• biri hazır alt yapıya kondu yazmış, sanarsın barcelona alt yapısını almış.
    başka biri belediye destekliyor yazmış ülkedeki tüm şehir takımlarını kapatın o zaman.
    her geçen gün kasayı borca sokan, devlete olan borçları sıfırlanan, bağış yapmak için yarış yapan taraftara rağmen takımlarınız şampiyon olamadı diye mi ilkokul 1 seviyesinde yorumlar yapıyorsunuz :)
  • bana bir zamanlar şampiyon olan bursaspor'u hatırlatmış futbol kulübü.
  • şahsımın takımı şampiyon oldu der artık birileri.
  • şampiyonluğu iyi olan ve hak eden takım.

yıllar yıllar sonra bu dönemlerde yaşananları araştıran kişi şampiyon basaksehir'i görünce "pes buna da mı el atmışlar" diyecek.
  • rte dönemini anlatırken konuşulacak olaylardan biri de bu takımın şampiyon olması olacak. ama 50 yıl sonra kimse hatırlamayacak.
  • ligin maaş bütçesi en yüksek takımında o kadar yıldız oyuncunun ödemelerini bu zor döneme rağmen aksatmazsan o adamlardan tabi ki verim alırsın. sponsorlar sağolsun!
  • seneler içerisinde oyuncu satışından geliri 22 milyon euro. ödenenen bonservisler de 20-22 milyon euru civarında. maaş bütçesi muallak çünkü ben hiçbir yerde göremedim. 50 milyon euro maaş bütçesi yazılmış ama yalan olduğunu düşünüyorum. ama oyunculara ve robinho, adebayor gibi isimlere verilen maaşlara bakılınca 30 milyon euro civarında olması muhtemel. bunun yanında kulübün çalışanlarından, sahanın bakımına kadar ekstra giderleri bulunuyor. geçen seneki yayın gelirlerine baktım ve 18 milyon euro civarı bir kazanç söz konusu.

şimdi bunun yanına kombine geliri ekleyelim. 8000 civarı kombine ve ortalama 500 tl alsak bile 600-700 bin euro yapıyor. forma veya yan ürünlerden satışını hesaba bile katmıyorum ve bu kulübün her sene yaklaşık 10-12 milyon euro zarar etmesi gerekiyor. fakat göksel gümüşdağ kulübün borcu olmadığını açıklamıştı.

neden zarar etmediği kulubün sitesine girince anlaşılıyor. sponsorlara bakarsak gelen parayı görmek mümkün. belediye el değiştirene kadar ibb'den de paraların aktığını biliyorduk. taraftarı olmayan, maçları izlenmeyen, herhangi bir ürün satışı olmayan bir semt takımına bir firma neden sponsor olur ? 'hakkıyla kazandı, yıllardır şampiyonluk kovaladılar, iyi bir proje uyguladılar' gibi yazan kıt beyinli insanlara itibar etmeyin. siyaset eliyle sponsorluk üzerinden fonlanan bir kulübün yıllar içerisinde büyümesi ve bir noktaya gelmesi bileğin hakkı değil ülkenin her alanına nüfuz eden siyasetin futbola da girmesinden başka bir şey değildir. bu kulübe takım ayırmadan herkesin karşı çıkması gerekmektedir.
    edit:imla
  • şampiyonluğu sürpriz olmayan kulüp.

ıstanbul secimi sonrasi yasadigi gelir kaybini hesaba katinca sampiyonluk geliri olmadan o kadronun maasini yarrrrrrağımı öderlerdi.
  • sene 2000, başakşehir diye bir yer yok. sene 2002, reis iktidara geliyor. age of empires gibi bir yer inşa edeyim diyor ve toki ile başakşehir’i inşa ediyor. islami sosyetenin mekanı oluyor. dindar, mütedeyyin abilerimiz ikinci evlerini burada konumlandırıyor, başakşehir büyüyor. yanlış anlaşılmasın sadece bu abiler değil site hayatı hoşuna giden muhafazakar ailelerimizde tercih ediyor. gündüzleri çarşaflı ablalarımız son model cipleriyle rammar, uyum gibi marketlerde alışverişlerini yapıyorlar. başakşehir o kadar büyüyorki bahçeşehir’i de katıp başakşehir ilçe yapılıyor.

reis futboldan gelme. böyle bir ilçe yarattı, tabiki bu ilçenin futbol kulubü olmalı. modern spor salonları ve futbol stadyumu inşa ediliyor. reis açılışta sahaya inip, başlama vuruşunu yapıyor. adını da fatih terim stadyumu koyuyorlar. sıra geldi başarıya. nihayet başakşehir futbol kulübü bir iki denemeden sonra paranın gücüyle şampiyon oluyor.

bu bir başarı hikayesidir sayın ekşici piçler. yılların köklü kulübü olmak, uğruna besteler yapmak hikayedir. bu yeni dünyanın gerçeğidir.
hesabın var mı? giriş yap