• david hume amcanin, hakkinda "heaven and hell suppose two distinct species of men, the good and the bad; but the greatest part of mankind float betwixt vice and virtue." (cennet ve cehennem iki ayri insan turu oldugunu varsayar, iyi ve kötü; ama insanlarin buyuk kismi ahlaksizlik ve erdemlilik arasinda gidip gelir) buyurdugu zitlik kavrami.
  • kötü olmadan iyinin olamayacağını da kim çıkarttı! hegel'den şüpheleniyorum.
  • "haksızlık, hoş olmayan şey, zarar verici davranış vs bana yapılırsa kötüdür, başkasına yapılırsa iyidir." ortalama birisi.
  • bu konuda şöyle der yılmaz erdoğan:

"bir iyi için en zor olan, kötüye sen kötüsün demektir. çünkü iyi, utangaçtır. hırsıza hırsız diyemez. kötünün yerine utanır, sahtekarın yerine yüzü kızarır, hırsızın yerine yerin dibine geçer... bu sırada kötüler, sahtekarlar, hırsızlar deli gibi eğlenmektedir. çünkü onların yerine utanan, sıkılan, yerin dibine geçen birçok iyi insan vardır."
  • "içgüdülerimiz olmazsa kimse kötü; çıkarlarımız olmasa kimse iyi olmazdı. "*
  • nasıl yaptığımızı bilmezleniriz, ama iyi ve kötü her şeyi hep yaparız, oldururuz. hepimiz ben, dost düşman herkes biz.

arasıra ruhu hasta kişilerin kendini yaşamın dışında ve yaşama karşı algıladığını fark ediyorum. hayatın üstünde ve karşısında olması normal, gerekli sanıyor. kaygısı, paniği doğrudan bunun sonucu belki. inanmamaya kalktığı tanrıdan, yaşamdan, büyük havuzdan köşe bucak kaçıyor, etkisizleştirmeye çalışıyor gibi açmazda. iyi ve kötü her olgu ve yaratıkla birlikte aynı kucakta, mutsuzken bile seviliyor, tartılıyor olduğu algısından uzaklarda.

"dünya yuvarlaktır, bir bütündür; yukarısı ve aşağısı vardır, iyi ve kötü vardır, ama dünyanın bu iki özellikli oluşuyla ilgili kafanı pek yorma; aslında öküz, eşek gibidir ve her ikisi de değiştirilebilir ama her ikisi birlikte bir bütünü oluşturur. her ikiniz de döktüğünüz şu gözyaşlarına bakın, siz beyefendilerin arasındaki fark da o kadar büyük değil. (...) ayrıca sen ülkene gidince , bana söz verdiğin halde beni hatırlamayacaksın, bunu sana daha şimdiden söylüyorum." thomas mann - joseph und seine brüder

"bundan öncelikle şu sonuç çıkıyor: kullanılan renkler ne denli koyu olursa olsun, dünyayı, insanlar onun karşısında özgürlüklerini hissetsinler diye betimlediğimize göre, kara yazın* yoktur. demek ki ancak iyi ve kötü romanlar vardır. ve kötü roman, pohpohlayarak hoşa gitmeye çalışan romandır, iyi romansa bir inanma ve inanılma işidir." jean-paul sartre - edebiyat nedir

"iyi ve kötü bilgisi ağacının elmasını yemek, insan bilincinin şafağını temsil eder, ahlaki vicdan ve bilinç bu noktada eşanlamlıdır." rollo may - the courage to create

"psikanalizin görevi bilinci artırarak, gerçekte insanların iyi ve kötü ağacından yemelerine yardım etmektir." rollo may - the courage to create

(bkz: iyi/@ibisile)
    (bkz: kötü/@ibisile)
    (bkz: iyi kötü)
  • kurgu eserlerde bu iki kavramın çatışmasının geçmişten günümüze nasıl ve neden değiştiği ile ilgili şöyle bir makale var ilgilenenler için.
  • olası bir cennet - cehennem senaryosunda spesifik tanımına ihtiyacım olacak olan iki kavram. ölümden sonraki olası hayatı özetleyen klasik bir söz vardır, "iyiler cennete, kötüler cehenneme gidecek." diye. hakikaten böyle olduğunu ve ciddi ciddi ölümden sonra hayatın cennet - cehennem üzerine kurulduğunu düşünelim. fikrin iptidai yanı bir yana, ben cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğimin bana gerekçeriyle açıklanmasını isterim. bunu yapabilmek için ise iyi ve kötünün tanımını, hangi eylemlerin iyi hangilerinin kötü sayıldığını ve bu işlemin hangi kriterlere göre düzenlendiğini öğrenmek isterim. yani orada ihtiyacım olan şey aslında basit bir criteria! hani bize sayısız peygamber ve kitap tarafınfan bir türlü doğru dürüst açıklanamayan criteria. haliyle ben ölüm sonrası dünyayı görürsem bir ölçütler listesi rica edeceğim. "sie, geç söyle cehennemin baş köşeye!" derlerse de söyleyeceğim belli: "isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara!"
  • ancak biri bir aksiyonda bulunduğunda, o aksiyonun diğerleri tarafından bencilce ya da fedakarca olup olmamasının değerlendirilmesinden çıkabilecek kavramlar. onun dışında iyi ve kötü diye bir şey yoktur. fayda zarar durumlarına da aktarılabilir bu sıfatlar ancak neyin neye faydalı ya da neye zararlı olduğu da görecelidir.
hesabın var mı? giriş yap