boray eris

  • 2777
  • 20
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

murat menteş

dün şafak sezer'e ateş püskürenlerin bugün hakkında methiye düzdükleri kişi.

öncelikle seviyorum bu adamı. yazılarını ilk okuduğumda yeni şafak'da yazdığını görünce çok şaşırmıştım. o gazete için çok fazla gelecek şeyler yazıyordu. karşı tarafın yaptıklarını doğru bulmasa da anlamaya çalışan bir kişiydi. en çok şikayet ettiği şey de karşıt grupların birbirini anlamsızca ötekileştirmesi idi. "tek derdim şu: türkiye'de kendimi ülkemde, evimde hissetmek istiyorum. ya siz?" cümlesiyle bunu haykırıyordu kendi üslubunca.

bu adamla empati kuruyorum çünkü ateist olduğum ve bu konuyla ilgili yazılar yazdığım, dini alaya alan videolar paylaştığım için dindar arkadaş/akrabalardan facebook'da beni silenler veya ulu önderi sevmediğimi yazdığım için ya da kemalist diktanın yıkılması için ak parti'ye oy verdiğimden dolayı benimle arkadaşlıklarını bitiren beyaz türk arkadaşlarım oldu.

geçen gün, 26 senelik bir dostum (akp karşıtıdır) ziyaret etti. laf lafı açarken konu gene politikaya geldi. laf nasıl oraya geldi bilmiyorum. feto hakkındaki görüşlerimi sordu. "olumlu seyleri de var. olumsuz şeyleri de. hakkındaki görüşlerim nötr" dedim. birden ş......z feto diyebilir misin diye sordu. derim deyince de söyle o zaman dedi. söyledim. söyledim ama içimden de "37 yaşımıza gelmişiz ikimizde. 26 yıllık arkadaşıma feto'cu olmadığımı kanıtlamak için yaptım şebekliklere bak" sesi yankılandı durdu. halbuki karşımdaki 13-14 yaşındayken artık müslüman olmadığımı itiraf ettiğim ilk kişiydi. aynı şeyleri rte ve ulu önder için tekrar sordu. aynı cevabı verdim. "allah allah! o zaman necisin sen?" sorusu geldi. bişeyci olmak zorunda mıydım? insanın 26 senelik dostu bile şakayla karışık sizi sınıflandırılmaya çalışıyordu. benzer bir araf'da olma duygusunu ben de yaşadığım için sevdim bu adamı.

murat menteş'in camiasından gördüğü tahammülsüzlük ekşi sözlük'te tepki topladı. topladı çünkü haksızlığı yapan ekşi sözlük'ün genel yazar profilinin sevmediği bir kesim olduğu için murat menteş bu kadar desteği aldı. yoksa ekşi sözlük camiası da ötekini dışlama ve afaroz etme konusunda yeni şafak'dan pek de farklı değil.

devamını okuyayım »
27.07.2013 00:16