• maalesef bu dogru. istanbulda kimle konussam izmirden ev al ev bak bize diyor.

herkeste bi izmire kapak atalim davasi var.

arkadaslar birincisi izmirde iş ve sanayi yok. maaslar 1500-3000 tl arasi. en eğitimli kişi 3000 alıyor. 3 tane firma var zaten. en kalifiye eleman olsan umrunda değil adamın. sen gitsen yerine başvurcak 100bin izmirli aç eğitimli insan bekliyor sırada.

ev fiyatları ortalama 300bin dolaylarındaydı karşıyakada ama bu göç dalgası başladı şuan 1 milyondan ucuz ev yok karşıyakada. ayrıca sahil şeridi 1. derece deprem bölgesi. zemini tamamen bataklık.

sahil şeridi hariç medeniyet yok. iç bölgelerde kahramanların arkasında, karşıyaka sırtlarında, limontepede adamın götünü keserler. doğudan en fazla göç alan şehir. kars, ığdırın tamamı burda. abartısız söylüyorum.

trafik hızla artıyor. sabahları akşamları 1 saatten evvel eve gidemiyorsun ki mesafeler istanbulun 10 da biri. şehir büyüdükçe rakam artacak. her yer avm dolu. insanları avm müptelası. ayrıca arkadaşlıklar burda zayıftır. 10 kişiyle bi toplanma ayarlamak istesen 15 gün önceden planlaman gerekir. 1 hafta hala 7 si satar. son 2 gün kalan 2 si satar. son gün o 1 kişi için 4 saat telefonla arayıp zorla getirirsin.

sahili barzo kaynıyor. caddebostanı mumla ararsınız. burda sahilde koşan insanlara yan gözle bakarlar napıyor bu diye. caddebostanda, scooterlarla kaykaylarla bisikletlerle rahatça dolanırsınız. izmirde bunlara binerseniz s.ktir git ötede oyna derler. sahildeki koşu pistlerinde barzolar, ayılar köselelerle yürüyüş yapar. yanlarından koşarak geçersen sana omuz atar, yol vermez ya da arkandan laf söyler.

sahil pislik yuvası. bira şişeleri, çekirderler, suriyeliler işiyor sıçıyor ayrıca. daha dün karşıyaka sahilinde çay satan güzelim bi adamı kalbinden bıçaklayıp öldürdüler herkesin ortasında.

kültür sanat namına hiçbir şey yok. yılda 2 kez sıla gelir konser verir. o kadar. ünlü sanatçıları hele yabancı grupları unutun. rüyada göremezsiniz.

yurtdışına gitmeye kalksanız önce istanbul aktarması yapmak zorundasınız. başta aman nolcak dersin de bi süre sonra sikerim aktarmasını demeye başlarsın. 200 liraya gitceğin paris yolculuğu 400 olur kafadan zaten .

kötü arkadaşlar burası. hayat sıkıcı, dar ve ucuz. insanları vizyonsuz, insanları aşırı muhafazakar. (dini muhafazakarlıktan bahsetmiyorum)

istanbulda marjinal tipler kadıkoyde falan rahatça takılır. burda renkli pantolon giyene bile ipne derler herkes tiptip bakar.

bakmayın izmir güzel laflarına. gelmeyin. buralar çok kötü.
  • izmirliler istanbul’a gelip buraları bok edince sorun yok ama istanbullular izmir’e gelince “aman gelip buraları bok etmeyin”.

hassiktir oradan.

bir de bok edecek neyi kaldıysa. güneye geçerken görüyoruz, estetik yoksunu, yarrak gibi bir şehir. tek artısı buradaki sivaslı, rizeli, yozgatlı vs çomarların orada daha az olması. biraz da size gelsinler aq. siktiniz attınız istanbul’u.
  • gelin gelin izmir'de bok var dediğim durumdur..
    zaten son 2 senedir trafiğin halinden ve emlak fiyatlarındaki uçuştan da belli olacağı üzere son derece çok göç almakta olan şehrimiz artık içinden çıkılmaz hale geldi..
    izmir'i de istanbul'a benzettiniz sonunda..
  • 34 plakalı araçların trafikte çoğalmasıyla doğru bulduğum olay.

oğlum size istanbulda ehliyeti kim veriyor lan? kasaplar birliği yada manavcılar konfederasyonu mu dağıtıyor ehliyeti? mal mısınız amk?

trafik ışıklarına '' yol kenarlarında çeşitli renklerdeki ışıldaklar'' gözüyle bakmanız için ders mi aldınız? trafik uyarı ışıkları onlar geç-hazırlan-dur anlamına geliyor.

sollamak buralarda da normaldir ancak sağlamak nedir lan? sağ şeritten ilerliyorum adam sağıma geçmiş sellektör yapıyor? e kaldırıma çık amk. beni niye sağlıyorsun? plakaya bakıyorum ''34''

misal altınyol 3 şeritten oluşur. adam iki şerit gibi kullanıyor. orta şeriti es geçiyor. plaka ''34''

kornaya basmadan aracın hızlanamadığını zanneden mallarda bunlar. biz kornaya bir kere basarız '' dikkat et'' manasındadır. uzunca basarız '' hay amk '' manasında. adam çıkmış yola dattiri dat dat dattiri dat dat gidiyor. plaka elbette ''34''

hay skiim.
  • umraniye’den doplo aracımlan 8 çocuh, bacanak, enişte, kayınço, görümce kombinimizle yapacağımız eylem. bekle bizi izmir.
  • tüik verilerine göre son 6 ayda 16bin kişi istanbul'dan izmir'e göç etmiş.

http://www.ntv.com.tr/…e-goc,kux6zrtjk0wojqby977llg

izmir'de doğdum, büyüdüm, yaşıyorum. ama izmir'e bir vancouver, bir melbourne, bir auckland muamelesi yapılmasını gerçekten anlamıyorum.
  • deprem korkusu ile yapılacaksa şehrin iq ortalamasını ciddi şekilde düşürecek olandır.
  • her şey gibi bu göç olayının da boku çıktı. istanbul'da sigortacıyım. portfoyumun neredeyse %20'si kuzey ege ve ege'ye göç etmeye başladı.

sadece izlemekle yetiniyorum. keşke ben de harekete geçsem ve gidebilsem...
  • zaten 2 trilyona çıktı evlerin fiyatı sizin yüzünüzden. izmirin de anasını sikin gelin.
  • deprem nedeniyle gelip burada sağlam bina bulacaklarını düşünüyorlarsa ; oturulabilir yerlerde ki binaların en az 30 yıllık olduğunu hatırlatmak isterim.
hesabın var mı? giriş yap