• gelmeyin a.k yer kalmadı burda!
  • üst edit: gitmeyin. gelmeyin diyenlere uyup gitmemek lazımmış, yaşanacak yeri çok az ve aşırı pahalı bir şehir. başka bir şehir araştırmanızı öneririm. istanbul dan gidince ister istemez kıyaslıyor insan, ve izmir kıyaslanamayacak kadar zayıf kalıyor, pahalı ve belediye hizmetleri, trafiği tastamam olsa belki ama çok geride kalmış.

gelmeyin diyenlerin inadına, katma değer yaratmaya, genç yaşımda (36) geliyorum, bekle beni izmir, hatta aç kollarını.

- istanbul dan bıktım usandım 3 yıldır, ne kültürel etkinleri umrumda, nede başka güzellikleri

- izmir e 2018 de 6 kere gittim, mis gibi şehir, yolda yürürken kalabalık yok burnuna türlü çeşit ağaç, çiçek kokusu geliyor.

- insanlar stressiz, güler yüzlü, şehirde olmalarına rağmen kasaba sıcaklığı muhafaza edilmiş, ayak üstü kaynaşıyorsun

- gelme diyenlerin kimlere gelme dediklerini biliyorum ve zaten onlara tahammül edemediğim için bu şehri terkediyorum, saygısızca önüne atlayan araç ve yayalar, stresten bunalmış suratlar, patlayacak yer arayan sinir küpü tipler, her akşam kendini kaybedercesine yolda kapışma, sanarsın amaç bir istikamette yol almak değil savaşmak, en azından sinir savaşı, yol senindi benimdi, alın lan sizin olsun istanbul, bıktım artık, hayat çok kısa, işte geldik bile 40 a. yeter 60 ı beklemeden geç kalmışlık hissiyle egeye izmir' den giricem artık, oh bee.

***ben gelene kadar gelme demeyin, ben geleyim, ondan sonra, birlikte gelme deriz onlara :)))

1 ay içinde gerçekleştirmeyi planladığım bu düşünceyi, burada dile getirirken bile kuş gibi oldum, hafifledim, izmirin havasını hissettim burnumda, seviyorum uleyn
  • izmirliden çok izmirlicilik oynuyorlar,gülüyorum
  • istanbul'dan beni ziyarete gelen pek çok arkadaşım var çoğu da üniversite zamanlarımdan; 25 yıllık arkadaşlarım. hepsinin izmir'e taşınası ve burada yaşayası var. ama burayı görünce akıllarında soru işaretleri kalmıyor değil. sebebi de gayet açık;
    -istanbul'daki ekonomik yaşam standartı burada yok. yani istanbul'da kazanılan paralar burada kazanılmıyor arkadaşlar. ücretliler için söyleyeyim maaşlar devede kulak. ona göre buraya geleyim de çalışayım diyenler için pek iyi bir referans değil izmir.
    -istanbul'daki sosyal yaşam burada yok. elbette burada da konser, tiyatro, etkinlik vs oluyor ama istanbul'daki zengin çeşitlilik maalesef yok. eğlence hayatı sınırlı. yazın parası olanlar ve belirli bir standartın üzerindekiler için tek alternatif en yakında çeşme. onun da suyunun çıktığını "izmir" temalı bir çok entrimde bahsettim. diyeceksiniz ki bir sürü sahil beldesi var neden çeşme?..atraksiyon arayanlar için en ideal konum orası olduğu için. amacınız sakinlik ve huzur ise onun için alternatif çok isteyenlere anlatırım ayrıca.
    -diğer sorunları anlatmak bile istemiyorum çünkü herkes az çok bahsediyor(konut, yerleşim, trafik vs)
    sonuç olarak: istanbul'dan izmir'e gelmek isteyenler için uygun bir tercih olmayabilir burası. ben burada doğup büyüdüğüm için şehrimi seviyorum ve burada yaşamayı her daim tercih ediyorum orası ayrı.
  • ve bir gün dünyanın en güzel adresine taşındım
    senin yanına...
  • gelmeyin artık izmir'in bir özelliği kalmadı bokum gibi oldu. körfezden sahile bok vuruyor ciddi ciddi. leş gibi kokuyor şehir. kiralar, ev fiyatları tavan. sahil kasabalarının bile boku çıktı, köylerde köylüden çok turist var. çeşmede denize gireyim diyorsun sidik kokuyor. urlaya gideyim diyorsun insan karmaşasından mangal kokusundan denize girilmiyor. muğla'ya gidin antalya'ya gidin. bakın ruslar ingilizler gelmiyor artık onlardan boşalan kontenjan var oralarda, ekonomiye can verin biraz.

eskiden birbirini tanımayan insanlar bile merhaba diyordu. hafif bir tartışma olsun iki taraf da özür dilerdi. şimdi küfürleşmeler kavgalar. saygısız insanlarla doldu güzelim şehir. bir de trafik problemi çıktı şimdi. yürüyerek yarım saatte gideceğin yolu arabayla 2 saatte gidiyorsun.

edit:ekleme
  • hem izmir çok köy yaaa diyorlar hem de taşınıp kendi mal kültürlerini taşıyorlar. birader ne ayaksınız siz? adam gibi edebinizle gelin, bizim kültüre ayak uydurun ve oradaki fiyatlar ile burayı kıyaslayıp "aaa çok ucuzmuş yaaa" deyip ev sahiplerini azdırmayın size zahmet.

hatta kısacası gelmeyin buraya, sevilmiyor ve istenmiyorsunuz. ne yüzsüz şeysiniz anlamıyorum ki. kalın istanbul'da bokunuzda boğulun
  • (bkz: suburgatory)
  • artarak devam etmesini umduğum trend.

(bkz: istanbul'un göç veren il olması)
  • izmirlilerin kendi aralarında çiğdem dediği hadise.
hesabın var mı? giriş yap