• aslında başlık "istanbul'da motosiklet hırsızlarının çok rahat olması" olarak açılacaktı ama malum karakter sınırı.

yaz aylarının gelmesi ile motosiklet hırsızlıklarında da artış görülmeye başladı ve maalesef hem sözlükten ( çaylak ) hem de aynı motor grubundan arkadaşım bu çetelerin mağduru oldu. hırsızların çok rahat olmaları da yaramıza tuz biber oldu.

olayı kahramanı @alanderinligi ve arkadaşının motorları binanın otoparkından çalınıyor. polis çok da yardımcı olamıyor ve arkadaşlar kendi çabaları ile hırsızları başka motor çalarken yakalıyor. birini paket edip polise teslim ediyorlar ama hırsızlar kask taktığı için kendi motorları çalınırken çekilen görüntülerde onlar olduğu ispatlanamıyor.

olay uzun olarak anlatılıyor, fotoğraf ve videolar ile ispatlı. lütfen espri yapacak olanlar, gramer hatası arayacak olanlar, saçma sapan bkz. verecek olanlar uzak dursun. insanların yıllarca biriktirdiği para ile aldıkları motorlar çalınıyor mağduriyetler yaşanıyor. yardımcı olabilecekler ise lütfen iletişime geçsin.

--
    @alanderinligi anlatımı ile;

(beylikdüzü, barış mah. makyol çevresi) 09.06.2019 sabah saat 07:30'da uyandığımda arkadaşıma ve bana ait olan yamaha yzf-r25 model motosikletlerimizin binamızın otoparkından çalındığını fark ettim. durumu hızlıca arkadaşım buğra'yı arayarak anlattım. otoparka indiğimizde motosikletlerin gidon kilitlerinin kırılıp, disk kilidi ve zincirlerinin kesildiğini gördük. otoparkın giriş kapısı raylı sistem olduğu için, hırsızlar kapıyı yerinden kaldırıp rayından çıkarmışlar. bu şerefsizler yüzünden arabayı'da otoparktan çıkaramadık. ve taksiye atlayıp beylikdüzü karakoluna gittik. karakolda ifadelerimizi alıp, kısaca unutun motorları dediler. çevredeki iş yerlerinden kamera görüntüleri almaya çalıştık. ancak polis tutanağı olmadan hiç kimse yardımcı olmadı. her görüntü için polis karakolu ve kamera olan iş yerleri arasında mekik dokuduk. polisin belki bir saatte toplayacağı görüntüleri, akşam 10:00'a kadar ancak toplayabildik. olay akşamı internetten çalıntı motosiklet gruplarına paylaşımlarda bulundum. ve aynı çevrede çalınan motosikletleri araştırmaya başladım. sahibiden.com üzerinde bir ilan dikkatimi çekti, açıklamasında aynı gün motorunun çalındığını okudum. ilan sahibini aradım ve elindeki görüntüleri istedim. motorun sahibi görüntüleri whatsapp üzerinden gönderdiğinde, motosikletleri çalan şahısların kullandıkları kasklar eldivenler, ve itmek için kullandıkları motosikletin aynı olduğunu gördüm. ve bizim motosikletler ile bunun çalınması arasındaki süre farkı 15dk idi. yani adamlar aynı gün içerisinde 3 tane motosikleti 15dk arayla çaldı. ve bunu özellikle pazar sabahı yapıyorlar. kamera görüntülerinden hırsızların kullandıkları ortak güzergahları tespit etmeye başladım. ve 16.06.2019 tarihin bu güzergahlardan bir tanesi olan, migros avm aşağısı köşebaşı restoranların önünde 2 araç erketeye yattık. gözümden uyku akıyordu ama hırsızların buradan geçeceği içime doğuyordu. sabah oldu ve e-5 yanyol tamamen boştu. saat 06:30'a kadar bekledik ve gelen giden olmadı. yan araçtaki arkadaşım bu adamlar salak değil, gelmezler dedi ve aracı çalıştırıp eve doğru gitmeye başladı. aradan 5dk sonra buğra ve benim de ümidimiz kalmadı ve eve doğru aynı cadde üzerinden yola çıktık. sokağın köşesini dönmek üzereydik ki karşıdan gelen 2 motosiklet dikkatimi çekti. buğraya beklemesini söyledim. yakınlaştıklarında bunlar o adamlardı. yine aynı şekilde başkasının motosikletini çalıyorlardı. çalınan motosikletin farları kapalı ve çalışmayan vaziyette bir cbr-250'di. onu arkadan ittiren motosiklet ise plakasız bir honda cb650f. peşlerine takıldık ve takip etmeye başladık. haramidere durağından aşağıya doğru devam ettik, yolda polis ekiplerine ve diğer arkadaşlara haber verdik. hasırcıların altında dubalar ile kapalı bir otopark var. hırsızlar oraya girdi. peşlerinden içeriye daldık ve takip edildiklerini anladılar. hırsızlardan biri uzun boylu (185cm) diğeri ise tyrion lannister'dan hallice (155-160cm) civarında. küçük olan çalıntı motosikleti hemen fırlattı ve kaçmak için çalışan motora doğru yönlendi. biz de hızlıydık ve duramadık. motosiklete bindiği anda arkadan şahıslara çarptık. fiat sedici model araba tamamen dağıldı. kaza anında 2 airbag patladı. emniyet kemerlerimiz takılıydı, araçtan indik. hırsızlar düşmüştü ve kalktılar. şahıslarla göz gözeydik. küçük olan elini beline atınca yanındakinin ayağına bir tane tekme attım. arkadaşlar olay yerine araç ile yaklaşınca tekrar motosiklete bindiler ama marş almadı. hırsızlardan uzun boylu olan kaskını bana fırlattı ve kaçmaya başladı. diğeri de üstünde suç aletleri olan çantasını fırlattı. daha sonra yakından kovalamaya başladım. arkadaşların nefesi kesildi ve koşamadılar. küçük olan ağaçlık bir alana girdi ve gözden kayboldu. ben uzun boylu olanın peşinden koştum, yaklaşık 250-300 metre sonra yoldaki vatandaşlarında yardımıyla hırsızı yakaladık. hırsızın lakabı "kız ismet" ismet a.... olduğunu öğrendim. daha önceden "12" suç kaydı olan bu adam dışarıda ve yine hırsızlık yapıyor. motosikleti çalınan şahısla birlikte karakola geçtik ve şikayetçi olduk. ancak suçüstünde çaldıkları motosikletler hariç, geçen hafta bizim çalınan motosikletlerimizin suçunu kabul etmedi. ve arkadaşıyla ilgili bilgi vermedi. şu an şahıs tutuklu yargılanıyor. bizim motosikletleri çalan adamlar bunlar, kullandıkları plakasız motor, kask,eldiven, çanta, ve motosiklet üzerindeki bütün detaylar aynı, ben de bu şekilde yakaladım zaten!! ancak bizim dosya faili meçhul olarak gözüküyor. ismet a..... denilen bu orospu çocuğunun, audi arabası, 2 yaşında bir çocuğu, ve güzellik salonu var.
    fotoğraf ve videolardan bir kısmını link olarak paylaşacağım. lütfen bu konuda bize yardımcı olabilecek birileri varsa ulaşsın. bizim motosikletlerin hırsızı da bu şahıslar ve elimizdeki görüntülerle uyuşuyor.

avcılarda çalınan arkadaşın görüntüsü; https://twitter.com/…aba/status/1143403935451013120

kendi motosikletimin çalınma anından bi görüntü;
    https://twitter.com/…aba/status/1143404671597457409

arkadaşım buğra'nın motosikletinin çalınmasına ait görüntü;
    https://twitter.com/…aba/status/1143405197403852800

hırsızlarla ilgili görüntüler
    1- https://twitter.com/…aba/status/1143405743615434752 (olay günü ile ilgili kanıt)
    2- https://twitter.com/…aba/status/1143419783452536832 (ismet .....)

kısaca hırsızları bulduk ama motorları nasıl bulacağız bilemiyorum. yardımcı olabilecek varsa lütfen benimle ( @alanderinligi ) iletişime geçsin. hem maddi hem manevi çok yıprandım. halen çalınan motorun kredisini ödüyorum, en çok da o koyuyor.
  • yuh.. rezalet gibi rezalet.. şaşkınlık içindeyim.. vatandaşın kendi çabasıyla yaptığı operasyonu polisin yapamıyor olması da bu ülkenin ayıbı.. geçmiş olsun..
  • up. kokunun kurumasi lazim bu serefsizlerin
  • arkadaş haklı , bir savcı gibi ,bir polis gibi çalışmış. devletin yapması gerekenleri kendi yapmış ama gel gör ki elde var sıfır. maalesef şuna inanıyorum, bu çalınan motor bir emniyet müdürünün motoru olsa kamera kayıtları , vs. çalışılır bulunurdu o motorlar. bence işin en acısı motorun çalınması değil, adamına göre hizmettir. ama haklarını yemeyelim bazen de şaşırtıyorlar . arkadaşın motoru evinin önünden çalınmıştı aradan bir yıl geçti ,ümidi filan kestik tabi, bir gece urfa emniyet müdürlüğünden aradılar, çalınan motorunuz bulundu buyrun gelin alın dediler . çok şaşırmıştık. inşallah sizinki de bulunur . geçmiş olsun
  • up
  • yan komşularım 2 sene önce evlendiler ve ikisi de motosiklet hastası. 2 adet cbr1000rr motosikletleri çalındı 2 ay öncesine kadar.

kamera kayıtları falan herşey mevcut ama bir sonuç elde edemediler. bu hırsızların rahat olmasının temel sebebi; başka bir motosiklet ile gelmeleri ve kask takıyor olmaları.

dışarıdan herhangi biri baktığında çalmaya çalıştığı motosikletin sahibi olduğunu sanabiliyor ve bağırıp çağırmıyor. bir diğer seçenek korkuyor.

ilk çalınma videosuna bakın... kilidi kırmak için keşif yapıyor ve üstüne çıkıyor. eğer komşu tam keşif yaptığı an sesini çıkarmış olsa idi motosiklet çalınmamış olurdu. çünkü kilidi o panik ile kırıp kıramayacağını bilemeyeceğinden o riske girmezlerdi.

birde bu kadar güzel motosikletlerinizi nasıl sokak kenarına basit kilitler ile bırakabiliyorsunuz anlamıyorum... motosiklet almadan önce ekipman diz derler ya hanii.. o iş yalan. ilk önce koyabileceğin bir mekan belirlemen gerekiyor. daha sonra ekipmanını dizer, motosikletini alırsın.
  • polis savcı ne yapıyormuş bu adamlar bu kadar organize bu işleri yaparken...
    çevre karakolların haberi olmadığını ancak kuşlar inanır

organize işler...

halk artık kendi yakalayıp kendi sokuyor hapishaneye

yazık ülkeye..
  • zuruyetini siktiklerim,acimayacaksin bunlara,yakalayacaksin aga cekicle penseyle giriseceksin,iki kolunuda bogumlarindan kesip birakacan.oyle yasasin orospu cocuklari.bakalim birdaha yapabiliyorlarmi.
  • çalınan motosikletler muhtemelen parçalanıp, yedek parça olarak satılıyor, çıkma yedek parça satanlar detaylıca araştırılmalı, motosikleti çalan oç'nin piyasaya sürülmek üzere yedek parça verdiği biri yada birileri mutlaka vardır, onlara ulaşmayı deneyin.. umarım motosikletinizin izini bulursunuz.. :(
  • sen o kadar çalış çabala orospuu çocuğunun biri gelsin çalsın gitsin
    up up
hesabın var mı? giriş yap