gizlenen bir baskı unsurudur. islam'daki hoşgörü aslında baskı'dır. mesela bu baskıyı zamanında cemaat ablaları/abileri sokakta, lise- üniversite yurtlarında, dershanelerinde, okularında ikramlarla, sizin iyiliğiniz için sizi islama çağırarak yaptılar. o dağıtılan aşureler, evlerini size ardına kadar açık tutan, derslerinizle ilgilenmek isteyen sevimli-ilgili ablalar hepsi farklı görünümlerde islami baskıydı. senelerce insanları hoş görerek bizzat saflarına kazandılar ya da bunun aslında bir baskı olduğunu anlayıp insanları kendilerinden ve islam adını verdikleri kendi islami perspektiflerinden hızla uzaklaştırdılar. bu ve bu tip misyonerlik, duygusal-psikolojik manipülasyon yapan, yapmaya çalışan insanlara demeniz gereken onların anlayacağı şekilde şudur:
    ''beni hoş görmeyin, yeni hoş görüldüm.'' veya'' kim köpeksin ki hoş görüyorsun!'' da olabilir zira kendini sizin üzerinizde görerek size 'hoş' bakmaktadır.
    sonuç olarak size sunulan her zaman 'aşure' olmasa da baskı her yerde karşınıza çıkabilir ve bu yüzden her şekere çikolataya iyi niyetle yaklaşmaya kalkmayın. hoşgörü,art niyetlidir. islami olanıysa hem art niyetli hem de tehlikelidir.
  • "hiçbir din hoşgörüsüzlükten soyutlanmış değildir. ama bu iki rakip dînin -müslümanlık ve hristiyanlık- bir bilançosu yapılacak olsa, islâm hiç de fena görünmez. eğer atalarım müslüman orduları tarafından fethedilen bir ülkede hristiyan olmak yerine, hristiyanlar tarafından fethedilen bir ülkede müslüman olsalardı, onların inançlarını koruyarak on dört yüzyıl köy ve kentlerinde yaşamaya devam edebileceklerini sanmıyorum.

gerçekten de, ispanya'daki müslümanlara ne oldu? ya sicilya'daki müslümanlara? yok oldular, tek kişi kalmamacasına katledildiler, sürgüne zorlandılar, ya da cebren hristiyan edildiler..."

les identites meurtrieres ~ amin maalouf
hesabın var mı? giriş yap