şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendi kıymetini,önemini gec de olsa anlamış insandir.

yaşadığınız olaylar ,ortamlar bunun en büyük tetikcisidir. biraz duygu olmesi biraz da olaylara karsi olusan hissizlik ile baslar. sonunda kendisini korumaya baslar.

hem iyi hem kötü bir sey gibi gorunse de kendini korumanin yolunu ancak bu sekilde bulmus, mutlu insandir.
  • (bkz: dogville)
  • eğer öyle olduysa iyi bir insan değildir
  • ya yediği kazıklardan ya da zaten içinde olup, gücü yetmediği için gösteremediği kötücüllüğündendir.
  • izinler çıkıldığında 14 aylık vatani görevim esnasında yaşadığım hadisedir. türkiye mozaiğini en iyi şekilde görebileceğiniz bu vazife esnasında ilk zamanlar ılımlı-insancıl bir er iken son dönemlerimde gece saat 3’te insanları uykusundan uyandırıp koğuşa su basan o pislik teskereci askere evrilmiştim. bunda emeği geçen ne kadar anadolu çomarı, ne kadar gundi varsa bir kez daha a*larına koyayım. teşekkürler.
  • yediği kazıklar ve yaşadığı acı tecrübeler sonucunda akıllanması olayıdır kanımca. yine de insan yedisinde neyse yetmişinde de odur. hiç kimse durup dururken "ben artık acımasız" olacağım diye güne başlamaz. eskisine oranla biraz daha kalbi sertleşmiştir o kadar. onu bu hale getirenler utansındır.

aa bu benmişim
  • dönüşme diye bir şey yok bence. her insanın içinde dizginledigi, cikmak icin yer arayan kötü bir tarafı var. yani cok iyi bildiğiniz, çevresinde peygamber gibi adam olarak tanımlanan biri affedemeyecegi bir olay karşısında dünyanin en acımasız adamı olabilir. ben olabilirim şahsen. bilen bilir. kralını da tanımam.
  • (bkz: breaking bad)
  • iyi insan diye bir şey yoktur. her insanın içinde kötücül ve acımasız bir yön yatar. hiçbirimiz iyi veya masum değiliz, önce bunu kabul edelim. hatta kendimizin bile bilmediği, kabullenemeyeceğimiz bir sürü yönümüz var. aslında bu kötücüllük dünyaya karşı bir savunma içgüdüsü olarak başlar herkeste. sonrası zaten malum.
  • diğer yazarlar da belirtmiş, demek bir yerlerde bir şeyler varmış ve bu ortaya çıkmış. çünkü her insanı aynı sürece soktuğunuzda tek bir sonuç alamayabilirsiniz. kimi içeri kapanır, kimi saldıraya bağlar. gerçi insan evrimi gerçekten ilginç bir konu, bu mahluk bazen ezber bozabiliyor. yine de adına sevindiğim insandır. artık kendisi için hayat biraz daha kolay olacaktır.