• masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkından bihaber hukukçuların, kendilerini temsil etmediğini düşündüğü baro imiş.

bir hukukçu olarak, umarım ileride size de terörist iftirası atılıp, hakkınızda tahliye kararı veren mahkeme heyeti ertesi gün apar topar görevden alınıp yeni gelen heyetle, sadece ‘gizli’ tanık ifadesiyle cezalandırılmaya kalkmazsınız. bu nasıl yargılama, bu uygulamada bir gariplik var, bu bizim de başımıza gelebilir diyeceğinize devlet sözcülüğüne soyunmak sizi kurtarmaz. devletin gözünde ebru’dan hiç bir farkınız yok. yarın devran döndüğünde aynı yasanın mağduru olabilirsiniz. o yüzden adil yargılanma, o yüzden adalet, o yüzden hukuk diyoruz, anlatamıyoruz.

ortada hukuki bir durum varsa önce hukukçu gibi düşünün hukuki tepki verin. sanık, cani, terörist ya da dünyanın en aşağılık insanı bile olsa hakları vardır. hukukçuya hukuk anlatıyorsak, sıradan vatandaşın ve memleketin haline de şaşırmamak lazım gerçi.
  • akp delegeleri yönetime seçilemeyince ne anti demokratlığı ne darbeciliği bırakılan baro. hukuksal bir mevzuuda ilk kez ağlama melis' bakınızı vermek istedim sırf bu darbeciler için.. neyse..
  • aktroller erken uyanmış.
  • kömür, makarna dağıtarak genel seçim kazanmaya alışmış zihniyetin nüfuz edemediği için bir anda darbeci sıfatını yakıştırdığı meslek örgütüdür.
  • biraz önce bir meslektaş abimiz "kara haber tez duyulmuş" diyerek bir link gönderdi.

zaman gazetesi diyor ki, "avukatlık kanunu’na göre, 2 yıldan fazla hapis cezası istenen iddianamenin sanıklara tebliğ edilmesiyle birlikte baro başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği otomatik olarak düşüyor. bu durumda, baro seçiminde ikinci olan hukukun üstünlüğü platformu’nun en fazla oy alan 8 adayı baro yönetim kuruluna gelecek."

gerçekten öyle mi bilmiyorum. öyleyse veya değilse diye farklı yorumlar geliştirdim.

değilse: (zaman'ın habercilik anlayışıyla ilgili tck'ya takılan bir takım yorumlar var burada, içini siz doldurun.)

öyleyse: eğer öyleyse, akp ve öncesindeki sağ cenahın 100 küsür yılda yapamadığı yapılmış oluyor. bilmeyenlere söyleyeyim, yönetime gelecek olan hukukun üstünlüğü platformu akp'nin grubu.

istanbul barosu ki 130 küsür yıllıktır, bildiğim kadarıyla hiçbir zaman böyle bir ideolojinin ortamı olmadı. evet bu gruplar elbette ki hep vardı, fakat hep azınlıktaydı. baro hep muhalefette kaldı. ulusalcılığını kişisel olarak uygun bulmuyorum, bence baronun temel amacı hukukun uygulanmasının korunmasıdır. baro ulusalcılık yaparak yanlış yaptı, ama o başka bir konu. netice olarak, siyaseten farklı yerlerde olsak da şurası kesin, baro hep muhalefetti. ki zaten gereken de buydu.

fakat şimdi, askeri darbeye karşı olan hükümetimiz, ne askeri ne de darbe kavramını karıştırmadan, tamam belini incitmeden ama iç organlarını parçalarcasına, tereyağından kıl çeker gibi, kendi adamlarını yönetime sokarak, muhalefetin bir kalesini daha fethetti.

bu ülkede yaşarken, insanlardan nefret etmemekte çok zorlanıyorum. çünkü bu adam, yani sizin yarınızın seçip ama "kim oy veriyor bu adama yeaa" dediğiniz führer'iniz, şimdi seçime girse yine tek başına iktidar olacak.

bir ülkeden şikayetin, "beni insanlardan nefret etmeye, ayrımcılığa ve elitizme zorluyor" olmamalı. ülke dediğinin vergisinden filan şikayet edilir.
  • bence de darbeci baro. ya cemaatçi akpli'ler ya da kürtçüler kazanmalıydı. işte o zaman çok demokratik ve özgürlükçü olurdu.olmadı malesef. yaa yaa...
  • ilginçtir, an itibarı ile üyesi olmaktan şeref duyuyorum.
  • allah'ım delirezeeem.

ya bu baronun yönetimi, sürekli yeni hukuk fakültelerinin açılıyor olması yüzünden sürekli ağlar tamam mı. haklıdır da evet. (he ama bu işten en çok patron avukatların faydalandığı da açıkken, neden bunu yüreklice söylemez o çok ayrı bir hikaye.)

ama gider, önce üç günlük kemerburgaz üniversitesi'yle işbirliği yapar.
    yetmez. sonra gider, iki günlük esenyurt üniversitesi'yle çalışır.

yetmez. gider, bak istanbul barosu ve ümit kocasakal diyorum, acayip tayyip düşmanı, akp'nin azılı düşmanı, layikliyin teminatı, tece'nin yılmaz bekçisi filan diyorum...

işte bunlar gider, bu sefer sabahattin zaim üniversitesi'yle ortaklığa girişir.

orası neresi ayol derseniz şöyle buyrun: (bkz: sabahattin zaim üniversitesi'nin odtü'yü kınaması)

bakın sayın kocasakal, ya yalan söylüyorsunuz, ya da temyiz kudretinizi etkileyen bir hafıza sorununuz var. ve bu ikisinden biri olduğunuza beni bizzat siz ikna ettiniz. of bi bitseniz de gitsek.
  • badem bıyıklı birinin başa gelmemesi ne kadar antidemokratik olduklarının adeta bir kanıtıdır. badem bıyık lan bu demokrasimizin vazgeçilmez simgesi nasıl es geçersiniz siz bunu; darbeciler sizi.
  • http://www.istanbulbarosu.org.tr/…ubcatid=1&id=8183

taksim olaylarında tutuklandığınız takdirde 444 52 71'i arayarak avukat desteği alabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap