şükela:  tümü | bugün
 • 20 şubat'tan itibaren seferlerine başlayacak olan tcdd ekspresi.

  en başta sadece sofya'ya kadar uzanırken (halkalı-sofya ortalama 10 saat görünüyor), 2 haziran'dan itibaren belgrad ve bükreş'e uzanacakmış.

  tren ve yolculuk severlere duyurulur.

  kaynak: tcdd twitter hesabı
 • bunun trabzon'a gideninden kaldı mı sizde?
 • nisan ayı ortasında kullanacağım avrupa yönlü tren seferimiz.

  bosfor express olarak lanse edenler oluyor ama değil. adı, istanbul-sofya expresi olarak konulmuştur. bosfor expresi istanbul-bükreş arasında, otobüs aktarmaları ile şu anda yarım yamalak devam etmektedir. bakanlığımızın verdiği bilgiye göre haziran ayında direk seferler tekrar başlayacaktır.
  işin güzel ve süpriz tarafı ise istanbul-sofya hattının belgrad'a uzatılması olmuştur. bundan 10 yıl kadar önce niş'e kadar giden bu hat iptal edilmişti. bu durumda sadece bulgaristan transit vizesi ile istanbul'dan sırbistan'a vizesiz geçiş yapmak mümkün olacak (sırbistan türkiye ye vize uygulamasına geçmediği sürece). böylelikle vizesiz balkan ülkelerine geçiş için bir kapı daha açılmış olacak.
  benim için tren yolculukları herzaman terapi gibi olmuştur. vaktiniz varsa tren yolculuğu çok dinlendirici olabilir. zaman yavaş yavaş akar, sakin sakin düşünür, güzel güzel dinlenirsiniz.
  not: uçak varken trenemi binilir diyene uçarak tekme atasım gelir. mesele varmak değil yeğen.

  not2: uçak yada arabayla giderken bir jack daniels acip yanina cerez koyabiliyorsan sorun yok. tren de var bu şansın evet.
 • 540 km mesafeyi araçla (kapıkulede oyalanmazsan) 5 saate geçebilecekken neden trenle 10 saatte gitmek isteyelim! bir de neden bu trenin adı hızlı tren? avrupa'da japonya'da hızlı trenler saate 400km yol yaparken bizim ki neden 50km hız yapıyor ve biz buna nasıl hızlı diyoruz ?
  konulu link
 • yolda olmak diye bir güzellik var, varmaktan daha keyifli olabiliyor kimilerince.

  rotaya bakmak lazım, yoksa uçakla 2 saat süren kars istanbul seferini trenle 36 saatte bitirmenin bir sebebi vardır elbet.

  sonra ırıbıyla biş sııte gidiliyir, gidilmiyor işte, varılıyor ancak.
 • 20 gün kadar önce kullandığım tren. deneyimimi kısaca anlatayım, kullanmak isteyenlere yardımcı olur.

  trende iki tip vagon var: kuşetli ve yataklı. kuşetli vagonun bir kişilik fiyatı 120 lira. biletleri sirkeci garından alabilirsiniz. (kuşetli vagonu bilmeyenler için açıklayayım; 4 kişilik bir kompartman ama 4 tane açılır kapanır yatak içeriyor. gece bu yataklarda uyuyabiliyorsunuz. google görsellerde aratıp neye benzediğini görebilirsiniz) yataklı vagondan emin değilim. tren halkalıdan 22.40'ta hareket ediyor. sirkeci garından halkalıya servis(otobüs) var, servis garın deniz tarafına bakan kapısının önünden 21.30'da hareket ediyor. tren halkalıdan hareket ettikten hemen sonra tcdd personeli nevresim takımı ve yastık dağıtıyor. onlarla kendi yatağınızı yapabilirsiniz. ayrıca yarım litre su, çizi ve meyve suyu dağıtılıyor. trende yemekli vagon ya da büfe yok; dolayısıyla aç gelmeyin. ya da yanınızda yiyecek bir şeyler getirin. treni genelde yabancılar kullanıyor. benim kompartmanda 3 tane fransız vardı. tren saat 02.30 gibi kapıkuleye geldi. burada trenden inip pasaport kontrolü yapılacak yere gidiyorsunuz. yurtdışı çıkış pulunu orada gümrük memurundan alabiliyorsunuz. pasaport kontrolü uzayabiliyor o yüzden yatağınıza biran evvel dönmek istiyorsanız tren durduğunda turistler ne olduğunu anlamadan trenden inip kontrole koşun, sonra da yatağınıza geri dönün. zaten bir daha yataktan çıkmanıza gerek kalmayacak yolculuk sonuna kadar. pasaport kontrolü bitip herkes trene dönünce bu sefer gümrük memuru geliyor ve pasaportlardaki mühürü tekrar kontrol edip deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra tren tekrar hareket ediyor. bulgar sınırını biraz geçince duruyor bu sefer bulgar gümrük memuru deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra bulgar pasaport polisi gelip pasaportları topluyor, siz trenden hiç inmiyorsunuz. sonra da gelip pasaportları geri dağıtıyor. bunların hepsi bitip tekrar yola çıkmamız sanırım 05.30'u buldu. sabah saat 10.30 gibi de sofya tren garına vardık.
 • tren yolculuğu tutkunlarına ilaç gibi gelen eksprestir. gümrük işlemleri dahil on bir saat alan keyifli bir yolculuk. schengen vizesi olanlar bir komşu ziyareti yapıp dönebilirler.
  sofya'ya trenle yolculuk
 • 21-23 nisan'da gidip geldiğimiz 4 kişilik kuşette kişi başı 271 tl ödediğimiz eksprestir efendim. işe yarayabileceğini düşündüğüm tavsiye/notlar şu şekilde:

  *kuşette 4 kişi değilseniz bile 4'e tamamlayacak şekilde çocuk bileti alabilirsiniz, aksi takdirde huzurlu uyumanız pek mümkün olmayabilir.

  *bileti internetten değil sirkeci'den almak gerek ama gitmeden telefonla bilgi alabilirsiniz, adamlar sağolsun bilal'e anlatır gibi anlatıyor. fiyatlama sistemleri biraz karmaşık zaten ama kuantum fiziği de değil sonuçta, elbet çözülüyor :)

  *marmaray bağlantı inşaatından dolayı halkalı tren garı gerçekten de böbreğinizi alacaklarmış gibi bir yerde, uberle gittik ve dört döndük bulabilmek için girişi. dönüşte sirkeci'ye servis kullandık, sanırım giderken de en mantıklı opsiyon bu çünkü tren servis gelmeden hareket etmiyormuş.

  *tren görevlileri çok babacan ve yardımcılar, zaten fazlaca işiniz düşmüyor kendilerine ama herhangi bir şey sormak isterseniz ilgileniyorlar ziyadesiyle.

  *hiçbir yiyecek-içecek satışı yok; kişi başı 330 ml su, bir paket çizi ve bir küçük meyve suyu dağıtıyorlar. biz kıtlıktan çıkmışçasına malzeme götürdüğümüz için çoğunu trende bıraktık.

  *dağıtılan çarşaf takımları oldukça temiz, ben yine de yastık kılıfı götürdüm, hani pimpirikliyseniz çantaya atabilirsiniz.

  *gecenin köründe trenden indi, trene bindileri saymazsak oldukça konforlu yolculuktu. harç pulunu alarak gittik ama çok majör bir sıra avantajı sağlamadı kuyrukta, yine de seyahat öncesi almak mantıklı.

  *trendeki tuvaletler bir süre sonra leşleşiyor, erken gitmekte ve sonrasında fazla sıvı tüketmemekte fayda var. bir de tuvalet kağıdını yanınıza almanız hayat kurtarıcı oluyor.

  *sofya tren garı halkalı'nın aksine hayli merkezi, 20 dakikalık yürüyüşle şehrin göbeğine varabiliyorsunuz. zaten şehir de yarım günde geziliyor. hani görmeyerek çok bir şey kaçırmadığınız bir şehir sofya ama hafta sonu için kafa dağıtmaya gidelim, yiyip içip dönelim için makul bir alternatif.

  böyleyken böyle.