şükela:  tümü | bugün
 • 20 şubat'tan itibaren seferlerine başlayacak olan tcdd ekspresi.

  en başta sadece sofya'ya kadar uzanırken (halkalı-sofya ortalama 10 saat görünüyor), 2 haziran'dan itibaren belgrad ve bükreş'e uzanacakmış.

  tren ve yolculuk severlere duyurulur.

  kaynak: tcdd twitter hesabı
 • nisan ayı ortasında kullanacağım avrupa yönlü tren seferimiz.

  bosfor express olarak lanse edenler oluyor ama değil. adı, istanbul-sofya expresi olarak konulmuştur. bosfor expresi istanbul-bükreş arasında, otobüs aktarmaları ile şu anda yarım yamalak devam etmektedir. bakanlığımızın verdiği bilgiye göre haziran ayında direk seferler tekrar başlayacaktır.
  işin güzel ve süpriz tarafı ise istanbul-sofya hattının belgrad'a uzatılması olmuştur. bundan 10 yıl kadar önce niş'e kadar giden bu hat iptal edilmişti. bu durumda sadece bulgaristan transit vizesi ile istanbul'dan sırbistan'a vizesiz geçiş yapmak mümkün olacak (sırbistan türkiye ye vize uygulamasına geçmediği sürece). böylelikle vizesiz balkan ülkelerine geçiş için bir kapı daha açılmış olacak.
  benim için tren yolculukları herzaman terapi gibi olmuştur. vaktiniz varsa tren yolculuğu çok dinlendirici olabilir. zaman yavaş yavaş akar, sakin sakin düşünür, güzel güzel dinlenirsiniz.
  not: uçak varken trenemi binilir diyene uçarak tekme atasım gelir. mesele varmak değil yeğen.

  not2: uçak yada arabayla giderken bir jack daniels acip yanina cerez koyabiliyorsan sorun yok. tren de var bu şansın evet.
 • 540 km mesafeyi araçla (kapıkulede oyalanmazsan) 5 saate geçebilecekken neden trenle 10 saatte gitmek isteyelim! bir de neden bu trenin adı hızlı tren? avrupa'da japonya'da hızlı trenler saate 400km yol yaparken bizim ki neden 50km hız yapıyor ve biz buna nasıl hızlı diyoruz ?
  konulu link
 • yolda olmak diye bir güzellik var, varmaktan daha keyifli olabiliyor kimilerince.

  rotaya bakmak lazım, yoksa uçakla 2 saat süren kars istanbul seferini trenle 36 saatte bitirmenin bir sebebi vardır elbet.

  sonra ırıbıyla biş sııte gidiliyir, gidilmiyor işte, varılıyor ancak.
 • 20 gün kadar önce kullandığım tren. deneyimimi kısaca anlatayım, kullanmak isteyenlere yardımcı olur.

  trende iki tip vagon var: kuşetli ve yataklı. kuşetli vagonun bir kişilik fiyatı 120 lira. biletleri sirkeci garından alabilirsiniz. (kuşetli vagonu bilmeyenler için açıklayayım; 4 kişilik bir kompartman ama 4 tane açılır kapanır yatak içeriyor. gece bu yataklarda uyuyabiliyorsunuz. google görsellerde aratıp neye benzediğini görebilirsiniz) yataklı vagondan emin değilim. tren halkalıdan 22.40'ta hareket ediyor. sirkeci garından halkalıya servis(otobüs) var, servis garın deniz tarafına bakan kapısının önünden 21.30'da hareket ediyor. tren halkalıdan hareket ettikten hemen sonra tcdd personeli nevresim takımı ve yastık dağıtıyor. onlarla kendi yatağınızı yapabilirsiniz. ayrıca yarım litre su, çizi ve meyve suyu dağıtılıyor. trende yemekli vagon ya da büfe yok; dolayısıyla aç gelmeyin. ya da yanınızda yiyecek bir şeyler getirin. treni genelde yabancılar kullanıyor. benim kompartmanda 3 tane fransız vardı. tren saat 02.30 gibi kapıkuleye geldi. burada trenden inip pasaport kontrolü yapılacak yere gidiyorsunuz. yurtdışı çıkış pulunu orada gümrük memurundan alabiliyorsunuz. pasaport kontrolü uzayabiliyor o yüzden yatağınıza biran evvel dönmek istiyorsanız tren durduğunda turistler ne olduğunu anlamadan trenden inip kontrole koşun, sonra da yatağınıza geri dönün. zaten bir daha yataktan çıkmanıza gerek kalmayacak yolculuk sonuna kadar. pasaport kontrolü bitip herkes trene dönünce bu sefer gümrük memuru geliyor ve pasaportlardaki mühürü tekrar kontrol edip deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra tren tekrar hareket ediyor. bulgar sınırını biraz geçince duruyor bu sefer bulgar gümrük memuru deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra bulgar pasaport polisi gelip pasaportları topluyor, siz trenden hiç inmiyorsunuz. sonra da gelip pasaportları geri dağıtıyor. bunların hepsi bitip tekrar yola çıkmamız sanırım 05.30'u buldu. sabah saat 10.30 gibi de sofya tren garına vardık.
 • tren yolculuğu tutkunlarına ilaç gibi gelen eksprestir. gümrük işlemleri dahil on bir saat alan keyifli bir yolculuk. schengen vizesi olanlar bir komşu ziyareti yapıp dönebilirler.
  sofya'ya trenle yolculuk