9 entry daha
  • istanbul'un dunya kenti, new york city'nin ise kuresel kent olarak tanimlandigi bir karsilastirmadir.
  • ikisi de biribirinden berbat ve yasanmasi guc sehirlerdir.
  • kıyaslama kaldırmazlar. new york city her türlü koyar. ben ki bir istanbul aşığı insandım.. new york u görene kadar. görmez olaydım, gitmez olaydım. böyle bir modernlik, rahatlık, insancıllık ve iyi işleyen sistem yok. ben ki sistemin her türlüsüne uyuz olur, kural görünce yıkmadan rahat edemezdim.. way bana waylar bana.. şimdi istanbul da fena diil yeaa die kendi kendimi kandırmaya çalışıyorum..
  • tabii ki istanbul'un alacagi karsilasmadir. istanbul turklere ragmen bu kadar buyuleyici ise bence zaten sozun bittigi yerdir. new york tam bir bina yigini olmakla beraber o cafcafliligiyla sizi ceker ama benim kentimin samimiyeti ve otantikligi yoktur olamaz da.
  • her ikisi de kendi ülke insanının büyük şehir olarak bildiği yerdir. bu nedenle her ikisinin de taşralı olduğu yüz metre uzaktan belli yerli turisti vardır.
    her ikisinde de bir sürü dil konuşulur. büyük olasılıkla new york'da konuşulan dillerin adlarını*** seslerden çıkarabilirsiniz ancak istanbul'da konuşulan dilleri seslerinden bile tanıyamamanız olasıdır.

istanbul'un taşı toprağı altın iken new york'da havadan para kazanılabilmektedir. istanbullu subprime mortgage krizi çıkarmayı henüz başaramadı.
    new york'da numaralı ruhsuzluk* varken istanbul'da orijinal isimler** vardır.
    istanbul'u sultanahmet-istiklal'den, new york'u da manhattan'dan ibaret sanan bir sürü insan vardır. bu nedenle güzellik veya çirkinliğini yüzeysel olarak anlatan insan sayısı çayırdaki otlardan fazladır.
    türk hijyen sistemine göre new york daha pistir. lağımda yaşayan ninja kaplumbağalar çok yaratıcı bir çizgi roman değil anlayacağınız. wikipedia sayılarına göre de new york daha kalabalıktır.
    bazı diğer türkiye şehirlerine* göre daha iyi bir toplu ulaşım ağına sahiptir istanbul, ama bir new york değildir. sanmayın ki new york toplu ulaşımı süperdir; hele bir metroyu orta boy bir bavulla kullanmaya çalışın.
    medeniyet ve tarihsellik anlamında istanbul new york'a birkaç boy fark atıyor halde iken new york özentiliği istanbul'da var olan birşeydir. bu nedenle de 212 her iki şehirde de bir alan kodu olmuştur, örneğin.

ikisi de hem boğazı, hem gökdeleni, hem de feng shuisi olan hong kong değildir.
  • ikisinde de belli süreler yaşamış biri olarak diyebilirim ki, istanbul'u seçen adam çok alaturka birisidir, geleneklere bağlıdır, yargılayamazsınız, öyle düşünüyordur. new york'u seçen de daha batı düşünceli, biraz daha rahat, biraz daha bağımsız olabilen bir kişidir. iki şehir arasındaki fark da budur. istanbul orientaldir. new york ise günümüz metropolitidir.
  • ikisinde yaşayanlar da aynı edebiyatla hatun tavlama işine girişmektedir.
    "kırsala gideceğim jane, ufak bir barakam olacak. bir köpeğim ve sebzelerim.."
    "kalbim ege'de kaldı buse. hormonsuz domates yiyeceğim ayvalık'ta, bu şehri bırakıyorum"
  • biri simcity oynar gibi oluşturulmuştur diğeri ise laz müteahhitler tarafından.
  • ikisinde de hatırı sayılır miktarda ve sadece gezmiş bir insan olarak new york city nin havada karada sikeceğini düşündüğüm karşılaştırma. istanbul metropollarin hala en taşralısıyken, new york kozmopolit şehir olma konusunda birinci olamasa da* en keyiflilerinden birisidir.

ışık hızıyla gelen edit: taşralı olmak kötü bir şey değil, sadece geleneklere daha çok bağlı olan insanların ağırlığını hissedebilirsiniz istanbulda.
19 entry daha
hesabın var mı? giriş yap