şükela:  tümü | bugün
 • yök'ten sonra istanbul üniversitesi bünyesinde sosyal bilimler alanında lisansüstü öğretimi ve çalışmalarını yürütmek üzere kurulan birim.

  beyazıt'taki merkez kampüsün yanında, iletişim fakültesi'nin kıyısında konuşlanmıştı.
 • 2008-2009 öğretim yılı için başvuru yapmak isteyenlerden iade edilmeyeceğini belirterek 100 (yazıyla: yüz) ytl başvuru parası isteyen institüyt.
 • yüksek lisansa başvururken istenen 100 ytl gibi kucuk(!) meblayı, aynı fakulte altında olsa bile iki ayrı bolume basvurunca 200 ytl cige cıkarmakta olan enstitü.
 • başvuruda olduğu gibi kayıtta da her nanenin noterden onaylı suretini istemektedir. vesikalığı eslemişler neyse ki. hayır sekiz tane bir de. don gömlek çıkardık artık noterden. sezarın hakkını sezara vermek lazım bir yandan da, adamlar not düşmüş listenin sonuna: "ön kayıtta onaylı suretini vermeyenler belgelerin onaylı suretini verecekler." zaten onaylı suretini vermeyeni ön kayıtta kabul etmemişken "ön kayıtta onaylı suretini vermeyenler" adı altında bir kümeleştirmeye gitmenin mantığını anlayabilen beri gelsin, sezar da şansına küssün. askerlik belgesinden de 2 adet istiyor efendiler. zaten verdik biz onu ön kayıtta, senin çekirdek çitleyeceğin varsa külahından bana ne kardeşim diyesim geliyor ama diyemiyorum zira elimizin mahkum olduğu noktada neremizin gardiyan olduğu izahtan varestedir.
 • kesinlikle çok yavaş çalışan, çalışanları da gayet sevimsiz ve nedense hep sinirli olan bir öğrenci işlerine de sahip enstitü.
 • doktora sınavlarının mülkat tarihleri açıklamasında kafayı yedirten enstitü.

  1. gün.

  balikci filozof: efendim, doktora sınavına başvurmuştum. bölümlerin mülakat tarihleri daha sonra açıklanacak denilmişti. belli oldu mu?

  enstitü görevlisi: 2-6 şubat arası.

  bf: efendim, onu biliyorum. ben x bölümüne başvurdum. onun sınavı hangi gün onu öğrenmek istiyorum. ne zaman açıklanır?

  eg: 2 şubatta.

  bf: olur mu efendim, o gün sınavlar başlıyor. ben a şehrinden geleceğim. ya o gün sınavım varsa, nasıl olacak o?

  eg: o zaman cuma (30 ocak 2009) günü açıklanabilir.

  2. gün.

  bf: efendim, doktora mülakat sınavlarının tarihleri belli oldu mu?

  eg: biz açıklamıyoruz.

  bf: ee, ben sınava ne zaman gireceğimi nasıl öğreneceğim?

  eg: bölümleri arayıp soracaksınız?

  bf: nasıl yani? enstitü bunu açıklamak durumunda değil mi?

  eg: değil.

  sonuç: sınava girilecek bölümler tek tek aranır. onların bir kısmı da, "aaa bahar dönemi doktora sınavı mı açmışız"der. ikna edilir. sınav günleri öğrenilir.

  5-6 şubat 2009'da istanbuldayım efendim. beklerim.
 • 2009-2010 öğrenci alımı için mülakat tarihlerini açıklamıştır.
  http://sbe.istanbul.edu.tr/…asp?icerik=haber&id=192
 • 26-05-2011 itibariyle kapısında uzun kuyruklar oluşmuş üniversitedir. yüzlerce kişi yüksek lisans başvurusu için gelmiş. uzun bir süre bekledim ve anladım ki bana sıra gelmeyecek. yarın sabah erkenden gidip belgelerimi teslim etmeyi düşünüyorum.
 • bugün yaklaşık 500-700 kişinin yüksek lisans başvurusunu birden almaya çalışmış, ama berbat yönetimi sayesinde kim bilir kaçta işini bitirmiş kurum. kime küfredeceğimizi şaşırdık, normalde 1 ay süren başvuruyu 5 güne sığdıranlara mı, yoksa ales açıklanmadan başvuruları başlatanlara mı, ya da koskoca enstitüye 5 tane memur koyanlara mı?

  bugün benden sonra (7'den sonra yani) ne oldu bilmem ancak, bugün orada olan insanlar işlerinin halledilmesi uğruna yağmalamaktan vazgeçtiler enstitüyü. yoksa 500 kişide de o potansiyel vardı.

  ve anladım ki, başvuran kişiler istanbul üniversitesi için fazla medeniler.
 • yüksek lisans başvurularında, bugün için ortalama ayakta sırada bekleme süresini sekiz saat tutarak rekor kırmış olabilen enstitü. sabah gelenler akşam 19:00 gibi çıkabildi. sıra düzeni numara vs. doğru düzgün yok, sokaklarca süren bir sıra. hiç kimseyi mağdur etmek istemiyorlarmış, başvurular bitene kadar çalışacaklarmış. ben tabii mağdur olmadım 8 saat ayakta bekleyerek.