• sen beni isten atmiyorsun ben istifa ediyorum.
  • kişinin kalitesine göre değişebilecek sözlerdir.

zaten verdiğin iki kuruş çıkartırsan çıkar ulan senin şirketine mi kaldım.
    bir iki hafta tatil yapayım kendime geleyim çok yıprandım burada hem bana is mi yok
    bir ay tatil yeter artik iş bulmak lazım.
    tanıdıksız olmuyor bu işler baksana 3 ay oldu arayan soran yok, arkadaşlara haber salmak lazım.
    tabi adamları arayıp sormazsan arkadaşlık kalmaz o değil de 6 ay oldu iş yok.
    abicim 8 ay oldu anne babanın yüzüne bakamıyoruz eski patrondan özür mü dilesek
    ulan ne mal adammışız lan gül gibi işimiz varmış.

ya da

ulan ne yapacağız lan şimdi, ne iş bulacağım ben, tamam sabah akşam çalışıyorduk ama iş iştir ya.
    2 hafta oldu ilk bulduğumuz işe girdik parası iyi ama bakalım becerebilcekmiyiz burada
    1 ay oldu her işi yapıyoruz, herkes memnun ben harcanıyor muşum eski şirkette, zaten işler pek yürümüyormuş haberi geliyor bana.
    3 ay oldu adamlar bant bile atlattılar eski firmada 2 yılda tek zam alamadım, zaten yerime getirdikleri adam da istifa etmiş hemen, dayanamamış.
    1 yıl oldu koyim eski şirkete iyi ki kovmuşlar be yoksa hayatta cesaret edemezdim ben istifa etmeye.
  • (bkz: oh be)
  • kişi hırs yaptıysa şayet son derece tehlikeli çıkan sözlerdir.

bizzat gördüğüm bir örneği için

"bu şirketi .... sokmazsam banada .... demesinler"
  • 10-20 yildir iyi bir maasla calistigim isimden atilsam valla "bu tazminatla dunya turuna mi ciksam, uzun bir sure yatsam mi?" derdim baska bir sey demezdim
  • "göte giren şemsiye açılmaz"
  • hakkında şöyle bir rivayet vardır..

nasrettin hoca bir gün eşekten düşmüş. sonra da etrafında gülenlere
    "ben zaten inecektim" (ilk söz) diye cevabını yapıştırmış.
    etrafındakiler de,
    "ya yutarsak" diye hocaya cevap vermeye kalkmalarıyla, hoca da
    "e o zaman sana ne" (ikinci söz) diyip sıvışmış hemen aralarından.
  • - abi tanıdık avukat var mıydı?
  • - hayır abi yani orda zaten koca koca adamlar.. ne lise okumuş ne bilmemne. yani biz biliyoruzda orda konuşuyoruz.
    - ne oldu abi tartıştınız mı?
    - yok bırak yaa.. anlamıyolar abi. ben bu işin kitabını yazmış adamım. sen beni orda dinliyceksin zaten. ben konuştummu bi susucaksın bi bişey..
    - abi bıraktın mı işi ne oldu?
    - tabi bırakıcam yaa.. sen ne diyosun. ben orda konuşuyorum adam bana bilmemne..
    - kovuldun mu lan yoksa?
    - e yani.
hesabın var mı? giriş yap