nweeew macha

  • 2746
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

seçimlerde akp'nin çakılacak olması

bakıyorum bazı insanlar desteksiz bir şekilde akp %50'nin üzerinde oy alacak diyorlar. ama bir gerekçe sunmuyorlar. ben ise tam tersini söylüyorum ve sebeplerini de kendimce anlatacağım.

2002 seçimlerinden önce halk krizden bunalmıştı. 3'lü koalisyonun üye partileri zaten halkın gözünden düşmüş, 94 krizinin mimarı tansu çiller ise umut vermiyordu. böyle bir ortamda amerika ile dirsek temasındaki akp medya şişirmesi ve türban sorunu sayesinde (her yasak kendi isyancısını doğurur, akp'ye böyle bir koz verdiği için ulusalcıları ayrıca tebrik ediyorum.) akp %34 oy aldı. ilk döneminde iyi işler yaptı akp. vergi indirimleri, ab düzenlemeleri falan derken kendisine ihtiyatlı yaklaşanların da kalbini çaldı.

2001 buhranın üzerine gelen bu rahatlama 2007'de akp'nin oylarını %47'ye çıkardı. içeride işler aslında iyi gitmese de yardıma abd ve avrupa'daki kriz yetişti. yabancı yatırımcı parasını gelişmekte olan ülkelere aktardı. güney kore bu paralarla dünyaya açılıp hyundai ve samsung gibi markalarını dünya liderleri arasına sokarken türkiye'de halk dışarıdan gelen bu yabancı paraları tam da yabancıların istediği şekilde harcadıkça harcadı. yabancının parasıyla yabancının malını aldı cari açık büyüdükçe büyüdü. ama halk para harcadıkça mutlu oldu, dünya krizdeyken türkiye para harcıyordu. akp çok süperdi.

2011 geldi çattı ve akp %49.9 oy aldı. ne olduysa bundan sonra oldu. 2002'deki akp gitti bambaşka bir akp geldi. sınavlarda kopya skandalları, işsizlerden sigorta parası alınması, ülkeye suriyelilerin doldurulması, yargı ve emniyete derinlemesine müdahale, özel hayata müdahale, darphaneden kaybolan 4 ton altın ve sebepsiz zenginleşen akp'liler, medya üzerindeki ağır baskı. pkk'ya verilen tavizler, abdullah öcalan'ın serbest kalacağı af tasarası, tüm komşularla yaşanan sorunlar, işçi ölümleri, vergi arttırımları, gezi olayları, yolsuzluk operasyonları vs. derken halkın her kesimi akp'den bir darbe yemiş oldu.

bugün ise abd ve avrupa ekonomisi düzelme yoluna girdi. yıllar önce parasını getiren yabancı yatırımcı şimdi parasını geri alıp dönüyor. sonucunda döviz yükseldikçe yükseliyor. akp güzel günlerin dışarıdan kaynaklı olduğunu bildiği için kötü günlerin sorumluluğunu da dış mihraklar olarak lanse ediyor. yukarıda saydığım hiçbir olumsuzluk yabancılarla alakalı değil dikkat ederseniz. hepsi bizzat akp'nin dalavereci ve ben bilirimci politikasının sonucu. bu olumsuzluklardan etkilenmediğini düşünen ve akp'den çıkarı olmadan, temiz kalplilikleriyle akp'ye oy verecek bir kesim var. çıkarcı akp'liler ve bu tayfa %25 bile etmez.

bir de cemaatten bahsetmek istiyorum. cemaat denen yapı akp tabanı gibi okumamış ve yönlendirilmeye müsait veya çıkarcı tayfa değil. cemaatin eğtime verdiği önem herkesin malumu. bu yüzden cemaatin yargıda çok fazla adamı varken akp okumamış tabanıyla en fazla polis bulabiliyor. doktor cemaatin adamıyken hasta bakıcı tayyip çok karizmatik diyor. halkın saygı duyduğu okumuş cemaat adamı o halkı akp'den çok rahat alabilir ve cemaatin bir davası var. o dava uğruna cemaatteler. ama akp'liler çıkar için. iş adamları, medya, yalaka tayfa hepsi maddi çıkar uğruna akp'li gözüküyorlar. akp'nin çökmesiyle hepsi yalayacakları yeni kaseler bulacaklar. ama cemaat her durumda yerinde kalacak ve eğitimli tayfasıyla yerini koruyacaktır.

devamını okuyayım »
27.12.2013 14:56