• resim çok tozlanmıştı.
    tozlu da olsa insan tanıyor kendini.

oğuz atay korkuyu beklerken
  • geçtiğimiz günlerde televizyonda küçük bir ilköğretim öğrencisi kürt kızı vardı.

"okuyup vatanıma milletime hayırlı bir insan olacağım" diyordu.

o kürt kızı bu bayrağı, bu vatanı hepimiz kadar hak ediyor. bir çocuk, bir insan, bu bayrağı, bu vatanı böyle severken sen onu yıllar sonra kaybediyorsan, onu yetiştirmeyen, hak ettiği sevgiyi, bilgiyi vermeyen herkesin sorumluluğu vardır. o genci sen sahiplenmezsen başkası sahiplenir.

ülkedeki yüz bin ayrılıkçı, ülkesini sevmeyen, nefret dolu insan için; milyonlarca bu ülkeyi seven kürdü kenarda bırakamazsın.

yurt sevgisi ve hoşgörü yan yana şahanedir. tek başına bırakılırsa bu kavramlar, yanlış yere çekilirler.

ama ikisi yan yana ülkeyi cennet yapar.

yani uğur böcekleri'nin temel ilkeleri:

"hangi ırktan, hangi düşünceden olursan ol
    başımızın tacısın, yeter ki bu bayrağı sev."

(bkz: süpermen türk olsaydı pelerinini annesi bağlardı)
  • "ters gidebilecek her şey, önce mutlaka ters gitmeyecekmiş gibi yapıp sonra yedi kat ters gidiyordu."
    (hakan günday/daha)
  • “insan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”

fareler ve insanlar
  • bana bir ön yargı verin, dünyayı yerinden oynatayım.

(bkz: gabriel garcia marquez)
  • harese nedir bilir misin oğlum? arapça eski bir kelimedir. bildiğin o hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir. develerin çölde çok sevdiği bir diken vardır.

deve, dikeni yedikçe ağzı kanar. tuzlu kanın tadı, dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. kanadıkça yer, bir türlü kendi tadına doyamaz… ortadoğu’nun adeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini ödürdüğünü anlamaz. kendi tadının kanından sarhoş olur...”
  • “bizim oralarda acılara söz yazılmaz. biliriz her acıya tercüman olamayacağımızı. acısını yaşayan tulumuna üfler, biz kendi sözümüzü yazarız.”
  • "sana yaklaşmasına izin verdiğin insanlara dikkat etmelisin. fazla yaklaşmalarına izin vermediğin sürece seni sırtından bıçaklayamazlar."

j.m. darhower
  • demir olsam çürürdüm, toprak oldum da dayandım.

ince memed , yaşar kemal
  • hiç dokunamadığım bir sevgilim vardı.
    onu hatırlatır bana el sallayan her adam.
    raylarda taş kaydırıyorum,
    tren çalıyorum çocuklara.
    düdüklü olanlar tercihim
    tanrı iskeleye yanaşan bir vapur gibi
    sokulup uzaklaşıyor teninden.
    ne düşünüyorsun şimdi ...şu an...
    (saat 16.35...)
hesabın var mı? giriş yap