• her gün salçasına protesto düzenleyip tomalardan su depolayacağımız günlerdir
  • barajlardaki doluluk oranlarının %29'a düşmesi ile bittabi olağan olandır.
  • teyemmum abdest kurslarına olan talebi arttıracak olan kesintilerdir.
  • tüm hızıyla devam ediyor. su kesintisi olmayacak açıklamasından sonra ben bütün şehri direk kesmelerini bekliyordum ama planlı gidecekler anlaşılan. zeytinburnu'nda 12 saattir yok mesela ve daha birçok ilçede. tasarruf mu yaptığınızı zannediyorsunuz? milletin dağ gibi bulaşığı çamaşırı birikti? ben kendim bizzat gavur amı gibi kokuyorum şu anda? ayrıca su gelir gelmez zula misali tuttuğumuz 2 büyük şişeyi dolduracağım. ben bile bunu yapacaksam sana oy veren kitle(!) ne yapacak sular gelince bir düşün?
  • iski'nin baraj doluluk oranlarinin gostermedigi bir bilgi var. bir kabin (tank, depo, baraj vs) doluluk orani belli bir oranin altina dustugunde icindeki siviyi kullanamazsiniz. bunun bir sebebi dipteki tortulardir, diger bir sebebi de sivinin pompa vs yontemlerle alinamaz hale gelmesidir. baraj golunun tam orta yerinde bir "gider" oldugunu ve barajdaki butun suyun bu gider ile alinabildigini dusunmeyin. barajdan/golden su alma devreleri yanlarda olur ve belli bir derinligin altindaki suyu alamaz. zaten bu suyu almak istemezsiniz cunku camura yakin bir kalitede ve tas toprak karisik olur.

peki buna karsi onlem almiyor muyuz? tabii ki aliyoruz.

bunlardan birisi saga sola su tasarrufunun faziletlerini anlatan afisler asmak.
    bir digeri su kesintileri ile suyun daha uzun sure dayanmasini saglamak.

ama asil onlem ise, karadeniz'den su alip gollere/barajlara basmak. karadeniz'in suyu az tuzlu oldugu icin dusuk miktarlarda barajlara/gollere, ozellikle terkos'a basiliyor. az tuzlu oldugu icin sebeke suyunun tuz miktarini cok etkilemiyor. aynisini akdeniz'de yapamazsiniz. dusuk miktarlarda basildigi icin de sebeke suyunun icinde cok seyrelmis olarak geliyor, laboratuar olcumlerinde bile hissedilmiyor.

ankara'daki rezalet ortadayken, istanbul'da da benzer bir durumun yasanmasi cok uzak degil. karadeniz'in suyunu islemden gecirmeden sebekeye vermek haricinde kalici bir cozum bulunamadigi taktirde kadir topbas'in da sebeke suyu ictigi sovlari goruruz herhalde.

1994'ten beri belediye baskanligi yapan rte ve arkadaslarinin boyle bir probleme cozum bulmamis olmasi cok sasirtici degildir.

"susuz kalmak allah'in takdiri. bu islerin fitratinda var." der gecerler.
  • muhtemelen yerel seçimlerden hemen sonra başlayacaktır ve uzun sürecektir.
  • ankaralılar gibi işi son ana bırakmadan, hemen şimdi şehirce yağmur duası etmeye başlarsak, allahın izniyle gerçekleşmeyecek kesintilerdir.
  • akp'nin istanbulda sonunu getirebilecek belki de tek realitedir.
    neticede sudan sebeple geldiler sudan sebeple gidebilirler...
  • marmaray'la bir şekilde çözülebileceğine inandığım sorun.
  • geç bile kalınmış gibi görünüyor.
    http://www.mgm.gov.tr/…ndirme/kuraklik-analizi.aspx
hesabın var mı? giriş yap