• en garip gelen durumu anlatmak istiyorum. ucagin tekerlekleri yere degdikten sonra 15 dakika yerde otobus gibi gittik. indigimiz yerde ufukta bile bina falan gorunmuyordu. az gittik uz gittik, dere tepe duz gittik, sonunda binalar basladi, ama biz gitmeye devam ettik. acaba varacak miyiz derken 15 dakika sonunda koruge yanasti ucak.
    sonra indik. bagaj alim yerine ulasmamiz yirmi dakika surdu. genc insanlariz, yurumekle ilgili sikintimiz da yok, tabana kuvvet 20 dakika yuruduk. yasli olabilirdik, engelli olabilirdik, o elektrikli golf arabasi gibi seylerden var mi diye surekli etrafa bakindim, yoktu.

donerken, ucus kartlarimizi almamiz gereken kontular icin ters yonlerde 3 kontuar degistirdik. oraya gidiyoruz, oburu diyorlar, oburune gidiyoruz, siz cok yanlis gelmissiniz kardes diyorlar. dunya kadar vakit kaybettik. ucustan 2 saat once alandaydik ama o kadar dolastirdilar ki anca kiti kitina gectik gumrukten. bir tedavi gormustum, kosmamam gerekiyordu, kosmazsam ucagi kaciracaktik, o elektrikli arabalardan arandim, bir tane gordum, el edene kadar basti gitti, biz yine tabana kuvvet.
    buyuk yaptik demekle olmuyor. o kadar buyugunu yapiyorasan organizasyonu da ona gore yapacaksin ki millet iskence cekmesin.
  • havaalanı avm mantığıyla içerde bol bol dolaştırıp para harcatma amaçlı inşaa edilmiştir.
  • biraz geçte olsa çalışan personeller için dinlenme odası açmış havalimanı. yolcular bir yana 24 saat açık olan bir yerde çalışan insanlar için maalesef dinlenme yeri yalnızca çalıştığı yere yakınsa boş sandalyelerdi. dinlenme yerinin olduğu yer ise dış hatlar giden yolcu, zone 1 deki d&r’ın sol tarafından ulaşılabilir. yastığını kapan gitsin dinlensin. feci bir priz trafiği var ayrıca.
  • hava trafiği ve yoğunluğu gidermenin -tüm gelişmiş ülkelerde- yolu hava trafiğini bölmektir. bunun için büyük ve merkezi havalimanı dışında şehir dışına daha küçük ve kolay ulaşılır havalimanları (stol değil) yapılır. özellikle kargo uçuşları buralara yönlendirilir ve çevre yollarıyla bağlantı sağlanır. bu sayede sadece hava trafiği rahatlamaz, kara trafiği de -özellikle taşıma firmalarının aradan çıkmasıyla- rahatlar, trafik çevre yollarına dağıtılır ve şehir trafiği yükten kurtulur.

tüm bu nedenlerle, başka bir havalimanını devre dışı bırakarak istanbul havalimanı'nı yapmanın haklı bir gerekçesi yoktur, boşuna kasmayın. ha tabi bir de akıllara zarar maliyet ve ihaleyi alanların elde ettiği haksız kazanç var.

bunları sorgulamak için muhalif olmaya gerek yok; ülkesini seven, birlikte yaşadığı insanları seven, vatanına, emeğine, vatandaşına saygı gösteren, çocuklarının geleceğini düşünen herkesin bunu sorgulaması gerekir.
  • pegasusa yaramıştır. hissesi de alınabilir.
  • danimarka-istanbul uçuşundan sonra yaklaşık 40 dakika uçağın park alanına ulaşmasını bekledikten sonra arkamda oturan gurbetçi kadının isyanını paylaşmak isterim “öte tarafa gitseydik bulgaristan’a geldiydik bu kadar zamanda” o sırada kadının çocukları da şöyle isyan ediyordu “really? jesus christ! ı really mean it!” evet bence havalimanını özetleyen iki cümle budur. indikten sonra otobüslere ulaşma aşamasındaki rezilliklere değinmek dahi istemiyorum. he çok mıhteşem bütün turistler hayran hayran fotoğraf çekiyo. evet hı hı. herkes bizi kıskaniyi. bence daha çok düğünlerde ne var ne yok bütün pullu payetli kıyafetleri üzerine geçirip saçını kabartıp topuz yaptırıp muhteşem tarz ve güzel olduğunu zanneden görümce ve eltilere benziyor yeni havalimanı.
  • basakşehirli vatandaşların işine gelen havalimanıdır.
  • sanırım yurtiçi gidiş uçuşlarinda bir problem yok. istanbul-izmir gece 12 ucusum soyle gerceklesmekte:
    9da besiktas iskeleden otobuse binis, 10 da inis, 2 nolu kapidan giris, hemen sagdaki pegasus kontuarlari, yine hemen arkasindaki guvenlikten gecis, guvenlikten g9 kapisina varmam tam 8 dk ve yuruyen platformlarla.

ic hatlarin tasarimi cok guzel, prizin oldugu business masalar laptop ile calisabilecegin, bildigin milletin yattigi puflar, ortada yapay agacli bir mekan, yuksek genis iyi aydinlatmali ferah ortam. aydinlatmasi da sakin.
  • üşenmedim, airmundo.com sitesinde istanbul havaalanını kullanan yabancıların görüşlerini okudum, bir türk olarak utandım. hadi biz akp'ye karşı önyargılıyız, 'gısganıyoruz', bu adamlar neden gömüyorlar bu kadar?
    15-20 kişinin yorumlarını okudum, sadece bir tanesi olumluydu; diğerleri nötr bile değil! hepsi 'aman, sakın, bu havaalanını kullanıp rezil olmayın' anlamında şeyler yazmış.
    bir yorumu örnek olarak buraya kopyalıyorum, isteyen linke tıklayıp diger yorumları da okuyabilir.

https://airmundo.com/…/istanbul-new-airport/reviews
    airmundo
    "ı think ı'm going to be repeating what many other people have already said here.
    this is a big, impressive airport, so it actually looks good.
    however, there's so much that is not good that ı'm going to have to recommend that, if you have a very short connection, or a very long connection, you avoıd this airport for now.
    ı used the old ataturk airport a lot and had my routine working beautifully. the problem was that that airport just wasn't big enough and struggled to cope with the volumes.
    however, in rushing to switch over completely to the new ıstanbul airport, they've made the mistake of putting the politics first, instead of the customers.
    so, sure, the airport's open, but there are a lot of weaknesses that need to be addressed.
    firstly, taxi-ing from and to the runway currently seems to take forever. ı'd say it's at least 20 mins and, on a busy morning, ı've already experienced much longer.
    when you get to the terminal, there are moving walkways but, again, not nearly enough. so you now have to walk forever to get to the transfers area. that itself is fine. however, although it's all new and modern, it's frankly no better than it was before, at ataturk.
    you then walk to the main shopping area, which seems to serve as the 'hub' to continue on to the various 'wings' where the departure gates are located. (and, by the way, please don't waste your time trying to get any meaningful information or directions out of the 'helper' staff. every one ı've spoken to spoke very poor english.)
    also, they don't seem to have given any thought to installing moving walkways through this shopping area, which means that it really does take ages to pass through it.
    to give you an example, this morning, the screen told me my departure gate was b9b. ı was quite close, so needed only 15 mins to get there. however, just before ı arrived, they changed it to f9a, which meant that ı have to turn around and walk all the way back to the 'hub' and make my way to my changed gate. walking time? 30 mins! (and yes, ı am very fit and no, ı'm not joking!)
    also, as some other people have already said, because they have made the unforgivable mistake of not finishing the new metro link yet to connect to the planned upgraded gayretteppe station, a lot of people just don't have enough time to leave the airport and make their way to a hotel outside. this means that a lot more people are currently hanging around the airport, making it quite difficult to find somewhere convenient and sit, eat, read etc.
    so, the obvious short-term solution is to go to the integral hotel, right? wrong. far too expensive for your average traveller.
    the next alternative's got to be a lounge. wrong again however! they only have three (3). there's one for gold members only, another for business travellers only and only one pay-as-you-go lounge which, ı think, was charging around €60. again, far too much for someone who just wants to relax for a few hours in a comfortable seat, use a reliable wıfı and get something to eat.
    on the optimistic side, they will eventually finish the metro link and ı'd expect that hotels will mushroom up around each of the stops between the terminal and the gayretteppe 'hub' station. however, ı my money says it won't be finished late this year as planned, but will be well into 2020.
    this is the problem with turkish airlines. they're just not very efficient at all.
    they've always had a problem with flight delays and cancellations and, based on what ı'm seeing right now, ı fear that they and that are not getting any better.
    so, if you decide to go through this airport, good luck and stay patient."
  • t:istanbul’un yeni havalimanı.

afedersin ama götüm gibi bir havalimanı. hatay’dan dönerken kullanmak zorunda kaldık. sabiha gökçen’e bilet bulamadığımızdan tabi ki. zaten geldiğimiz uçak anlatılmaz yaşanır cinsten. her yanımız arap ve çocuklarıyla doluydu. uçaktan inerken oturdukları koltukları görmeniz lazım bütün pislikleri yerlerde.

neyse konuya geleyim. 21:55 te inen uçağımızda ilk anons “dünyanın buluşma noktası istanbul havalimanına hoş geldiniz” şeklindeydi. 17 dakika taksi yaptıktan sonra gelen ikinci anonsla kapıya yanaşmak için 25 dakika beklememiz gerektiğini söyledi pilotumuz. sonuç olarak 22:34 te uçaktan inebildik. bagaj bölümüne gitmemiz tüm yürüyen bantları kullandığımız halde 20 dakika sürdü. buna rağmen 10 dakika kadar da bagaj bekledik. 23:17 de terminalden çıkabildik. tüm yorumlarda katıldığım tek nokta çok büyük olması onun dışında bir numarası yok. fakat benim uçaktan inip bir vasıtaya binmem bir buçuk saatimi alacaksa yemişim öyle büyüklüğü. zorunda kalmadıkça kesinlikle kullanmam.
hesabın var mı? giriş yap