• hope isimli albümü haziran ayında yayımlanmış fransız kadın şarkıcı. aynı zamanda söz yazarı, aynı zamanda kendi müziğini kendi yapmakta. come isimli şarkısına çekilen klibin, bağımlılık yapabilme ihtimali yüksek. albümde şöyle değişik şarkılar da var. aşık olmamak elde değil sayın seyirciler.

fransızca söylese daha güzel olur gibi ama sanırım fransızca bu tarza uygun bir dil değil. ve artık küresel müzik piyasasında ingilizce söylemiyorsan yoksun.

macbook nesli geliyor hanım.
  • come şarkısı efsane olan şarkıcı.

güne iyi başlatır, gün içinde modu düşük olanın modunu yükseltir. güzeldir, dinlenesidir.

dinleyin, dinlettirin.
  • come adlı şarkısının klibin en başında dikkatli bir şekilde bakılırsa gölgesiyle adını yazmış

adını yazmış gölge ile
  • 6 aralık akşamı köln'de die kantine isimli mekanda nefis bir konserini izledim. iyi olacağını biliyordum ama bu kadar büyük bir yetenek beklemiyordum.

jeanne tüm konseri tek başına götürüyor. şarkıları sıfır detone söylüyor, hiç durmadan dans ediyor. sahneye getirdiği elektronik board ile canlı olarak sample'lar kaydedip üst üste bindirip loop'lar yaratıyor. koluna taktığı avengers'daki james hetfield'a benzeyen düşman herifin (neydi adı ya) koluna taktığı mücevherli eldivene benzer bir kumanda ile bu sistemi uzaktan da yönetebiliyor. söylediği şarkının nakaratını üç ayrı oktavda arka arkaya söyleyerek bu cihaza kaydedip üst üste bindirerek bir koro yaratıyor, hemen ardından bir gitar alıyor eline onunla bir loop kaydediyor, son olarak da board'dan nefis bir davul ayarlıyor. al sana tek başına grup.

seyirciyi coşturuyor, iletişimi mükemmel. şarkıların altyapısı, aranjesi ve orkestrasyonu zengin. üst üste dünyanın her yanından katmanlardan oluşuyor. stüdyo kayıtlarına emprovizasyonla varyeteler ekliyor. 90 dakika nasıl geçti anlamıyorsunuz, konser bitiyor. seyirci mekanı terketmek istemiyor.

jain tam anlamıyla yeni nesil bir sanatçı. ruhsuz elektronik müziğe ruh veriyor. bunu çalışkan ve sanatı her yönüyle yaşayan biri olmasına borçlu. en önemlisi de bu kadar başarıyı ve vizyonu sadece 26 yaşında ortaya koyabilmesi. grammy ödüllerine aday gösterilmiş bir videosu bile var.

jeanne babasının görevi nedeniyle değişik ülkelerde bulunmuş. kongo'da uzun yıllar kalarak afrika müziğini ve kültürünü iyice özümsemiş. fransız zencisi aksanlı ingilizcesi buradan geliyor. elektronik müzik programlamayı da kongo'da öğremiş. arkasından babasının peşine takılıp abu dhabi'ye yerleşmiş. orada arap ve hint müziğini öğrenmiş. sonrasında da paris'e yerleşiyor. myspace'deki kayıtlarını bir prodüktör keşfediyor. kendi halinde bir müzisyenken birkaç yılda grammy'e aday gösterilecek hale geliyor. şarkılarım insanları dans ettirmeli diyor ancak onu şakşuka bir rnb'ciden ayıran politik ve insani konularda da sorumluluk hissetmesi. meşhur makeba şarkısı ünlü ve aykırı bir afrikalı müzisyeni konu alırken paris isimli şarkısı kanlı paris konser saldırısını konu alıyor.

besteyse beste, vokalse vokal, danssa dans, karizmaysa karizma, akılsa akıl. doğuştan star ve önü açık bir müzisyen jain ve ben de şimdiden hastasıyım.

favori şarkılarım,

(bkz: come)
    (bkz: makeba)
    (bkz: oh man)
    (bkz: dream)
  • makeba şarkısı 6 yıl sonra yeniden neden patladı, tüm radyolarda ve instagramdaki reelslerde var, gına geldi
  • bir röportajında:
    “başkası gibi davranmıyorum. kim olduğumu unutmadan müzik yapmak istiyorum." diyerek kendisini bir kez daha sevdiren, dünyanın bir çok bölgesinde yaşayarak kendisini geliştiren ve pekiştiren fransa kökenli sanatçıdır.
    tam ismi jeanne louise galicedir.

yaptığı sanatın yanında sadeliği ve kullandığı giysilerin naifliği ile iç dünyasının rengini ve hayata bakış açısını da destekleyen nadir sanatçılardan biridir de aynı zamanda.

kliplerini izleyecek olursanız, hareketleri, mimikleri, ifade şekli, şade makyaj ve abartısız kıyafetleri ile kendisini izletmeyi ve izlerken sanatın yalnızca kadınların cinsel kimlikleri olmadan da yapılabileceğini anlatan nadir sanatçılardan biridir.

bence şahane bir kadın. bugüne kadar hemcinslerime anlatmak istediklerimi hemen hemen her klibinde özetliyor. hem gösteriyor hem kendinizi kaptırmanızı sağlıyor.

ayrıca:
    (bkz: arkadaş olmak istenilen ünlüler)
    insan kendisine her anlamda benzeyeni seviyor demek.
  • bu kizi ve muzigini bir sanat yonetmenini iki sevdim. yeni nesilin (90+) yenenegini kipir kipirligini cok guzel yansitmis.

come isimli klip super otesi
    https://www.youtube.com/watch?v=kdxozr0goa4
  • kliplerindeki orijinallik ile tanıyıp sevmiştim, şimdilerde baya baya kendi tarzını yarattı. çok saygı duyuyorum böyle sanatçılara, hani ana akım şeyler dışında, pop'a çok da uzak değil ama farklı da.

sanırım bir insan fransız olup, köklerinde madagaskarlılık olup, kongo'da, fransa'da, dubai'de yaşayınca ve şarkılarını da ingilizce söyleyecek kadar içten olunca müzikte bir evrensellik tadı yakalaması daha kolay oluyor.
  • fransa'da yaşarken tanıştığım ve yaptığı hit şarkılarla (ingilizce söylediği halde) fransa'yı kendine hayran bırakmış olan sempatik güzellik.

özellikle kliplerinde görsel detaylara fazlasıyla yer vererek çıplaklık ve lüks arabalar olmadan nasıl göze hitap edilirin dersini tam anlamıyla verebilmiş olması da ayrıca takdire şayandır.

kesin dönüş yaptığımda son albümü yeni çıkıyordu ve avrupa'da olduğu gibi türkiye'de de ortalığı sallayabilecek şarkılarını burda radyo'da dinleyebilmeyi umarken, bir önceki müthiş albümünün bile ülkemizde hiç bilinmediğini duyarak oldukça şaşırmıştım.

oh man adlı şarkısında geçen kora tınıları insanı bambaşka diyarlara götürebiliyor.
    alright zaten başlı başına müthiş bir hit, iki dinleyişte dillere dolanıveriyor.
    dynabeat jain'in klip şarkı uyumu konusunda ilk albümünün zirvesi.
    makeba afrika müziği ile jain'in tarzının tam bir alaşımı olmuş müthiş bir hit.
    come ilk çıkışını yaptığında bizi kısa sürede bununla ekrana bağlayıvermişti.

sözün özü, dinleyin, dinlettirin. yalnız popüler kültürün ünlü ettiği saçma sapan isimlerin eline diline düşmesin mümkünse. ne demek istediğimi makeba klibinin klip altı yorumlarını okursanız daha iyi anlayacaksınız.

keyifli dinlemeler.
  • facebook'ta dolaşan "beyin yakan ilüzyonlar güzel müzikle birleşirse" diye saçma paylaşımlardan birinde rastladığım hatun kişi. come diye tatlı bir şarkısının kilibiymiş paylaşımdaki de.

link de vereyim tam forum olsun; burdan buyurun

aksanını da yerler bu arada.
hesabın var mı? giriş yap