• debe editi: aspava'nın ne olduğunu soran çok sayıda mesaj geldi. kendimce tanımlayayım. aspava özünde bir pide kebap salonu. ne kadar doğru bilmiyorum, "allah sağlık para afiyet versin amin"in kısaltmasıymış. ama ankaralılar için aspava'yı sıradan bir pide kebap salonundan ayıran şey bir kültür, bir ritüel halini almış olmasıdır. dostlarla geçirilen alkollü gecelerin sonlandığı, herkesin mutlu mesut evine dağıldığı yerdir. ankaralılar için karın doyurmaktan da öte bir ibadet şeklidir* #115406514
    ayrıca bu entry nasıl debe'ye girdi lan?

aspava'nın anlam ve önemi envai çesit ikramları ve müşteriye gösterilen alakadır. istanbul dediğin memlekette herkes tuttuğunu sikiyor.

tanım: aspava istanbul'un dinamiklerine aykırı olduğundandır.

izmir'de de yoktur mesela. bunun sebebi de izmirlinin gittiği mekanda insan gibi muamele görmeye alışık olmaması olabilir. genelde izmir'de bir mekana gittiğinizde müşteri gibi değil alacaklı gibi karşılanırsınız. çalışanları suratsız, işletmecileri hep bi memnuniyetsizlik hali içindedir. bir izmirliyi aspavaya götürün eminim aklını oynatacaktır.

not: izmirspor

edit: çok sayıda yazardan izmir'de aspava olduğu ile ilgili mesaj geldi. en kısa zamanda deneyeceğim. umarım başarılıdır. böylece sırf ssk yemek için ankara'ya gitme zahmetinden kurtulmuş olurum.*
  • ankara’da mudavimcilik vardir gencler. istanbul esnafi bunu pek siklemez. biri gider bi gelir kafasinda işletmeci mantigi oldugu için, hizmette ona gore kalitesizdir genelde.
    ama ankara’daki adam musteriyi cekmeyi degil tutmayi yegler. bunun icinde hizmet kalitesine, lezzetine, ikramına onem verir. aspavalarda bu konuda gayet iyilerdir. sen hangi lokantada yemekten sonra uzun marlboro ikram edildigini gordun. (bkz: swh)
  • şansıma 3 ay yaşamıştım ankarada 2010 senesinde esattaki bir aspavadan haftanın 5 günü yiyip manda gibi olmuştum.
  • yıldız aspava ve özcelik favorim ikisi yanyana zaten hatta 3 tane yan yana yıldız biraz tuzlu geldi tuzlu derken tad olarak.
  • allah
    sağlık
    para
    aşk
    vermediği için
    amin denilememesinden dolayıdır.

istanbul’da hepsi birden olmaz.

edit: aşkdeğil afiyet dedi bi çok kişi. dedim ki onlara siz aşktan ne anlarsınız bre gafiller.
  • istanbullularda ağız tadı olmamasından kaynaklıdır.

bu olayı defalarca tecrübe ettim. ne zaman istanbul'da yaşayan birisi ile yemek muhabbeti etsem yemek yiyebilecek normal fiyatlı güzel bir yer olmadığında nbahsederim ve "abi seni düzgün yere görürmemişler. xxxx 'e götüreyim seni. süper .... sı var." şeklinde bir cevap alırım. sonrasında bu söylenilen mekanlara o kişilerle birlikte gideriz. ankarada 20 tl vermeyeceğimiz yemeğe 70-80 tl öder, doymadan kalkarız. o mekanlar başka bir şehirde olsa kimse kapısından içeri girmez, o yemeklere para vermez. gel gelelim bu durumu istanbul'da yaşayanlara anlatmak imkansız gibi bir şey.

örnek vermek gerekirse: istanbul'da bir dönem meşhur olup zincir haline gelen "kasap döner" için "ankara'da açsa batar bunlar." derdim. nitekim bahçelievler 7.caddede bir dükkan açtılar. diğer kebapçılarla rekabet edebilmek için "ne yerseniz %50 si bizden." şeklinde istanbul'da görülmemiş bir kampanya yaptılar. 6 ay içerisinde dükkanı kapatıp gittiler.

kısacası anadolu'da marka olmuş herhangi bir gıda/yemek üreticisi istanbul'da dükkan açabilirse köşe olur. istanbul'daki -hayvan gibi pahalı olan sosyete yerleri tenzih ederek söyleyim- bu tarz mekanların hiçbirisi anadolu'da tutunamaz.
  • olsa da ankaralılar’ın gitmeyecek olmasındandır.

küçükesat’taki aspava’nın yerini tutar mı hiç?

tutmaz.

çocukluk anısı yok çünkü.
  • liselilere açıklama yapmayı gerektiren başlıktır. öncelikle aspavanın en büyük olayı sabaha kadar açık olmasıdır yani gündüz döner isteyen normal ankaralı aspavaya asla gitmez.
    cici piknik var peçenek var bunun için.
    gece mekandan çıkınca sigaran da bittiyse hele gidersin aspavaya sigarandan tut cacık, patates her türlü ikramla birlikte güzel bir sosla bezenmiş ortalama bir yaprak döner dürüm gelir.
    sonunda da çayını içer kalkarsın.
    off aspava inanılmaz lezzetli gibi bir olay hiç bir zaman olmamıştır
  • olsa dürümü tosta bastırırsınız da ondan.
  • istanbul'da aspava açılırsa, dürümün içine patates kızartması, yeşil salata, havuç, kırmızı lahana, cin biber turşusu koyarak onu mahvederler. halbuki ankara'da sorusu ve cevabı basittir:

''soslu soğanlı mı?''
    ''sadece soslu'.'

bu yüzden o iş yaş istanbul'da.
hesabın var mı? giriş yap